Odvodové úľavy sa končia. Budeme platiť v obchodoch za potraviny viac?

Odvodová úľava pre potravinárske podniky sa od 1. júla stane už len históriou. Slovenskí potravinári tak prídu o jedinú významnú formu pomoci, na ktorú za ostatné obdobie mali nárok. Bez podporných mechanizmov prijatých zo strany štátu v čo najkratšom čase slovenskí potravinári nebudú vedieť dlhodobo garantovať výrobu potravín bez navyšovania výrobných nákladov. Uviedli to na brífingu predstavitelia Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.

25.06.2024 10:54
potraviny, obchod Foto:
Ilustračné foto.
debata

Mesačne mohol ušetriť potravinársky podnik za jedného zamestnanca práve vďaka odvodovej úľave približne 190 eur. Od prvého júla to už nebude možné. "Je to rozhodnutie Európskej komisie, ktoré nám ostáva len rešpektovať. Preto musíme teraz zintenzívniť podporu pre potravinárske odvetvie z národných zdrojov. Politici sa počas celého trvania odvodových úľav vyjadrovali ako o nástroji, ktorý nielenže zmierni infláciu, ale pomôže vyrábať potraviny lacnejšie.

Pokiaľ to má naďalej platiť, potrebujeme nájsť veľmi rýchlo náhradu za túto európsku pomoc, no už z národných zdrojov. Navyše, pri uvedomení si toho, že potravinárom štát so zvyšovaním konkurencieschop­nosti pomáhal roky dozadu skutočne len minimálne," uviedol predseda SPPK Andrej Gajdoš.

EÚ / Slovensko / SR / Čítajte viac Nízke platy, nekvalitné potraviny a migranti zaťažujúci systém? Vyvraciame najčastejšie ekonomické mýty o EÚ

„Myslím si, že na Slovensku po 1. júli nebude existovať veľa takých podnikov, ktoré po zrušení odvodovej úľavy nebudú zvyšovať ceny svojich potravinových výrobkov. Ako máme za zmenených podmienok dodržiavať doteraz platné cenové relácie? Úľava na odvodoch predstavuje obrovskú úsporu pre potravinárov a možnosť investovať napríklad do nových technológií. Takto sa nedá stabilne podnikať a plánovať výrobu,“ dodal podpredseda SPPK pre potravinárstvo Marián Šolty.

Predstavitelia SPPK pripomenuli, že komora tému podpory potravinárskeho priemyslu dlhodobo rieši s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. SPPK navrhuje, aby boli ako náhrada za stopnuté odvodové úľavy prijaté iné formy pomoci pre potravinárov.

Riešením by mohlo byť podľa komory napríklad dlhodobé systémové riešenie odvodových úľav v zmysle zákona o sociálnom poistení, a na to naviazanej schémy štátnej pomoci mimo dočasného krízového rámca, či oslobodenie povinných príplatkov za prácu v sobotu a nedeľu, príplatkov za nočnú prácu a príplatkov za sviatok od daní a odvodov na strane zamestnanca a od odvodových povinností zamestnávateľa na obdobie minimálne jedného kalendárneho roka. Uvedené opatrenia navrhuje SPPK zaviesť pre všetky odvetvia potravinárskeho priemyslu.

Jednoduché triky, ako dosiahnete, aby čerstvé potraviny dlhšie vydržali Čítajte viac Maďari vraj robia veľké nákupy na Slovensku i v Rumunsku, aj keď sú tam potraviny drahšie. Číhajú totiž na zľavy

Gajdoš upozornil, že v čase rušenia odvodových úľav sa diskutuje aj o ďalej pripravovanej legislatívnej zmene, ktorá rovnako negatívne ovplyvní slovenských potravinárov. Ministerstvo financií (MF) SR pripravuje novelu zákona o cenách. Chce ňou zaviesť povinnosť, aby obchodníci na dennej báze oznamovali MF spotrebiteľské ceny vybraných potravín. Momentálne sa uvažuje o necelej tridsiatke potravín vrátane rôznych druhov chleba, múky, mlieka a mliečnych výrobkov, mäsa, ovocia, vajec, cukru alebo zemiakov. Účinnosť zákona by mala byť od 1. januára 2025, s ohlasovaním cien sa počíta v druhej polovici roka. Slovenskí potravinári už dopredu s touto novelou zásadne nesúhlasia.

debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #Potravinárska komora Slovenska