Nedávajú bločky, Kamenický im klepne po prstoch

Minister financií Ladislav Kamenický chce k jednoduchšej konsolidácii verejných financií pomôcť efektívnejším výberom daní, ktoré už v systéme máme zavedené. Ministerstvo financií to deklarovalo v pondelok, pričom šéf rezortu spolu s riaditeľom financií Jozefom Kiššom hovorili o piatich oblastiach, na ktoré sa chce štát v tomto smere zamerať.

25.06.2024 05:00
debata (31)
TK ministra Ladislava Kamenického o zefektívnení výberu daní
Video
Zdroj: TV Pravda
Vypočujte si audioverziu článku - číta Lukáš, hlas umelej inteligencie.
Našli ste chybu? Dajte nám vedieť.

Minister dlhodobo sľubuje, že už v budúcom roku ozdraví verejné financie o jedno percento HDP, čo predstavuje sumu približne 1,4 miliardy eur. O konkrétnych opatreniach verejne veľa známe nie je a minister zatiaľ predstavil iba dvojicu nových daní, ktoré majú do štátneho rozpočtu priniesť celkovo zhruba sto miliónov eur v budúcom roku. To je však len zlomok sumy, ktorú ministerstvo v budúcom roku plánuje nájsť. O ďalších opatreniach nehovoril ani v pondelok. Hovoril len o niekoľkých oblastiach, ktoré majú štátu pomôcť efektívnejšie vyberať dane.

1. Lepšie kontroly

K lepšiemu výberu daní majú Finančnej správe SR pomôcť predovšetkým efektívnejšie daňové kontroly. Minister je presvedčený, že Slovensku utekajú príjmy, ktoré by mali štátu posielať digitálne platformy a obchodné reťazce.

Súčasťou zmien má byť reorganizácia práce zamestnancov správy. „Máme tu deväťtisíc zamestnancov Finančnej správy a pre mňa je dôležité, aby títo ľudia nesedeli v kanceláriách, ale snažili sa pre štát vyberať dane,“ povedal Kamenický. Podľa neho by mali byť lepšie platení, lebo práca, ktorú robia, nie je príjemná.

Minister tiež naznačil, že medzi kontrolórmi panuje korupcia. Súčasťou práce kontrolórov podľa neho bude nulová tolerancia korupcie. „Ja nechcem, aby napríklad kontrolóri, ktorí budú v budúcnosti lepšie platení, si ešte privyrábali iným spôsobom,“ povedal šéf rezortu financií s tým, že sa musí skončiť prax, keď podnikatelia nosia kontrolórom „všimné“.

Erik Tomáš Čítajte viac Štát vyplatí ľuďom vyššie dávky. Zvýšia sa desiatky z nich, pozrite sa ktoré (prehľad)

2. Lepšia práca s dátami

Minister by tiež chcel skrátiť trvanie kontrol a lepšie spracovávať dáta, ktoré má Finančná správa k dispozícii. To by malo viesť k tomu, že správa bude schopná efektívnejšie zabraňovať daňovým únikom.

3. Elektronická faktúra

Kamenický sa tiež vrátil k iniciatíve zavedenia elektronickej faktúry. Tento systém v podstate počíta s tým, že podnikatelia budú automaticky posielať elektronické faktúry aj štátu. Nápad súčasná garnitúra napísala aj do programového vyhlásenia vlády. Zatiaľ nie je jasné, kedy by tento systém mal začať fungovať, nevie to ani samotný Kamenický. „Požiadal som ľudí na ministerstve financií, aby zrýchlili proces implementácie e-faktúry. Potrebujeme ten proces maximálne naštartovať,“ hovorí minister.

Tento záväzok sa naozaj v programovom vyhlásení vlády nachádza. „Pri súčasnom využití moderných trendov digitalizácie prospievajúcich k zníženiu administratívnej záťaže vláda vyvinie snahu zaviesť povinnú elektronickú fakturáciu a on-line oznamovanie údajov z nej Finančnej správe,“ uvádza sa vo vládnom dokumente. Zavedenie tohto systému znamená, že štát bude mať lepší prehľad o podnikateľskej činnosti jednotlivých subjektov. Zároveň ale platí, že štát potrebuje vytvoriť infraštruktúru na rozbehnutie tejto komunikácie firiem s Finančnou správou.

