Česko získalo megainvestíciu za miliardy dolárov

Americký výrobca čipov Onsemi investuje dve miliardy dolárov (1,86 miliardy eur) do výroby v Česku, kde rozšíri svoj závod v Rožnove pod Radhoštěm v Zlínskom kraji. Podľa českého premiéra Petra Fialu ide o najväčšiu podobnú investíciu v novodobej histórii samostatnej ČR. Oznámil to v stredu na výjazdovom rokovaní vlády.

19.06.2024 17:27
Czech Republic V4 Foto: ,
Český premiér Petr Fiala
debata (15)

„Je to veľký úspech, lebo je to presne do tej oblasti, ktorú chceme a potrebujeme strategicky rozvíjať. Ak sa investíciu podarí zrealizovať v celom plánovanom rozsahu, bude to okolo dvoch miliárd dolárov a je to najväčšia obdobná investícia v novodobej histórii samostatnej ČR,“ zdôraznil český premiér.

Podľa Fialu sa produkcia zvýši o „stovky percent“ a dvojnásobne sa zvýši aj počet zamestnancov. „Nie je to získanie nejakej montovne, ale centra moderných technológií produkcie s vysokou pridanou hodnotou, je to veľkú úspech pre ČR,“ zdôraznil.

dôchodci, peniaze, seniori, dôchodok, hotovosť Čítajte viac Masívna novela dôchodkového sporenia sa už prejavuje na účtoch sporiteľov. Čo im zmeny priniesli?

Podľa českého ministra priemyslu a obchodu Jozefa Síkelu tým Česko dostalo šancu stať sa európskou čipovou veľmocou. Investícia posilní nielen miestnu ekonomiku, ale výrazne prispeje aj k pozícii ČR na európskom trhu s polovodičmi, myslí si minister. „Pomôže tiež nášmu autopriemyslu, hlavnému motoru českej ekonomiky, zvládať nástup elektromobili­ty,“ dodal.

Investícia má podľa neho tiež výrazný európsky rozmer – prispeje k snahe Európy posilniť sebestačnosť v tejto oblasti. Česku podľa neho prinesie rozvoj dodávateľských reťazcov a tiež technologického vzdelávania. V novom závode by sa mali vyrábať inteligentné výkonné polovodiče slúžiace na zlepšenie energetickej účinnosti elektromobilov, obnoviteľných zdrojov energie či dátových centier s umelou inteligenciou.

Onsemi sa špecializuje na výrobu širokej škály čipov pre rôzne odvetvia. V Česku aktuálne zamestnáva okolo 2200 ľudí. Podľa českých médií sa spoločnosť rozhodovala investovať buď v ČR, v Spojených štátoch, alebo Južnej Kórei.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #miliardová investícia #čipy