Mikloš spomína: Mali sme spoločný cieľ a ten nás držal pokope, zmeny sa v demokraciách robia ťažko

Urobiť v demokratických krajinách reformy nie je nikdy jednoduché, pretože znamenajú zmenu, posun do neznáma. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol bývalý minister financií Ivan Mikloš. Ľudia majú podľa neho prirodzenú averziu k riziku, boja sa nepoznaného, často sú potom realitou aj nezodpovední politici, ktorí šíria strach a burcujú ľudí proti reformám.

11.06.2024 13:40
Ivan Mikloš Foto:
Ivan Mikloš
debata (16)

„Navyše, systém sa bráni proti zmenám aj sám. Napríklad, keď sú úradníci zvyknutí na nejaký daňový systém a mali by si zvykať na nový, znamená to viac práce a menej pohodlia. A zase neistotu a strach z neznámeho," priblížil bývalý minister financií. Ako dodal, v prvej vláde Mikuláša Dzurindu bolo dôležité silné vnútorné presvedčenie a zhoda v celej vtedajšej koalícii na potrebe reforiem, napriek politickým rizikám a nepopularite.

nehoda r1 Čítajte viac Opravy na dôležitej križovatke na D1 vstupujú do novej fázy. Dopravu presmerujú opäť trochu inak

„Napriek množstvu strán sme mali spoločný cieľ, dobehnúť integračné manko, to nás držalo pokope. A aj schopnosť Mikuláša Dzurindu manažovať vládu zloženú z ôsmich veľmi rozdielnych politických strán," pokračoval Mikloš. Druhá Dzurindova vláda bola viac homogénna a presvedčená o potrebe reforiem. Tie potom priniesli veľmi rýchlo aj viditeľné výsledky, z nich najvýraznejšia bola zmena imidžu krajinu.

„V roku 2003 – 2004 nás Svetová banka vyhlásila za najreformnejšiu krajinu na svete, vtedy vzniklo aj to pomenovanie tatranský tiger,“ dodal bývalý minister financií. Slovensko sa podľa neho stalo známym práve svojimi reformami a prilákalo veľa investorov, vrátane automobiliek.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Ivan Mikloš