Odborníci očakávajú výraznejší rast ekonomiky. Kedy budeme zarábať viac?

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) očakáva oproti predošlej prognóze mierne robustnejší ekonomický rast, obzvlášť v tomto roku. Ekonomika by tak v tomto roku mala rásť o 2,7 percenta, pričom v ďalších dvoch rokoch by táto dynamika mohla dosahovať až 3 percentá.

24.06.2024 12:22
UP Reality kalkulačka peniaze Foto: ,
Ilustračný obrázok.
debata (2)

Rada naďalej očakáva, že primárnym zdrojom rastu sa v tomto roku stane spotreba domácností. Následne sa od roku 2025 vo významnej miere pridá aj export, výraznejšie podporený oživením svetovej ekonomiky a medzinárodného obchodu.

Impulz do ekonomiky v roku 2026 prinesie záverečný rok čerpania prostriedkov z plánu obnovy. V rokoch 2027 a 2028 už ekonomika nedostane priamy impulz z plánu obnovy, čo v kombinácií so stagnujúcou zamestnanosťou bude podľa RRZ stačiť už iba na tempo rastov v okolí 2 percentá, pokiaľ sa neuskutočnia štrukturálne reformy na zlepšenie konkurencieschop­nosti ekonomiky.

EÚ / Slovensko / SR / Čítajte viac Nízke platy, nekvalitné potraviny a migranti zaťažujúci systém? Vyvraciame najčastejšie ekonomické mýty o EÚ

Silnejší ekonomický rast by mal byť najmä v krátkodobom horizonte podporený výrazne miernejším tempom inflácie, ktorá by mala v horizonte prognózy iba raz prekročiť 3 percentá. To by malo nastať v roku 2025, pričom hlavným dôvodom bude podľa rady nárast regulovaných cien a služieb. Následne by tempo rastu cien malo zvoľňovať, čomu dopomôžu znížené ceny komodít a pôsobenie stále pomerne prísnej menovej politiky. Rast nominálnych miezd a nižšie a stabilnejšie tempo rastu inflácie by mali v tomto roku podporiť rast reálnych miezd, ktoré budú stimulovať spotrebu domácností.

Výkonnosť ekonomiky odhaduje rozpočtová rada v tomto roku mierne nad svojim potenciálom, pričom v nasledujúcich rokoch by sa mala kladná produkčná medzera ešte viac otvárať. Rada predpokladá, že kým v tomto roku to bude prameniť najmä z oblastí maloobchodu a služieb, v nasledujúcich rokoch by to mal byť primárne priemysel. Tlak na otváranie produkčnej medzery budú vytvárať aj napätie na trhu práce a klesajúca ponuka pracovnej sily, ako aj vysoká úroveň očakávaných deficitov verejných financií.

TB ministerstvo práce sociálnych vecí Erik Tomáš Čítajte viac Slovensko sa zbavilo jedného zo svojich najväčších problémov. Teraz môžeme tlačiť na platy, vyhlásil minister Tomáš

Za podstatné riziko prognózy považuje rozpočtová rada zvýšenú rizikovú prirážku slovenských dlhopisov a rastúce úrokové náklady. Tie majú v budúcnosti potenciál obmedziť produktívne investície a kvalitu verejných služieb. Ďalším významným rizikom prognózy je pomalšie čerpanie plánu obnovy.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Rada pre rozpočtovú zodpovednosť #slovenská ekonomika