Pripravte na dovolenku aj vlastnú peňaženku. Na čo myslieť a kde tankovať?

Zaplatením ubytovania, leteniek, prípadne inej formy dopravy sa samozrejme výdavky spojené s dovolenkou nekončia. Na turistov počas dovolenkovej cesty číha viacero finančných „nástrah“, ktoré môžu dovolenku potichu predražiť.

30.06.2024 05:00
debata
Slováci si zamilovali exotiku, na Turecko ale nedajú dopustiť
Video
Zdroj: TV Pravda

Navyše, na úplnú katastrofu sa môže zahraničná cesta zmeniť vo chvíli, keď sa nepoistenému dovolenkárovi stane úraz. Okrem zdravotných komplikácií sa táto situácia môže zmeniť aj na finančnú katastrofu. Denník Pravda prináša odpovede na dôležité otázky okolo financií na dovolenke.

Akú platobnú kartu používať?

Klienti slovenských bánk bežne využívajú dva typy platobných kariet – debetnú a platobnú. Optimálne je, ak má dovolenkár oba druhy kariet k dispozícii. Kreditná karta je prakticky prostriedok, pomocou ktorého klient čerpá z banky úver, ktorý jej v konkrétny moment spláca a následne sa opäť obnoví. V momente, keď klient platí kreditnou kartou, teda platí peniazmi z úveru. To je pre obchodníkov výhodné, pretože im nehrozí, že majiteľ karty by nemal peniaze na zaplatenie. Práve preto sa môže stať, že napríklad niektoré hotely akceptujú len kreditnú kartu.

Naopak, debetná karta je výhodnejšia napríklad pri výberoch hotovosti z bankomatov. Samotná debetná karta čerpá prostriedky pripísané na účte. Zároveň je dobré skontrolovať si limity na platobných kartách, aby sa nestalo, že limit na karte neumožní platbu.

SR NBS Kažimír predikcia TK BAX Čítajte viac Slovensko bude potrebovať prílev cudzincov, aby udržalo rast. Chýbajú aj ľudia, čo odišli do predčasného dôchodku

Sú platby kartou v zahraničí spoplatnené?

Banky v sadzobníkoch majú aj poplatok za používanie platobných kariet v zahraničí, no tieto platby môžu byť súčasťou balíka služieb. „Ak využívate vo svojej banke balík alebo účet, ktorý má vo svojom zložení platby kartou a výbery z bankomatov v zahraničí, tieto poplatky sa vás netýkajú. Preto sa oplatí preveriť si, či máte takúto službu zahrnutú v balíku,“ upozorňujú analytici portálu FinančnýKompas.sk.

Na čo si dať pozor pri používaní bankomatov a terminálov?

Slovenské banky sú do veľkej miery súčasťou veľkých zahraničných bankových skupín. Aj v zahraničí sa tak objavujú bankomaty komerčných bánk, ktoré sú sestry slovenských finančných domov. Takéto bankomaty sú v zahraničí dobrou voľbou. Spoznať sa dajú napríklad podľa loga, ktoré sa podobá na logo domácej slovenskej banky. „Za výber z takéhoto bankomatu pravdepodobne nebudete platiť žiadne alebo iba minimálne poplatky za výber,“ upozorňujú odborníci na financie zo spoločnosti Fingo.sk.

Na čo si dať pri platení kartou a pri výbere z bankomatu pozor?

Dôležité je dať si pozor na dynamický prepočet meny (DCC). „Dynamický prevod meny umožňuje platiť v domácej mene klienta bez ohľadu na to, kde sa práve nachádza. Bankomat však používa na prepočet meny svoj vlastný kurz, ktorý je podstatne nevýhodnejší oproti kurzu, ktorý by na prepočet použila vaša banka alebo kartová spoločnosť. V bankomate si radšej zvoľte prepočet na lokálnu menu a počkajte na zúčtovanie vašej banky podľa aktuálneho kurzu v deň zúčtovania,“ upozorňuje Tatra banka. Zdanlivou výhodou prepočtu prevodu DCC je to, že spotrebiteľ okamžite môže vidieť sumu, ktorá mu odíde z účtu. Táto cena je ale vyššia v porovnaní s tou, ktorú by cestovateľ zaplatil, ak by DCC odmietol.

Koľko hotovosti je dobré mať pri sebe?

Čo najmenej. Hotovosť by mala slúžiť na drobné nákupy na miestach, kde nie je k dispozícii iná platobná metóda. Tieto peniaze je dobré mať pri sebe na zmrzlinu na pláži, no nosiť so sebou väčšie sumy v hotovosti nie je optimálne riešenie.

Čo ak kartu zadrží bankomat?

To je pomerne špeciálna situácia. Ak sa to stane, treba kontaktovať banku, ktorá kartu vydala. „Zhltnutie karty ale neznamená jej deaktiváciu a aj preto je výhodné mať kartu aj v aplikácii Peňaženka Google alebo ApplePay, aby ste ňou naďalej mohli platiť cez telefón. Pre podobné situácie je dobré nosiť so sebou aj menšiu hotovosť, aby ste neostali úplne bez peňazí. Alebo mať dve platobné karty, pričom jednu si odložíte v hoteli ako záložnú,” opisuje Zoltán Čikes z Fingo.sk.

