Ako získať peniaze na dovolenku. Desiatky až stovky eur vám zabezpečí Dankov poukaz. Schválili jeho rozšírenie

Poslanci parlamentu definitívne schválili rozšírenie rekreačných poukazov. Budú ich môcť použiť aj rodičia zamestnancov, ktorým preukaz poskytne ich zamestnávateľ. Tento nástroj presadzuje koaličná Slovenská národná strana (SNS) s tým, že podporuje cestovný ruch na Slovensku. Návrh SNS parlament schválil hlasmi troch koaličných strán.

20.06.2024 05:00
debata (4)
Andrej Danko o rekreačných poukazoch
Video
Zdroj: ta3
Vypočujte si audioverziu článku - číta Lukáš, hlas umelej inteligencie.
Našli ste chybu? Dajte nám vedieť.

Rekreačné poukazy poskytujú zamestnávatelia svojim zamestnancom, ktorí sú v pracovnom pomere aspoň dva roky. Tento rekreačný poukaz je vo výške 55 percent z oprávnených nákladov, najviac ale 275 eur. Nárok na plnú sumu tak vzniká tomu človeku, ktorý celkovo v domácich zariadeniach cestovného ruchu minie päťsto eur.

Ak napríklad trojčlenná rodina zaplatí za trojdňový pobyt v penzióne vo Vysokých Tatrách tisíc eur, 55 percent z tejto sumy je 550 eur. Maximálna suma, ktorá sa dá uplatniť vo forme poukazu, je 275 eur, rodinu tak celý výlet bude stáť 725 eur. Ak v inom prípade ide napríklad jednotlivec na dve víkendové noci, za ktoré zaplatí 200 eur, 55 percent z tejto sumy je 110 eur. Tie môže zaplatiť formou rekreačného poukazu, sám zaplatí 90 eur a zvyšných 165 eur môže použiť inokedy počas roka v slovenských ubytovacích zariadeniach.

dôchodci, peniaze, seniori, dôchodok, hotovosť Čítajte viac Masívna novela dôchodkového sporenia sa už prejavuje na účtoch sporiteľov. Čo im zmeny priniesli?

Práve suma do výšky 275 eur je pre firmy oprávnený daňový výdavok, znamená to, že o túto sumu si firmy môžu znížiť základ dane a zaplatia tým pádom menej na daniach. Štát tak týmto spôsobom vyzbiera každoročne na daniach právnických osôb o približne tridsať miliónov eur menej. Poukaz musia svojim zamestnancom poskytnúť tie firmy, ktoré majú aspoň päťdesiat zamestnancov. O poukaz musia zamestnanci požiadať svojich zamestnávateľov.

Rekreačné poukazy existujú už niekoľko rokov, teraz sa ich uplatnenie rozšíri. Od nového roku budú môcť poukazy využívať aj rodičia zamestnancov, ktorí majú na poukaz nárok. Zmena zákona bude účinná od budúceho roku, zmeny sa preto nedotknú tohtoročnej sezóny.

Ako je to teraz?

Aktuálne platí, že poukaz môžu použiť zamestnanci, manžel, manželka, deti a ľudia, ktorí so zamestnancami žijú v spoločnej domácnosti. Preukaz je k dispozícii aj pre ľudí v špecifických životných situáciách. Poukaz môže použiť aj napríklad žena na materskej dovolenke a rodič na rodičovskej dovolenke. Tiež je dôležité, aby títo ľudia boli u zamestnávateľa dva roky, obdobie starostlivosti o dieťa sa do tohto obdobia počíta. Poukaz má k dispozícii aj živnostník, ktorý si túto sumu môže dať do nákladov. Ľudia pracujúci na dohodu nárok na poukaz nemajú.

O rekreačný poukaz môže zamestnanec svojho zamestnávateľa požiadať viackrát, celkovú sumu si teda môže rozkladať na viaceré pobyty. Rekreačný poukaz môže mať fyzickú podobu karty, ktorá sa podobá napríklad na stravné lístky. Druhou možnosťou je, že zamestnávateľ svojim zamestnancom uhradí náklady na základe faktúry.

