Legálna droga, ktorá budí k životu milióny ľudí. Jej cena na trhoch dosahuje maximá, ako sa to prejaví v peňaženkách

Ranná rutina v podobe horúcej šálky plnej horkého povzbudzujúceho nápoja by sa mnohým ľuďom mohla predražiť. Ceny kávy na trhoch totiž po rokoch opäť prekonávajú rekordy a odborníci hovoria o jej neistej budúcnosti. Lahodný čierny mok sa tak zaradil do zoznamu spolu s kakaom a olivovým olejom, ktorých ceny od začiatku tohto roka trhajú rekordy.

13.06.2024 05:00
debata (5)
Ako bojujú pestovatelia kávy proti klimatickej zmene a erózii?
Video
Zdroj: Andrej Barát

Podľa agentúry Bloomberg na trhoch v Londýne narástli ceny kávy typu robusta v priebehu jedného dňa na konci mája najviac za posledné desaťročia. Cena kávy typu arabika stúpla o šesť percent a cena robusty, z ktorej sa najčastejšie vyrába instantná káva, vzrástla o sedem percent. „Ceny robusty na burze, ktoré sa obchodujú prostredníctvom futures s budúcou dodávkou a s dnes určenou cenou, dokonca dosiahli 33-ročné maximá, teda maximá, odkedy je tento kontrakt vôbec obchodovaný na burze," priblížil pre Pravdu analytik investičnej spoločnosti XTB Marek Nemky.

Obchodovanie prostredníctvom futures jednoducho povedané znamená, že obchodníci sa prostredníctvom kontraktu zaväzujú kúpiť alebo predať aktíva v dopredu dohodnutom čase a za dopredu dohodnutú cenu.

Hoci cena robusty, ktorá je menej vzácnejšia ako arabika, podobne ako je to aj pri iných komoditách, na medzinárodných trhoch kolíše zo dňa na deň, výkyvy vo vývojových trendoch sa dajú pozorovať aj v priebehu posledného roka. Zatiaľ čo v júni minulého roka sa ceny horkej lahôdky na medzinárodnej burze pohybovali na úrovni okolo 2 500 dolároch za tonu, v apríli tohto roka vyskočili už na vyše 4-tisíc dolárov a v prvej polovici júna 2024 sa dokonca vyšplhali takmer na 4 300 dolárov za tonu.

Nemky pre Pravdu priblížil, že kilogram robusty sa predáva za približne za 3,98 eura, čo je len päť percent od historických maxím. Cena arabiky, ktorá v porovnaní s robustou obsahuje menej kofeínu, sa aktuálne pohybuje na úrovni 4,53 eura za kilogram, čo je na úrovni z roku 2011.

olivy, olivový olej, Čítajte viac Svet bojuje s nedostatkom tekutého zlata. V obchodoch zaň platíme aj o 70 percent viac ako pred rokom

Podobne ako pri slabej úrode kakaových bôbov či olív zohráva aj v tomto prípade najvýraznejšie úlohu nepriaznivé počasie zapríčinené prudkými zmenami klímy. Bloomberg približuje, že ceny zŕn robousty prudko narástli v dôsledku vytrvalého sucha, ktoré poškodilo produkciu kávových zŕn vo Vietname, ktorý je po Brazílii druhým najväčším producentom kávy na svete.

Napriek tomu sa to na cenách kávy v bežných obchodoch neprejavuje. „Inflácia kávy postupne zvoľňuje v rámci celej EÚ, dokonca na Slovensku sme podľa marcových čísel Eurostatu v deflácii, teda káva stojí menej, ako v tom istom období pred rokom. Vrchol inflácie v rámci celej EÚ sme dosiahli koncom roka 2022, odvtedy nastalo postupné zvoľnenie inflácie," priblížil pre Pravdu Slovenskej aliancie moderného obchodu Martin Krajčovič a stým, že u nás ide o pokles o 3 percentá.

Ceny stúpli o desiatky centov

Štatistický web Statista uvádza, že počas sezóny 2021/2022 bolo na celom svete vyprodukovaných 168,5 milióna 60-kilogramových vriec kávy. Približne polovica celosvetovej produkcie kávových zŕn pochádza z Južnej Ameriky, kde bolo v roku 2022 naplnených približne 82 miliónov takýchto 60-kilogramových vriec. Medzi najväčších milovníkov horkého čierneho moku pritom patria Američania, Nemci, Kanaďania a Holanďania.

Nielen ráno, ale aj kedykoľvek počas dňa si svoju obľúbenú šálku kávy dopraje aj nemálo Slovákov. Pred troma rokmi bolo na Slovensko dovezených celkovo vyše 45-tisíc ton kávy v celkovej hodnote 211 miliónov eur. Podľa Štatistického úradu SR spotrebuje priemerný obyvateľ Slovenska približne tri kilogramy kávy. Pre lepšiu predstavu – štatistici uvádzajú, že v roku 2021 vypil každý Slovák priemerne aspoň jednu šálku kávy denne.

Čo sa týka konkrétnych cien horkého moku u nás, pred troma rokmi sme za 250 gramov praženej kávy v obchode zaplatili priemerne tri eurá. Koncom minulého roka si už za svoj obľúbený nápoj museli Slováci výrazne priplatiť. Ako uvádza Štatistický úrad, v decembri 2023 sme praženú mletú kávu s váhou 250 gramov v obchodoch kupovali priemerne za 3,80 eura. A v apríli tohto roku stála 3,11 eura.

kakao, peru Čítajte viac Svetu hrozí nedostatok kakaa, ceny sú najvyššie za desaťročia. Ovplyvní to cenu čokolády v obchodoch?

