Masívna novela dôchodkového sporenia sa už prejavuje na účtoch sporiteľov. Čo im zmeny priniesli?

Skoro dva milióny sporiteľov a vyše 15 miliárd eur. Záujem o druhý pilier sa zvyšuje. Toto sporenie na dôchodok sa blíži k tomu, aby v ňom boli dva milióny sporiteľov. Podobu druhého dôchodkového piliera významne ovplyvňujú zmeny, ktoré ešte predchádzajúca politická garnitúra schválila koncom roka 2022. Súčasťou týchto zmien bol presun sporiteľov do výkonnejších fondov a ďalšie novinky ako napríklad automatický vstup do druhého piliera a tiež zníženie poplatkov.

19.06.2024 05:00
debata (27)
Minister Kamenický: 18 konsolidačných opatrení
Video
Zdroj: ta3
Vypočujte si audioverziu článku - číta Lukáš, hlas umelej inteligencie.
Našli ste chybu? Dajte nám vedieť.

Novela prispela k tomu, že väčšina sporiteľov v súčasnosti už šetrí spôsobom, ktorý im môže priniesť lepšie zhodnotenie ako garantované fondy. Väčšina úspor, ktoré do druhého piliera sporitelia uložili, totiž je v negarantovaných fondoch.

To prispieva k tomu, že objem úspor v druhom pilieri postupne rastie. Aktuálne v ňom majú ľudia uložených viac ako 15 miliárd eur. Hodnota majetku rastie, hoci sa začínajú postupne zvyšovať aj objemy peňazí, ktoré sa z druhého piliera vyplácajú dôchodcom.

Medzi rokmi 2015 a 2023 boli z druhého piliera vyplatené dôchodky v celkovom objeme 305 miliónov eur, z toho viac ako 90 percent jednorazovou výplatou. Objem vyplácaných dôchodkov prudko rastie najmä pre predčasné dôchodky. Zatiaľ čo za celý rok 2023 Dôchodkové správcovské spoločnosti vyplatili dôchodky viac ako 126 miliónov eur, v prvých piatich mesiacoch toho roku je to už 102 miliónov eur.

Robert Chrištof, riaditeľ mBank, Čítajte viac Šéf mBank na Slovensku: Zlacňovanie hypoték sa dá očakávať, no postupne. Sadzbu okolo troch percent považujem za zdravú

Ľudia sa na zmeny nesťažujú

Dôležitou novinkou bolo aj zavedenie predvolenej investičnej stratégie, ktorá automaticky posúva sporiteľov do výkonnejších negarantovaných investičných fondov. Táto stratégia počíta s tým, že do bezpečnejších garantovaných fondov sa budú sporitelia presúvať len postupne a až s blížiacim sa dôchodkom.

Predvolená investičná stratégia pracuje s predpokladom, že sporitelia, ktorí sú v mladom veku, si môžu dovoliť investovať s relatívne vyššou mierou rizika. Prípadné straty im totiž pomôže zmazať relatívne dlhý investičný horizont, ktorý má dĺžku aj niekoľko desaťročí. Predvolená investičná stratégia počíta s tým, že do garantovaných fondov sa budú prostriedky sporiteľov postupne presúvať až s blížiacim sa odchodom na dôchodok. Je to tak preto, že ak by prišiel prepad na trhu tesne pred nástupom sporiteľa na dôchodok, straty, ktoré by vznikli, by už pre krátkosť času tento sporiteľ nedokázal vymazať. Predvolená investičná stratégia rieši jeden z najvážnejších problémov, ktorý druhý pilier mal. Tým bolo to, že ho ľudia využívali zle. Aj mladí sporitelia totiž ukladali svoje peniaze do garantovaných fondov a pripravovali sa o zaujímavejší vý­nos.

Súčasťou novely bol aj presun prostriedkov niektorých sporiteľov do negarantovaných fondov. Ten sa začal v lete minulého roku. Práve postupný presun pasívnych sporiteľov už teraz spôsobuje, že väčšina sporiteľov zhodnocuje svoje prostriedky s potenciálom vyšších výnosov. To samozrejme so sebou nesie aj riziko zásadnejších prepadov, no vo všeobecnosti platí, že negarantované fondy dlhodobo prinášajú sporiteľom vyšší výnos. V súčasnosti je už väčšina majetku vo výkonnejších fondoch.

