Ratingové hodnotenie Slovenska zverejnila ďalšia agentúra. Ako to dopadlo?

Medzinárodná agentúra Moody's nezmenila Slovensku ratingové hodnotenie a ponechala ho na doterajšej úrovni A2 s negatívnym výhľadom. Pridala sa tak k ďalším dvom agentúram Standard & Poor's (S&P) a Fitch Ratings, ktoré v poslednom období rovnako potvrdili svoje hodnotenia SR. Informovalo o tom v piatok Ministerstvo financií (MF) SR.

14.06.2024 23:11
Robert Fico / Ladislav Kamenický / Foto: ,
Predseda vlády Robert Fico a minister financií Ladislav Kamenický počas rokovania vlády
debata (9)

Moody's považuje za pozitívne stránky slovenskej ekonomiky najmä trend rastu, členstvo v eurozóne a Európskej únii a mierne dlhové zaťaženie. Očakáva nárast reálneho hrubého domáceho produktu (HDP) o 2,3 % v tomto roku a 2,6 % v roku 2025. „Okrem toho medzi silné stránky zaraďuje fiškálnu aj menovú politiku, ktorú považuje za solídnu,“ konštatoval rezort financií.

K zlepšeniu ratingu v budúcnosti by podľa agentúry viedol dôsledne implementovaný viacročný plán fiškálnej konsolidácie, ktorý by posunul deficit Slovenska v nasledujúcich štyroch rokoch na jasnú klesajúcu trajektóriu.

zlato, zlaté tehly Čítajte viac Koľko by ste získali, keby ste dali pred 20 rokmi 10 000 eur pod matrac alebo do zlata? Je to obrovský rozdiel

Ministerstvo financií vníma najnovšie hodnotenie Moody's pozitívne, keďže reflektuje aj cieľ vlády na postupnú konsolidáciu verejných financií. „Som rád, že tak ako finančné trhy, tak aj ratingové agentúry potvrdili, že krokom našej vlády veria a aj napriek tomu, že sme zdedili verejné financie s extrémnym nárastom dlhu a vysokým deficitom, podarilo sa nám ratingy udržať a nastaviť jasný plán, ako verejné financie postupne opäť postaviť na nohy,“ reagoval minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD).

Hodnotenie Slovenska tak za uplynulé dva mesiace potvrdili tri najväčšie medzinárodné agentúry. Ešte v apríli S&P ponechala rating na úrovni A+ so stabilným výhľadom. Minulý týždeň zase Fitch potvrdila hodnotenie SR na úrovni A- so stabilným výhľadom.

9 debata chyba
Viac na túto tému: #rating #hodnotenie #Moody’s