Známka Slovenska sa nezmenila, aj keď sa čakalo zhoršenie. Čo drží Kamenického nad vodou?

Kritici čakali, že to budú negatívne správy. Nakoniec neboli. Zahraničné ratingové agentúry, ktoré hodnotia vývoj slovenských verejných financií a ekonomiky, mali podľa niektorých expertov zhoršiť známku Slovenska. Prvé dve – S&P a Fitch – z veľkej trojky ale ponechali najnovšie hodnotenia na rovnakej úrovni.

11.06.2024 05:00
debata (27)
Zábery z farmy Agrofarma Dianiška
Video
Vypočujte si audioverziu článku - číta Lukáš, hlas umelej inteligencie.
Našli ste chybu? Dajte nám vedieť.

Zhoršenie ratingu sa očakávalo preto, lebo súčasná vláda očakáva jedny z najvyšších deficitov spomedzi krajín Európskej únie, pričom podľa kritikov do bolestivých, teda ozdravných, opatrení verejných financií sa jej priveľmi nechce.

Piatkový rating od agentúry Fitch však ponechal rating na úrovni A- so stabilným výhľadom. Zhoršenie neprišlo najmä preto, lebo agentúra hodnotí pre slovenskú ekonomiku pozitívne, že sa celá ekonomika eurozóny pomaličky zotavuje a očakávajú sa o čosi lepšie časy.

chlapári, vlkolínec, izba Čítajte viac Záujem o chaty a chalupy výrazne klesol, majitelia ich začali rozpredávať

Navyše Fico s ministrom financií Ladislavom Kamenickým (Smer) hovoria o oveľa väčšom šetrení ako vlani – až o jednom percente HDP za rok. V súčasnosti Kamenický pripravuje šetriaci balíček v objeme 1,3 miliardy eur. Detaily ešte nepredstavil, ukázal iba, že takmer sto miliónov v budúcom roku prinesie do štátnej kasy daň z elektronických cigariet a daň zo sladených nápojov. Nový konsolidačný balíček sľúbil predstaviť do tohto leta.

Práve Fitch v decembri minulého roka, teda tesne po nástupe štvrtej vlády Roberta Fica, znížila rating o jeden stupeň pre vysoký rastúci dlh a zlý stav verejných financií. Vtedy ešte premiér Robert Fico (Smer) hovoril o šetrení v objeme asi pol percenta hrubého domáceho produktu.

Pripomeňme, že hodnotenie agentúr je dôležité preto, lebo ho sledujú zahraniční investori, ktorí požičiavajú vláde peniaze na chod krajiny. Ak je rating horší, krajina môže platiť vyššie úroky na dlh. Platí to aj naopak, čím lepší rating, tým menej môže štát platiť za úroky a ostane mu tak viac peňazí trebárs na opravu ciest či investície do rôznej infraštruktúry. Tento týždeň sa očakáva ešte hodnotenie od tretej agentúry Moody’s.

Zatiaľ máme čas

Denník Pravda sa spýtal analytikov, ako porozumieť hodnoteniu Fitch a prečo agentúra rating nezhoršila. Tomáš Boháček z 365.bank vysvetľuje, že sa zlepšili vyhliadky na rast ekonomiky. „Silná je domáca spotreba, trh práce a začína sa oživovať aj priemysel a zahraničný obchod. Tento mix vytvára vhodné prostredie, aby sa situácia v dohľadnej dobe rapídne nezhoršila,“ hovorí.

Neznamená to, že Slovensko nemá žiadne problémy. Verejné financie si vyžadujú razantné upratovanie, no zatiaľ to vyzerá tak, že Kamenického odhodlanie ratingové agentúry dostatočne upokojuje.

„Pokiaľ nenastanú zmeny v smerovaní vládnej výdavkovej politiky v zmysle jej dlhodobej udržateľnosti, nie je dôvod byť optimistický. Na druhej strane, reálne dáta dnes ukazujú, že pravdepodobné viac ako 2,5-percentná miera rastu HDP v tomto roku a možná trojpercentná v tom budúcom, ako to vidí aj samotná Fitch, je silným dôvodom na čiastočné ,vyrastenie z dlhu‘. Alebo inak – perinu máme dlhšiu, ako sme si pôvodne mysleli,“ pokračuje o hodnotení Boháček. Preto ho ponechanie na súčasnej úrovni neprekvapilo.

Verejné financie nie sú v dobrom stave, no ozajstné problémy začnú „hrýzť“ až oveľa neskôr. „To, že verejné financie a dôchodkový systém nie sú u nás v ideálnom stave, určite vnímajú a vidia to napokon všetci, avšak problémom to začne byť až oveľa neskôr, kedy už často býva neskoro,“ zakončil Boháček.

Výhľad pre slovenskú ekonomiku sa oproti jeseni zlepšil, a to je dôvod, prečo ratingovky nezhoršujú známky, tvrdí hlavný ekonóm VÚB banky Zdenko Štefanides. Pomohli aj oficiálne čísla deficitu za minulý rok, ktorý bol zhruba na úrovni piatich percent, pričom sa očakával oveľa horší výsledok. Do tretice podľa Štefanidesa ministerstvo financií predstavilo o niečo ambicióznejší plán budúcej konsolidácie verejných financií.

olivy, olivový olej, Čítajte viac Svet bojuje s nedostatkom tekutého zlata. V obchodoch zaň platíme aj o 70 percent viac ako pred rokom

„Povedal by som teda, že ratingové agentúry si ponechali aj naďalej čas na rozmyslenie, vývoj v externom prostredí ich zatiaľ nenúti do urýchlených rozhodnutí, môžu si dovoliť s prehodnotením ratingu Slovenska nejaký čas počkať a dozrieť aj na to, ako sa budú plány konsolidácie reálne plniť,“ dodal Štefanides.

EÚ má pozitívny vplyv

Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák pripomína, že zo spomínanej veľkej trojky agentúr nám Fitch dáva najnižšiu známku. Ak by išla ešte o stupienok nižšie, klesli by sme už do kategórie BBB, teda nižších stredných ratingov. To sa však neudialo a neudiala sa ani zmena hodnotenia pri výhľade.

Hovorí, že dve zásadné pripomienky od agentúr sú zhoršený stav verejných financií a možné problémy s vyplácaním peňazí z plánu obnovy a z eurofondov. „Tieto faktory sú zároveň silne politického charakteru a závislé od rozhodnutí vlády. Kľúčovú rolu preto v tomto celom procese zohráva to, akú argumentáciu používa Slovensko pri vysvetľovaní týchto problémov, aké očakávania nastavuje a čím ich podporuje. To v kombinácii s členstvom v EÚ a eurozóne, ktoré nám nastavujú mantinely pri mnohých možných bezhlavých politikách, zjavne zlepšuje vnímanie Slovenska v očiach zahraničných partnerov.

Minimálne môžeme vidieť, že situácia je s dostatkom politickej vôle zvládnuteľná,“ myslí si Horňák. Pozitívny vplyv zo strany únie pripomína aj samotné ministerstvo financií. „Hodnotenie Slovenska je podporené naším členstvom v Európskej únii a eurozóne, stabilnou a dôveryhodnou makroekonomickou politikou, ako aj konkurencieschop­nosťou exportu a stabilnými priamymi zahraničnými investíciami,“ komentoval rezort hodnotenie od agentúry Fitch.

© Autorské práva vyhradené

27 debata chyba
Viac na túto tému: #rating #Fitch #S&P #Moody's