„Presun úspor v druhom pilieri podľa predvolenej investičnej stratégie úspešne pokračuje a po necelom roku je už takmer šesťdesiat percent majetku sporiteľov v indexových fondoch. Zároveň pokračujúca výkonnosť finančných trhov priniesla medziročné zhodnotenie úspor v indexových fondoch až v dvojciferných číslach. Objem úspor v druhom pilieri presahuje pätnásť miliárd eur,“ hovorí Asociácia dôchodkových správcovských spoločností.

nakupovanie, online, e-shop Čítajte viac Koniec falošných zliav a vymyslených recenzií. Začne platiť nový zákon, ktorý ochráni nakupujúcich

Sporiteľom sa zatiaľ darí

Presun sporiteľov do negarantovaných fondov naďalej trvá a táto zmena zatiaľ nevyvoláva žiadne nespokojné reakcie. Dôvodom je najmä to, že sa v roku 2024 finančným trhom zatiaľ darí a sporitelia svoje úspory zhodnocujú.

Garantované fondy od začiatku roka do 7. júna zaznamenali relatívne slabé výsledky. Ich výkonnosť sa pohybuje od dvojpercentnej straty do zhodnotenia na úrovni 1,2 percenta.

Negarantované fondy ale dokázali sporiteľom doručiť lepšie výsledky. Od začiatku roka do 7. júna boli všetky v pluse a dokázali vygenerovať výnos na úrovni od zhruba 6,5 percenta do približne 12,8 percenta. Aj preto je presun sporiteľov do negarantovaných fondov zatiaľ úspešným príbehom.

Spolu s hodnotou majetku v druhom pilieri postupne rastie aj počet sporiteľov. Ku koncu mája už ich počet prekročil hodnotu 1,9 milióna. Podľa predvolenej investičnej stratégie investovalo zhruba 700-tisíc sporiteľov.

Súčasťou zmien bolo aj zavedenie automatického vstupu sporiteľov do systému. Ten za necelý rok priniesol vyše 53-tisíc sporiteľov. Z tohto počtu je približne sedemdesiat percent Slovákov, pričom tretina z nich je mladších ako 18 rokov. To sú napríklad mladí brigádnici, ktorí si našli prácu počas leta. „Samotné automatické vstupy sú poznamenané sezónnosťou a každý sporiteľ má po vstupe pol roka na to, aby sa rozhodol pre výber DSS-ky alebo vystúpil z druhého piliera,“ dodáva asociácia.

Hrozieb je viac

Zmeny v druhom pilieri, ktoré zaviedla významná novela z roku 2022, zatiaľ neprešli reálnym testom. Ten nastane, keď sa finančným trhom prestane dariť a prídu určité finančné straty. Tie by teoreticky mohli byť impulzom pre niektorých sporiteľov, aby z druhého piliera vystúpili.

Požiadať o vystúpenie z druhého piliera je totiž možné v prípade, že sporiteľ bol do systému zaradený automaticky. Počet ľudí, ktorí požiadali o vystúpenie, sa ale v jednotlivých mesiacoch tohto roka ráta na jednotky až desiatky prípadov.

Southbank Čítajte viac Penta ukázala, ako má vyzerať nový veľký projekt pri Dunaji. Stavať ho bude viac ako desaťročie, bude stáť stámilióny eur

Sporenie v druhom pilieri môže okrem výkyvov na trhoch ohroziť aj nestabilita pravidiel sporenia a časté zásahy politikov do druhého piliera. Takým je aj zníženie príspevkov do druhého piliera, tie od januára klesli na štyri percentá. Štvrtá vláda Roberta Fica (Smer) chce aj týmto spôsobom ozdravovať verejné financie a podporiť prvý priebežný pilier.

Samotní sporitelia sa pritom politických zásahov do druhého piliera obávajú. Ukázal to prieskum spoločnosti Focus. Viac ako polovica opýtaných si myslí, že výšku budúcich dôchodkov na Slovensku ohrozujú predovšetkým časté zmeny zákonov, ktoré sa týkajú dôchodkov. Tento názor vyslovilo 53 percent opýtaných. Zhruba polovica respondentov považuje za významnú hrozbu nepriaznivý demografický vývoj. Už teraz je totiž jasné, že postupne bude na jedného dôchodcu pripadať čoraz menej pracujúcich. Focus robil on-line prieskum na vzorke zhruba tisíc respondentov vo veku 18 až 64 rokov počas mája tohto roku.

„Druhý pilier je neoddeliteľnou súčasťou slovenského dôchodkového systému,“ uviedol Miroslav Kotov, predseda Asociácie dôchodkových správcovských spoločností. Všetci pracujúci by podľa neho mali byť v solidárnom aj v zásluhovom pilieri, čím sa rozkladajú riziká spojené s vyplácaním budúcich dôchodkov. Upozorňuje, že ľudia budú žiť dlhšie a pracujúcich nebude pribúdať takým tempom, aby si prvý, priebežne platený pilier dokázal udržať dnešnú štedrosť.

© Autorské práva vyhradené

27 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #II. pilier #sporenie #sporenie na dôchodok