Pre uznanie finančného príspevku na rekreáciu jednoducho zamestnanec potrebuje doklad, že pobyt absolvoval. Ubytovacie zariadenie vystaví napríklad pokladničný doklad z registrovanej pokladnice, pokladničný príjmový doklad alebo faktúru. Podmienkou je, aby pobyt trval aspoň dva dni. Zamestnanec firme predkladá potvrdenie o zaplatení pobytu, napríklad výpis z účtu. Predkladať potrebné doklady je potrebné do tridsať dní od skončenia rekreácie.

Pomáhajú poukazy?

Podporiť cestovný ruch rekreačnými poukazmi sa zrejme podarilo, no je pomerne ťažké povedať do akej miery. Spolu so zavedením rekreačných poukazov totiž klesla sadzba DPH na ubytovacie služby na desať percent. Navyše, údaje o prenocovaniach domácich návštevníkov skresľujú okrem iného aj pandemické roky.

„Nepochybujem o tom, že dnes rekreačné poukazy zachraňujú cestovný ruch. Zákon hovorí, že tento poukaz sa dá dať aj na detské tábory, na druhú stranu môžu zamestnanci pomôcť aj svojim rodičom, ktorí si nedokážu sami zaplatiť kúpele alebo inú dovolenku v rámci Slovenska. Je to zákon, ktorý je neškodný, nezaťaží a ani nelikviduje zamestnávateľov,“ uviedol predseda SNS Andrej Danko.

V roku 2019, v prvom roku existencie poukazov, sa počet prenocovaní domácich návštevníkov citeľne zvýšil. Medziročne stúpol z 9,8 milióna na zhruba 11,5 milióna.

Robert Chrištof, riaditeľ mBank, Čítajte viac Šéf mBank na Slovensku: Zlacňovanie hypoték sa dá očakávať, no postupne. Sadzbu okolo troch percent považujem za zdravú

Roky pred pandémiou boli ale ekonomicky relatívne úspešné, a to sa odrážalo aj na počte prenocovaní v rekreačných zariadeniach. Napríklad v roku 2014 sa počet prenocovaní domácich návštevníkov pohyboval na úrovni len necelých sedem miliónov. Počet prenocovaní tak postupne rástol aj pred zavedením poukazov.

Predkladatelia schváleného návrhu tvrdia, že poukazy jednoznačne pomáhajú podnikateľov v cestovnom ruchu. „Porovnanie členských štátov EÚ s podobnou mierou prenocovaní domácich turistov na obyvateľa indikuje, že od roku 2019 sa tempo rastu prenocovaní slovenských domácich turistov napriek zavedeným obmedzeniam v súvislosti s ochorením covid-19 výrazne zrýchlilo. Oproti januáru 2018 bol počet prenocovaní domácich turistov na Slovensku o 28 percent vyšší, zatiaľ čo priemer porovnateľných krajín bol vyšší iba o 9,5 percenta,“ uvádza sa v dôvodovej správe.

dôchodci, peniaze, seniori, dôchodok, hotovosť Čítajte viac Na dôchodcov nebude mať kto pracovať. Výdavky stúpnu o miliardy, Slovensko sa na to nepripravuje

Celoročné údaje ukazujú omnoho pesimistickejší obraz. Prenocovania domácich návštevníkov pod vplyvom pandémie výrazne klesali a v roku 2021 sa dostali na 6,7 milióna. Odvtedy postupne stúpajú a v roku 2023 ich bolo zhruba 9,9 milióna. To je približne toľko ako v roku 2018, keď bolo domácich prenocovaní 9,8 milióna.

Samotní hotelieri ale očakávajú, že zmena im prospeje. „Vo všeobecnosti vnímame možný vplyv tejto novelizácie na rozvoj domáceho cestovného ruchu ako pozitívny. Medzi mladšími zamestnancami, ktorým vzniká nárok na čerpanie rekreačného poukazu, je aj skupina, ktorá preferuje dovolenku v zahraničí, a teda rekreačný poukaz by ostal nevyčerpaný. Umožnením posunúť čerpanie rekreačného poukazu na rodičov, ktorí napríklad preferujú dovolenku na Slovensku, by sa rozvoju domáceho cestovného ruchu pomohlo,“ hovorí generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Martin Novotný.

© Autorské práva vyhradené

4 debata chyba
Viac na túto tému: #novela #rekreačné poukazy