Ako tankovať pri ceste autom do zahraničia? Kde sa oplatí tankovať naftu?

Aktuálna analýza spoločnosti XTB ukazuje, že nafta na slovenských čerpacích staniciach je siedma najlacnejšia. Za liter motoristi v priemer platia 1,477 eura. Lacnejšie aktuálne tankujú napríklad motoristi v Česku. Nafta je ale lacnejšia aj Rumunsku a v Bulharsku. „V prípade, že sa teda chystáte na dovolenku ku Čiernemu Moru, najlepšie je tak počkať s tankovaním práve na tieto krajiny, keďže na plnej nádrži môžete ušetriť až desať eur,“ hovorí analytik XTB Marek Nemky.

Pri ceste do Chorvátska k Stredozemnému moru je podľa neho rozumné urobiť prestávku na čerpacej stanici v Slovinsku. Tam sú ceny aktuálne porovnateľné ako na Slovensku. Motoristi tak nebudú ušetria tým, že nebudú tankovať v Maďarsku a v Chorvátsku, kde je nafta drahšia. Rovnako drahšia je nafta v Rakúsku.

Ako je to v prípade benzínu?

Benzín na Slovensku je aktuálne 12. najlacnejší. „To znamená, že pri ceste do Chorvátska by bolo lepšie počkať až do Maďarska, prípadne Slovinska. V Maďarsku za liter benzínu zaplatia motoristi iba 1,501 eura za liter a v Slovinsku dokonca 1,484 eura, oproti 1,58 eura za liter, ktoré platíme na Slovensku,“ hovorí Nemky. Na päťdesiatich litroch sa takto dá ušetriť zhruba päť eur. Ak dovolenkári cestujú do Bulharska, oplatí sa tankovať práve tam. Táto krajina má totiž najlacnejší benzín v celej EÚ.

Pri ceste do Talianska a Grécka je lepšie tankovať skôr, teda napríklad v Slovinsku a práve v Bulharsku.

Aké poistenie je potrebné vybaviť?

Dovolenkárom je určené cestovné poistenie. To môže byť jednorazové, ktoré dovolenkár uzavrie pred cestou, alebo celoročné. Pri jednorazovom poistení je dôležité poistné aj uhradiť, inak je poistenie neplatné. Dôležité je poistiť sa predovšetkým pre prípad vzniku liečebných nákladov, tie sa totiž môžu vyšplhať do obrovských súm. „Priemerná cena za hospitalizáciu sa minulý rok pohybovala okolo 3000 eur. Ambulantné ošetrenie v Európe vyjde v priemere na 300 eur. Prevoz vrtuľníkom z miesta udalosti do nemocnice stojí približne desaťtisíc eur. Prevoz vrtuľníkom zo svahu k sanitke na tritisíc eur,“ hovorí Beata Lipšicová, hovorkyňa spoločnosti Uniqa. Poistenie zároveň môže kryť aj majetkové škody, ktoré môže dovolenkár počas pobytu v zahraničí spôsobiť.

Andrej Danko Čítajte viac Ako získať peniaze na dovolenku. Desiatky až stovky eur vám zabezpečí Dankov poukaz. Schválili jeho rozšírenie

Nestačí európsky preukaz zdravotného poistenia?

Zjednodušene sa dá povedať, že tento preukaz v rámci krajín EÚ oprávňuje klienta zdravotnej poisťovne, aby ho v členskej krajine EÚ ošetrili v rámci služieb verejného zdravotníctva. Tento preukaz nekryje napríklad prevoz, dovolenkár tiež nemá nárok na ošetrenie v zariadeniach, ktoré nie sú súčasťou verejného zdravotníctva.

„Európsky preukaz zdravotného poistenia totiž nenahrádza cestovné poistenie. Nepokrýva súkromnú zdravotnú starostlivosť ani ďalšie náklady, ako napríklad spätný let do vašej domovskej krajiny či náhradu strateného alebo odcudzeného majetku. Európsky zdravotný preukaz tiež nepokrýva vaše náklady, ak do zahraničia vycestujete výslovne na účely vyhľadania lekárskej starostlivosti a nezaručuje bezplatné služby. Keďže zdravotné systémy sa v jednotlivých krajinách líšia, služby, za ktoré doma neplatíte, nemusia byť bezplatné aj v inom štáte,“ hovorí Lipšicová.

Čo robiť ak Vás okradnú?

V takom prípade treba konať okamžite. Klient by mal poznať telefonický kontakt na svoju banku. Na tejto linke je možné kedykoľvek ohlásiť stratu platobnej karty a požiadať o jej zablokovanie. Zároveň, krádež je situácia, ktorú treba ohlásiť poisťovni, v tejto situácii totiž môže pomôcť cestovné poistenie. Jednotlivé poisťovne majú asistenčné služby, ktoré klientovi poradia ako v danej situácii postupovať.

© Autorské práva vyhradené

debata chyba
Viac na túto tému: #dovolenka #peniaze #platby #pohonné hmoty