Rozvoj umelej inteligencie spôsobil, že spoločnosť Nvidia narástla dosiaľ nevídaným tempom. Ešte pred dvomi rokmi bola hodnota spoločnosti zhruba 400 miliárd dolárov. Za uplynulý rok sa zvýšila z jedného bilióna na vyše tri bilióny dolárov. V utorok 18. júna sa tak spoločnosť dostala na 3,36 bilióna dolárov a predbehla Microsoft aj Apple. Príbeh všetkých troch spoločností však ukazuje, že pre technologických gigantov je v súčasnosti rozvoj umelej inteligencie kľúčový.
Umelá inteligencia ako odrazový mostík
K rastu hodnoty pomohol v uplynulom období rozvoj umelej inteligencie aj spoločnosti Microsoft, riešenie zahŕňajúce túto technológiu už do svojich zariadení integruje aj spoločnosť Apple. Práve veľký záujem o čipy, ktoré prevádzkujú a trénujú systémy umelej inteligencie, umožnili raketový rast hodnoty firmy Nvidia.

To, že hodnota spoločnosti rastie raketovo, ukazujú aj hospodárske výsledky firmy. V prvom kvartáli finančného roku firma zvýšila svoje tržby o vyše 260 percent na 26 miliárd dolárov. Čistý zisk firmy medziročne stúpol o astronomických 628 percent na 14,88 miliardy dolárov.
Nvidia vo všeobecnosti čerpá z trendov v technologickom svete. Napríklad roku 2020 sa zvýšil záujem o jej výrobky aj preto, že vznikol ošiaľ okolo ťažby bitcoinu. Na získanie bitcoinov je totiž potrebný veľký výpočtový výkon, a tým stúpal záujem aj o komponenty, ktoré Nvidia vyrába.
Firme by sa malo pravdepodobne dariť aj naďalej. Výnosy v ďalšom štvrťroku finančného roku firmy by mohli dosiahnuť až 28 miliárd dolárov. Nvidia totiž vyvíja nové čipy, ktoré budú poháňať umelú inteligenciu. „Nvidia predstavila nový čip pre umelú inteligenciu s názvom Rubin, ktorý by sa mal na trh dostať v roku 2026. Stalo sa to len zhruba tri mesiace po tom, čo firma predstavila čip Blackwell, ktorý je aktuálne vo výrobe. Firma sa zároveň stala iba treťou firmou na svete, ktorej trhová kapitalizácia presiahla tri bilióny dolárov,“ upozorňujú analytici Českej spořitelny.
Ústup z pozícii
Napriek tomu, že americký výrobca čipov očakáva v najbližšej budúcnosti ďalší rast, na pozícii globálnej jednotky vydržal len krátko. Už vo štvrtok minulý týždeň sa cena akcií firmy mierne znížila a celková hodnota firmy klesla na 3,22 bilióna dolárov. Microsoft si pritom udržal hodnotu na úrovni okolo 3,3 bilióna dolárov a vrátil sa na prvú priečku. Pokles firmy Nvidia sa postupne prehlboval a firma sa dostala aj pod hranicu troch biliónov. Zo svojej trhovej hodnoty si tak odpísala viac ako 500 miliárd. Hodnota firmy sa následne vrátila nad tri bilióny.

Pokles však neznamená, že okolo spoločnosti Nvidia by praskala bublina. Spoločnosť sa pravdepodobne medzi najhodnotnejšími udrží aj naďalej. Komponenty spoločnosti Nvidia sú napríklad súčasťou super počítača, ktorý buduje americký vizionár Elon Musk. Americký miliardár avizuje, že stavia super počítač, ktorý bude obsluhovať umelú inteligenciu ďalšej generácie chatbota menom Grok.
Spoločnosť Nvidia založil roku 1993 Jensen Huang, americký inžinier s koreňmi na Taiwane. Spoločnosť do veľkej miery dodávala grafické karty, umelej inteligencii sa firma začala venovať roku 2012. K 20. júnu tohto roka platilo, že najhodnotnejšou spoločnosťou na svete je Microsoft s hodnotou zhruba 3,3 bilióna dolárov, na druhom mieste bola Nvidia, na tretej priečke bol výrobca elektroniky Apple. Obe spoločnosti mali v tom čase trhovú hodnotu nad hranicou 3,2 bilióna dolárov. Po výraznejšom poklese sa následne v čase uzávierky hodnota firmy Nvidia pohybovala na úrovni 3,1 bilióna dolárov.