„Navyše, systém sa bráni proti zmenám aj sám. Napríklad, keď sú úradníci zvyknutí na nejaký daňový systém a mali by si zvykať na nový, znamená to viac práce a menej pohodlia. A zase neistotu a strach z neznámeho," priblížil bývalý minister financií. Ako dodal, v prvej vláde Mikuláša Dzurindu bolo dôležité silné vnútorné presvedčenie a zhoda v celej vtedajšej koalícii na potrebe reforiem, napriek politickým rizikám a nepopularite.

„Napriek množstvu strán sme mali spoločný cieľ, dobehnúť integračné manko, to nás držalo pokope. A aj schopnosť Mikuláša Dzurindu manažovať vládu zloženú z ôsmich veľmi rozdielnych politických strán," pokračoval Mikloš. Druhá Dzurindova vláda bola viac homogénna a presvedčená o potrebe reforiem. Tie potom priniesli veľmi rýchlo aj viditeľné výsledky, z nich najvýraznejšia bola zmena imidžu krajinu.
„V roku 2003 – 2004 nás Svetová banka vyhlásila za najreformnejšiu krajinu na svete, vtedy vzniklo aj to pomenovanie tatranský tiger,“ dodal bývalý minister financií. Slovensko sa podľa neho stalo známym práve svojimi reformami a prilákalo veľa investorov, vrátane automobiliek.