Ak sa pozrieme do akciových letákov našich obchodov, tak zistíme, že napríklad v Tescu môžeme zohnať praženú mletú kávu s touto gramážou v zľave za 4,39 eura, v Bille zoženiete podobný produkt za päť eur a viac. Ak si svoj obľúbený nápoj radi vychutnáte v kaviarňach, v roku 2021 stála šálka espressa (7 gramov) v týchto prevádzkach priemerne 1,3 eura. Hoci aktuálnu priemernú cenu espressa v kaviarňach nepoznáme, v závislosti od druhu kávy a miesta, kde si ju kupujete, za šálku espressa môžete zaplatiť dve eurá či viac.

Analytik XTB Nemky hovorí, že zvýšené ceny kávy už Slováci mierne pocítili napríklad kvôli zvýšeným mzdovým nákladom či z dôvodu zvýšených cien energií. Dodáva však, že burzové ceny majú na konečné spotrebiteľské ceny iba mierny vplyv – na úrovni 10 až 20 percent. „Navyše v súčasnosti je to práve robusta, ktorej cena výrazne rastie a dosahuje historické maximá. Tá sa používa skôr na výrobu instantnej kávy alebo ako prímes z 10 až 20 percent do mletej kávy. Káva robusta rastie na burze od začiatku roka o 50 percent, čo by teda znamenalo približne päťpercentný nárast spotrebiteľských cien," priblížil analytik a dodal, že sa to prejaví až časom, pričom ľudia si to nemusia ani všimnúť.

Predajcovia potvrdzujú, že v minulom roku ich produkty veľmi mierne zdraželi. „Cena kávy je najvyšších možných maximách, čo si osobne pamätám, teda od času, čo pracujeme s kávou. Samozrejme, prejavilo sa to na našom nákupe a jemne sme v roku 2023 zdraželi. Naozaj jemne, v desiatkach centov za kilogram praženej kávy," povedal pre Pravdu zakladateľ a majiteľ pražiarne a obchodu s kávou 9 Grams Coffe Marian Galuška.

Rast cien na burzách tak na Slovensku zatiaľ výraznejšie necítime. „Momentálny cenový rast kávy na komoditných burzách zatiaľ nie je cítiť, keďže takéto cenové výkyvy sa pretavia v obchode ak trvajú dlhšie obdobie a prichádzajú s oneskorením niekoľkých mesiacov. Závisí to najmä od zmluvných cien a dĺžky kontraktov výrobcov kávy od svojich subdodávateľov," ozrejmil Krajčovič.

Ceny budú závisieť od počasia

Problémy zažíva najmä Vietnam, ktorý je najväčším svetovým vývozcom robusty. V polovici apríla boli tamojšie kávové plantáže zasiahnuté nezvyčajnou vlnou horúčav a európske pražiarne kvôli obavám z nedostatku kávových zŕn začali vo veľkom nakupovať na komoditnej burze, čo vyhnalo ceny smerom hore.

Nemky v tejto súvislosti hovorí, že cenám komodity neprospieva napätie na trhu. „V tomto roku síce sme už videli postupne svetlo na konci tunela, keď sa úspešne darilo opätovne navýšiť produkciu v Brazílii, ale teraz sme registrovali skôr problémy v Ázii, respektíve vo Vietname a v Thajsku, ktoré sú najväčšími producentmi práve kávy typu robusta. Tu sme na začiatku roka videli potenciálne výrazne ohrozenie produkcie, keďže jednak v minulom roku sa Vietnam pasoval so silnými dažďami, ale takisto sa časť produkcie presúvala k ziskovejším plodinám," ozrejmil analytik s tým, že akékoľvek ohrozenie plodín v Brazílii a v Thajsku výrazne zamáva s cenami.

rodina, letisko, dovolenka Čítajte viac Slováci si doprajú all inclusive v hoteloch, tvrdia cestovky. Registrujú obrovský záujem, destinácie zdraželi rozdielne

Neskôr v priebehu roka 2024 sa však podľa neho začali ceny kávy mierne korigovať. Stojí za tým zlepšenie výhľadu produkcie v Brazílii a rovnako aj to, že vo Vietname začalo pršať. „Avšak v súčasnosti pokračuje strach o nedostatok robusty v tejto sezóne, keďže k výkyvom počasia vo Vietname a v Brazílii sa pridáva Stredná Amerika, kde je v súčasnosti tiež sucho a nadpriemerné teploty," doplnil Nemky.

Ako by sa však mohli ceny nápoja, ktorého vo svete denne ľudia vypijú približne tri miliardy šálok, vyvíjať v búcnosti? Galuška z pražiarne 9 Grams Coffe hovorí, že záleží na viacerých faktoroch. „Napríklad závisí od zneužívania trhu a zvyšovania cien aj nákupom starej zelenej kávy (dokážete nakúpiť aj 10 rokov starú zelenú kávu). Vo všeobecnosti platí, že pre nové zbery napríklad etiópskej kávy sú už ohlásené vyššie ceny," uzavrel predajca kávy.

Nemky napokon dodáva, že to, ako sa ceny kávy budú vyvíjať v ďalších mesiacoch, je náročné predvídať a z veľkej časti to bude závisieť od počasia. Hovorí však, že v súvislosti s globálnym otepľovaním je na burze veľmi jednoduché dosiahnuť ďalšie maximá cien kávy. „Či však cena pôjde na päť eur za kilogram alebo na tri eurá za kilogram, bude iba v rukách počasia," uzavrel analytik.

© Autorské práva vyhradené

5 debata chyba
Viac na túto tému: #káva #trh s kávou #ceny kávy