Tento nápad nie je nový, konkrétnu podobu e-faktúr už pripravoval napríklad bývalý minister financií Eduard Heger v roku 2021.

nakupovanie, online, e-shop Čítajte viac Koniec falošných zliav a vymyslených recenzií. Začne platiť nový zákon, ktorý ochráni nakupujúcich

4. eKasa

Minister financií chce riešiť aj to, akým spôsobom podnikatelia používajú elektronickú pokladnicu. V zásade mu prekáža, že podnikatelia poskytujú klientom služby bez toho, aby im odovzdali blok z pokladnice. Znamená to, že tržby, ku ktorým nie je vydaný blok, podnikateľ oficiálne neeviduje a vzniká z nich daňový únik. „Ja asi nie som najznámejší politik, ale je zarážajúce, aby som, keď prídem na trhovisko alebo do zariadenia, ktoré poskytuje služby, takmer v sto percentách prípadov nedostal účtenku,“ povedal Kamenický.

5. Boj s daňovou medzerou na DPH

Kamenický chce zintenzívniť aj boj proti únikom vo forme neodvedenej dane z pridanej hodnoty (DPH). Pojmom daňová medzera sa označuje rozdiel medzi sumou, ktorú by štát na dani z pridanej hodnoty mal vybrať, a sumou, ktorú skutočne vybral. Do roku 2021 bol trend pozitívny, daňová medzera klesala a v roku 2021 sa dostala na 12,1 percenta. Na porovnanie, v roku 2012 bola na úrovni až 36,7 percenta. Znamená to, že v roku 2012 štát prišiel o viac ako tretinu príjmov z DPH. Tieto peniaze by bol vybral v prípade, že by sa všetci podnikatelia správali v súlade so zákonom.

V roku 2021 sa podľa Kamenického podarilo znížiť daňovú medzeru blízko k úrovni historického minima, pretože bola pandémia a vo všeobecnosti sa množstvo platieb uskutočnilo platobnou kartou. „Keď sa platí kartou, tak podnikateľ by musel byť samovrah, aby nevyúčtoval DPH a ostatné dane,“ povedal Kamenický.

Podľa jeho slov začala daňová medzera v ďalších rokoch stúpať, no o konkrétnych číslach minister odmietol na tlačovej konferencii hovoriť. Denník Pravda žiadal ministerstvo financií o podrobnejšie údaje, no rezort ich do uzávierky textu neposkytol. „V roku 2023 je vyššia, ako bola v roku 2022,“ povedal Kamenický s tým, že aj v roku 2022 stúpla. „My potrebujeme tento trend zastaviť,“ povedal. Štát, samozrejme, postupne zisťuje, že podnikatelia majú problém riadne štátu vykazovať svoje tržby. „My sme zadržali 98 registračných pokladníc a zistili sme pri nich nepriznanie tržieb vo výške 15 miliónov eur. Ďalšou kontrolou dvoch tisíc pokladníc sme zistili nepriznané tržby vo výške sedemdesiat miliónov,“ hovorí prezident Finančnej správy Jozef Kiss.

Podľa jeho slov ide o vysoké sumy. „Bavíme sa naozaj o veľkých číslach. Keď si vezmeme, že máme 300-tisíc registračných pokladníc na celom Slovensku, tak tá medzera, ktorá nám tam vzniká, je obrovská,“ hovorí. Podľa neho ide najmä o sektor služieb, predovšetkým o gastroprevádzky. „Myslím si, že gastro si zaslúži zvlášť našu pozornosť,“ povedal Kiss s tým, že v tomto sektore je nižšia, desaťpercentná, DPH. „Mali sme všetci predstavu, že sa to prejaví vo vyššom výbere DPH, ten trend je však opačný, medzera vzniká práve v gastre,“ dodal.

Do mája tohto roku štát v porovnaní s plánmi na daniach zatiaľ vybral o 2,5 percenta menej. Situácia sa ale môže otočiť, keď zaplatia dane tie subjekty, ktoré si odkladali podanie daňového priznania na neskôr. Navyše daňový bonus dosiahol v tomto roku celkovú sumu skoro dvesto miliónov eur, tieto peniaze na účtoch v štátnej pokladnici tiež chýbajú. V porovnaní s predchádzajúcim rokom je to v podstate dvojnásobná suma. Z tejto sumy bolo zhruba desať miliónov eur označených za daňový bonus neoprávnene.

Ako je to s konsolidáciou?

