Developeri o cenách bytov: zlacňovanie sa skončilo

Realitný trh ožíva. Pokles cien, ktorý bol na Slovensku v uplynulých štvrťrokoch, sa postupne zrejme končí. Zhodli sa na tom diskutujúci počas konferencie spravodajskej televízie ta3 Developeri.

12.06.2024 15:45
ta3 konferencia developeri Foto:
Konferencia ta3
debata (1)

Pod zastavenie poklesu cien sa podľa diskutujúcich podpisuje viacero okolností, ktoré trh oživujú. „Celé to treba dať do kontextu a ten kontext je, že je veľký počet kupcov, ktorí nákup odkladali. Byt si chceli kúpiť, no pre úrokové sadzby a iné osobné okolnosti tú možnosť nemali. Jednoznačne očakávame, že v tomto a nasledujúcom roku príde veľké oživenie, ktoré bude vychádzať práve od ľudí, ktorí sa budú na trh vracať,“ povedal Martin Decký, výkonný riaditeľ firmy BuiltMind, zaoberajúcej sa realitnými štatistikami.

Nárast sa dá podľa jeho slov očakávať aj preto, že v minulom roku bol trh v útlme, medziročne sa teda údaje z trhu budú porovnávať s nižšími hodnotami. Trh sa v minulom roku, pokiaľ ide o predaj bytov, prepadol o desiatky percent. Napríklad v Bratislave sa počas minulého roka predalo len 773 bytov, čo bolo najslabšie číslo od krízového obdobia v roku 2008.

peňaženka, peniaze, hotovosť Čítajte viac Po dlhých rokoch prišiel obrat. Hypotéky či iné pôžičky môžu zlacnieť

Trh sa tak odráža z nízkych úrovní. „Nárast sa môže zdať veľký, lebo začínate z nízkeho čísla,“ hovorí Decký. Upozornil, že Bratislava bola v roku 2023 jediné z krajských miest, ktoré malo populačný prírastok, to tiež pomôže v najsilnejšom regióne krajiny udržať záujem o nehnuteľnosti relatívne vysoko.

„Toto bude aspekt, ktorý bude veľmi tlačiť na cenu v týchto častiach krajiny a môže sa stať, že bratislavský trh sa ešte viac odlíši,“ doplnil Decký. Počet ľudí, ktorí trvalo žijú v Bratislave, sa v minulom roku zvýšil o viac ako tisíc ľudí takmer na 477-tisíc ľudí. Samozrejme, hlavné mesto priťahuje denne ešte viac ľudí, ktorí prichádzajú za prácou.

Stavia sa málo

K nárastu cien môže prispieť aj to, že stavebná aktivita sa na Slovensku podľa najnovších údajov utlmila. Údaje Štatistického úradu SR ukázali, že dokončených bytov bolo najmenej za posledných osem štvrťrokov, začatých za posledných 24 kvartálov. Aktuálne sa dokončilo o 10 % menej bytov a domov ako pred rokom, stále to však bolo viac ako pred pandémiou. Medziročne klesla aj rozostavanosť. V prvom štvrťroku bolo skolaudovaných len zhruba 4 100 bytov. Celkovo sa začalo stavať iba 3 850 bytov, čo bolo najmenej od 1. štvrťroka 2018.

Počas konferencie zaznelo aj to, že na slovenskom trhu sú aj byty, ktoré sú pripravené vstúpiť na trh, no ešte na ňom nie sú. Ak sa na trh dostane veľké množstvo týchto projektov naraz, cena nebude vôbec rásť prudko, ak budú pribúdať na trh len pozvoľne, tak cena nehnuteľností môže stúpať rýchlejšie. Napríklad v Bratislave by sa tak ceny v novostavbách mohli dostať na 4 900 eur za štvorcový meter do polroka, v horizonte jedného roka by ceny v bratislavských novostavbách mohli byť na úrovni 5 100 eur za štvorcový meter.

Southbank Čítajte viac Penta ukázala, ako má vyzerať nový veľký projekt pri Dunaji. Stavať ho bude viac ako desaťročie, bude stáť stámilióny eur

Rozbeh trhu

Krízy, ktoré sa Slovenska dotkli, zmenili aj záujemcov o bývanie. Počas roku 2023 realitný trh zamrzol a postupne sa rozbieha. Mnohí klienti nedosiahnu na novostavbu a musia kupovať staršie byty. „Je pozitívne, že sa nám roztvorili nožnice medzi staršími a novými bytmi, lebo nie je úplne prirodzené, aby starší byt stál takmer rovnako ako novostavba,“ povedal Martin Lazík, analytik Národnej asociácie realitných kancelárií SR. Podľa neho je možné, že cenový rozdiel medzi staršími bytmi a bytmi v novostavbách sa bude ďalej prehlbovať.

Postupne sa na trh vracajú aj ľudia, ktorí kupujú nehnuteľnosť ako investíciu. Je to tak aj preto, že ceny prenájmov stúpajú. Prispela k tomu aj vlna ľudí, ktorí na Slovensko prišli z Ukrajiny. „Tento rok máme už aj investičných klientov. Keď si pozrieme distribúciu klientov podľa počtu izieb v nehnuteľnosti, tak minulý rok bol najmä o trojizbových a štvorizbových nehnuteľnostiach, minimálne boli zastúpené menšie byty, v prvom kvartáli tohto roku sme cítili výraznú dynamiku pri jednoizbových a dvojizbových bytoch,“ hovorí Juraj Privrel, Develompent manager spoločnosti ITB Development. Spoločnosť si dokonca už mohla dovoliť jednoizbové a dvojizbové byty zdražovať. Prispelo k tomu práve to, že na trh sa vracajú aj ľudia, ktorí kupujú byt ako investíciu.

© Autorské práva vyhradené

1 debata chyba
Viac na túto tému: #ceny #nehnuteľnosti