Ceny palív by mali klesať. Dovolenkárom sa oplatí benzín tankovať v Maďarsku či Chorvátsku, tvrdí analytik

Ceny benzínov a motorovej nafty by mali na slovenských čerpacích staniciach naďalej klesať. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, zlacňovanie cien palív by malo pokračovať aj v okolitých krajinách EÚ. Naďalej však platí, že v regióne máme spolu s Rakúskom najdrahší benzín. Oproti Maďarsku a Slovinsku o takmer 10 centov a oproti Česku a Chorvátsku o vyše päť centov.

09.06.2024 13:07
tankovanie Foto:
Ilustračný obrázok.
debata

Naftu máme spolu s Českom a Slovinskom najlacnejšiu v regióne, keď sa vo všetkých zmienených krajinách pohybuje tesne pod 1 euro a 50 centami. „Najdrahšia nafta v rámci regiónu je v Rakúsku s cenovkami vysoko nad 1 eurom a 55 centami. Nad 1 eurom a 50 centami je aj v Maďarsku, Poľsku a Chorvátsku,“ dodal Pánis.

Domáce ceny benzínu sú podľa analytika 365.bank Tomáša Boháčka napriek poklesu z posledného týždňa aj naďalej najvyššie spomedzi okolitých krajín. Výnimkou je Rakúsko, kde je cena ešte vyššia. „Cena nafty je však nižšia, o niečo lacnejšie ju vieme natankovať iba v Česku,“ podotkol Boháček.

benzín, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa, tankovanie, čerpačka, pumpa Čítajte viac Strana SaS kritizuje nečinnosť vlády pri vysokých cenách benzínu. Vyzvali ju, nech začne konať

Ak by sme sa rozhodli ísť na dovolenku autom, tak napríklad pri ceste do Chorvátska sa nám oplatí natankovať plnú nádrž benzínu v Maďarsku a následne ju doplniť priamo v Chorvátsku za 1,55 eura za liter. „Ak tankujeme naftu, doplna sa nám oplatí natankovať ešte doma, keďže v cieli by sme zaplatili o 4 eurocenty na litri viac,“ dodal Boháček.

Ak je našou auto-dovolenkovou destináciou vzdialenejšie Bulharsko, či Rumunsko, oplatí sa nám smerovať tankovanie až na cieľ, kde vieme ušetriť na benzíne i nafte. „Pri ceste do Talianska sa nám vyplatí tankovať ešte doma, keďže „po ceste“ aj priamo v krajine sú ceny pohonných látok vyššie v priemere o 15 centov na liter,“ uviedol Boháček. Ak by sme chceli ísť na sever Európy, tam sú ceny benzínov a nafty dlhodobo drahšie. Napríklad v takom Nórsku si priplatíme za benzín aj 30 centov na liter a za naftu približne 20 centov na liter.

Ostatný vývoj na ropnom trhu bude podľa Pánisa znamenať, že na našich čerpacích staniciach by mal pretrvávať sklon k zlacňovaniu palív v najbližších dňoch. Najpredávanejší 95-oktánový benzín by sa mohol podľa neho ponoriť viac pod 1 euro a 60 centov a nafta by sa mohla približovať k 1 euru a 45 centom.

benzín, čerpačka, pumpa, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa, tankovanie, Čítajte viac Cestou na dovolenku v Chorvátsku sa nám oplatí benzín natankovať v Maďarsku, naftu ešte doma

Situácia na ropnom trhu celkovo napriek začiatku letnej motoristickej sezóny naznačuje skôr pravdepodobnejší pokles cien. „Výhľad pre leto preto volíme nateraz ako klesajúci, čo by malo podporovať v poklese aj ceny pohonných látok u nás a medziročne môžeme v priebehu leta tankovať benzín i naftu v priemere aj o 10 eurocentov za liter lacnejšie,“ konštatoval Boháček s tým, že situáciu by mohli komplikovať prípadné neočakávané geopolitické riziká, ktoré by zvýšili ceny ropy, no aktuálne sú tromfy v rukách takzvaných medveďov na trhu.

Priemerné ceny palív na domácich čerpacích staniciach v 22. týždni tohto roka podľa údajov Štatistického úradu SR klesli. Natural 95-oktánový benzín sa v priemere predával za 1,610 eura za liter (-1 eurocent na liter) a 98-oktánový benzín za 1,828 eura za liter (-1 eurocent na liter). Liter motorovej nafty sme v rovnakom období zakúpili v priemere za 1,497 eura za liter, čo je cenovka, ktorú sme naposledy videli v júli minulého roka.

Richard Sulík Čítajte viac Benzín môže klesnúť aj o 20 centov na liter. Strana SaS predložila do parlamentu novely

Ropa klesala tretí týždeň po sebe, keď stratila vyše dve percentá. Severomorský benchmark Brent sa miestami obchodoval pod 77 dolármi a texaská zmes WTI pod 73 dolármi po tom ako obchodníci vnímali rozhodnutie kartelu OPEC+ o predlžení škrtov v ťažbe do konca roka 2025 za nedostatočné na vybalansovanie dopytu a ponuky na trhu. „Navyše, zdá sa, že združenie hodilo úsiliu vytlačiť cenu ropy k trojciferným úrovniam „do ringu uterák“ a od jesene naznačilo postupné zvyšovanie produkcie, keď zredukuje časť dobrovoľných škrtov v ťažbe,“ podotkol Pánis.

Podľa analytika je možné, že reakcia trhových hráčov na kroky OPECu+ mohla byť trocha prestrelená a pred letom, keď je sezónne najvyšší dopyt po rope, môže prísť k odrazu jej cien. „Rast komodity však bude zrejme len limitovaný, keď sa ukazuje, že trh je dobre zásobený, k čomu prispieva aj skutočnosť, že mnohé krajiny kartelu ťažia nad rámec dohodnutých limitov,“ uzavrel Pánis.

debata chyba
Viac na túto tému: #palivá #tankovanie #ceny palív