Minister financií Ladislav Kamenický na budúci rok sľubuje konsolidačný balíček v objeme jedného percenta HDP, čo je zhruba 1,4 miliardy eur. Už dlhšie avizuje, že na stole je asi sto opatrení, ktoré pri ozdravovaní verejných financií pripadajú do úvahy.

Strana pred parlamentnými voľbami, ktoré sa uskutočnili v septembri minulého roka, hovorila o tom, že konsolidovať bude tempom 0,5 percenta HDP ročne. To je minimálne tempo, ktoré vyplýva zo záväzkov, ku ktorým sa Slovensko prihlásilo, a v súčasnej situácii jednoducho nestačí.

Toto tempo ozdravovania vláda nastavila pre rok 2024. Ešte v minulom rok predstavila súbor opatrení lex konsolidácia. Tieto zákony mali zabezpečiť zníženie deficitu z predpokladaných zhruba 6,5 percenta HDP pod hranicu šiestich percent. Definitívne údaje za rok 2023 však ukázali, že situácia v roku 2023 bola výrazne lepšia a deficit sa v minulom roku vyšplhal na prijateľnejších 4,9 percenta HDP.

Ladislav Kamenický Čítajte viac Prestaňte s výhovorkami, odkazuje Slovensku Európska komisia. Začala voči nám konanie a žiada odpovede

Súčasťou pôvodných odhadov bola napríklad aj sporne zaúčtovaná energetická pomoc. Vecne patrila celá do roku 2023, no vláda počítala s tým, že časť z nej zaráta do roku 2024. Tým sa opticky zhoršovalo hospodárenie v minulom roku a zlepšovalo sa hospodárenie v tomto roku. Napokon ale Štatistický úrad potvrdil, že s peniazmi z pomoci sa nedá počítať v bilancii roku 2024. To prispelo k tomu, že bilancia rozpočtu v roku 2024 by mohla byť ešte horšia ako v minulom roku.

Z konsolidačného balíka toho zatiaľ veľa známe nie je. Ministerstvo financií predstavilo zatiaľ dve opatrenia na príjmovej strane rozpočtu. Od roku 2025 bude štát vyberať daň zo sladených nápojov a okrem toho vznikne daň z nikotínových výrobkov, ktoré doteraz dani nepodliehali.

Rezort financií odhaduje, že daň z nápojov s pridaným cukrom by v budúcom roku mohla do štátneho rozpočtu priniesť vyše 79 miliónov eur. V roku 2026 by malo ísť už o 108 miliónov eur a v ďalšom roku 2027 pôjde o 110 miliónov eur.

Zdanenie náplní do elektronických cigariet, nikotínových vrecúšok či iných nikotínových výrobkov by podľa vládneho kabinetu malo na budúci rok do štátneho rozpočtu priniesť 15 miliónov eur. Daň sa však má v priebehu ďalších rokov zvyšovať. V roku 2026 by mala do štátnej kasy priniesť ďalších 126 miliónov eur a v nasledujúcom roku 2027 by malo ísť až o 180 miliónov eur.

Robert Chrištof, riaditeľ mBank, Čítajte viac Šéf mBank na Slovensku: Zlacňovanie hypoték sa dá očakávať, no postupne. Sadzbu okolo troch percent považujem za zdravú

Na strane výdavkov by verejná správa mala ušetriť napríklad na škrtaní energopomoci pre domácnosti. V rokoch 2023 a 2024 bola plošná, no už teraz je de facto jasné, že takto nastavená pomoc s cenami energií sa skončí. „My máme na energopomoc v roku 2025 nulu,“ povedal Kamenický.

Minister v pondelok navyše opäť potvrdil, že na úrovni stámiliónov bude štát šetriť na prevádzke štátu. Slovensko pritom dôveryhodný ozdravný plán potrebuje. Slovensko sa totiž dostáva do procedúry nadmerného deficitu, ktorá by v prípade pretrvávajúcej nedisciplinovanosti v oblasti stavu verejných financií mohla viesť k obrovskej pokute. Ešte predtým by ale Slovensko malo vážne problémy na finančných trhoch. To, že sa voči krajine aktivuje procedúra nadmerného deficitu, okrem iného znamená prísnejší dohľad európskych orgánov nad tým, ako vláda ozdravuje verejné financie.

© Autorské práva vyhradené

31 debata chyba
Viac na túto tému: #DPH #konsolidácia #výber daní #e-Kasa #e-faktúra