Mikloš posiela odkaz Ficovmu kabinetu: vláda nie je ľavicová, je populistická. Našu ekonomiku čakajú ťažké časy

Súčasná vláda na čele s premiérom Robertom Fico nie je ľavicová, je sociálne populistická a využíva nástroje typické pre krajnú pravicu. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol bývalý minister financií Ivan Mikloš. Súčasný kabinet tvorený stranami Smer-SD, Hlas-SD a SNS prišiel podľa neho k moci v neľahkej fiškálnej situácii. Mikloš upozorňuje najmä na riziká spojené s verejnými výdavkami.

10.06.2024 14:08
Ivan Mikloš Foto:
Ivan Mikloš
debata (14)

„Do budúcna nám hrozia obrovské problémy. Budeme mať nižší ekonomický rast, budeme menej konkurencieschopní, budeme mať horšie a menej udržateľné verejné financie, budeme viac peňazí musieť vynakladať na sanovanie verejného dlhu,“ zhodnotil. Opatrenia na konsolidáciu považuje za nedostatočné. Ako zdôraznil, konsoliduje sa málo a zároveň kroky, ktoré už boli prijaté síce zvyšujú príjmy, ale spôsobom, ktorý nie je dobrý z hľadiska konkurencieschop­nosti našej ekonomiky.

Ivan Mikloš Čítajte viac Mikloš: Reformy neľutujem, boli potrebné. Mali sme ich ľuďom lepšie vysvetliť, Fico to využil

„Zhoda medzi veľkou väčšinou ekonómov je, že verejné financie majú byť zdravé a udržateľné, že deficity v dobrých časoch nemajú existovať, majú byť prebytky, že keď treba konsolidovať, tak to treba urobiť čo najrýchlejšie a že ideálne je znižovať verejné výdavky," skonštatoval bývalý minister financií. Ak sa to nedá len verejnými výdavkami, musia sa zvyšovať aj verejné príjmy, avšak malo by sa to týkať iba takých daní, ktoré neohrozujú ekonomický rast. A tými sú najmä nepriame, spotrebné a majetkové dane.

Aktuálna vláda však podľa Mikloša nejde týmto smerom. „Stav je taký, že keď vládne štvrtýkrát vláda, ktorá už trikrát vládla zle, tak predpoklad, že teraz bude vládnuť zásadne inak, je asi dosť naivný," načrtol. Do budúcna sa preto príliš optimisticky nepozerá, v najbližších rokoch podľa neho Slovensko zásadná zmena k lepšiemu nečaká.

Ivan Mikloš Čítajte viac Mikloš o kondícii Slovenska: Politici iba hovoria to, čo chcú počuť, kľúčové je zmeniť štyri oblasti

„Navyše je tu ešte problém, že ak budú ďalej pokračovať vo vládnutí tým spôsobom, akým vládnu, napätie vo verejných financiách, môže byť také, že každý, kto príde po nich, bude mať na výber z dvoch možností. Buď urobí poriadok, a teda prijme veľmi ťažké a zároveň nepopulárne opatrenia, ktoré ich môžu politicky ohroziť, alebo bude pokračovať v tomto spôsobe a nevyhnutne nasmeruje krajinu na default," uzavrel.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #vláda #Robert Fico #Ivan Mikloš