Svet bojuje s nedostatkom tekutého zlata. V obchodoch zaň platíme aj o 70 percent viac ako pred rokom

Ceny olivového oleja na trhoch prekročili historické maximá. Výrazne viac si počas posledných mesiacov priplatili aj Slováci. Vzácna tekutina je najdrahšia za posledné desaťročia, jej cena iba v priebehu jedného roka vyskočila o približne 50 percent. Milovníci olivového oleja si u nás v porovnaní s minulým rokom už teraz priplácajú v priemere o tri eurá navyše, resp. takmer dvojnásobok. Tlak na obchody však stúpa aj ďalej, čo by mohlo znamenať, že ceny oleja by v nasledujúcich mesiacoch mohli ešte rásť.

07.06.2024 05:00
debata (13)

Prudký rast cien komodity sa nevyhol ani Slovensku. Podľa čísel Eurostatu narástla cena olivového oleja u nás takmer o 51 percent. To, že priemerná cena, za ktorú tento druh oleja v slovenských obchodoch môžete aktuálne kúpiť, prudko narástla, potvrdzuje aj Štatistický úrad SR. Zatiaľ čo v apríli 2023 ste za pol litra olivového oleja v priemere u nás zaplatili 4,64 eura, aktuálne zaň zaplatíte až 7,83 eura. Iba v priebehu jedného roka sa tak priemerná cena za pol litra olivového oleja u nás zvýšila takmer o 70 percent.

Jozo Raz Čítajte viac Minister Ráž sa bol pozrieť, ako Číňania kopú tunely. Takto to chce aj na Slovensku

Pre porovnanie – v prípade repkového a slnečnicového oleja nastal, naopak, pokles cien. Ešte v apríli minulého roka stál jeden liter slnečnicového oleja v priemere 2,27 eura, o rok neskôr to bolo už iba 1,52 eura. Pri kúpe slnečnicového oleja tak v porovnaní s predchádzajúcim rokom môžete ušetriť priemerne až 75 centov. Pri kúpe jedného litra repkového oleja môžete medziročne ušetriť až 41 centov. Samozrejme platí, že konečná cena oleja závisí neraz od jeho kvality, značky či od konkrétnej akciovej ponuky.

Čo sa týka samotných cien olivového oleja v obchodoch, hovorkyňa reťazca Coop Jednota Jana Kuklová hovorí, že ich zvýšenie je na trhoch citeľné od novej úrody olív v roku 2023. „Kontrahovaním oleja pod privátnou značkou COOP Jednota sme pre našich zákazníkov zabezpečili stabilné ceny," ozrejmila Kuklová. Hovorkyňa slovenského reťazca zároveň doplnila, že olivový olej je surovinou, ktorá sa používa vo viacerých výrobkoch, ako sú napríklad konzerované ryby, šaláty či omáčky. Ceny týchto výrobkov by sa podľa Kuklovej mohli v budúcnosti mierne zvýšiť.

Hovorkyňa Kauflandu Lucia Vargová v tejto súvislosti zdôraznila, že cena komodity v slovenských predajniach v plnej miere závisí od vývoja cien na burze. „Uvedené nárasty sa prejavili aj na cenách u nás. Pozitívom je, že v posledných týžňoch došlo k poklesu cien na burze, avšak dlhodobý vývoj ceny komodity bude závisieť od ďalšej úrody v Španielsku, Taliansku a Grécku," dodala Vargová.

Pozrime sa však ako to aktuálne vyzerá priamo v obchodoch. Akciové letáky Coop Jednota sľubujú, že za prémiový extra panenský olivový olej s objemom 500 mililitrov zaplatíte 9,27 eur. Napríklad v Tescu si môžete v rámci aktuálnej akciovej ponuky rovnaký typ oleja s rovnakým objemom s použitím zľavovej karty zakúpiť za 6,89 eura. Billa v aktuálnej zľavovej ponuke zákazníkom sľubuje, že si produkt v jej predajniach môžu kúpiť v 40-percentnej zľave za 6,49 eura. Je však nutné pripomenúť, že vo všetkých prípadoch ide iba o ilustračné ceny, ktoré sa môžu líšiť v závislosti od aktuálnej ponuky.

Problémy má top exportér Španielsko

Podľa Eurostatu zaznamenali v prvých mesiacoch tohto roka všetky krajiny Európskej únie (EÚ) zvýšenie ročnej inflácie olivového oleja. V apríli 2024, v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka, narástla cena olivového oleja najviac v Španielsku (68 percent), v Grécku (63,7 percenta) a na Cypre (63,6 percenta).

Dlhodobé štatistiky Medzinárodného menového fondu potvrdzujú, že ceny olivového oleja na globálnom trhu dosiahli svoj vrchol v januári tohto roka. V Španielsku, ktoré je najväčším producentom tejto komodity, sa v januári vyšplhali na vyše 902 eur za 100 kilogramov. V období medzi úrodou olív z rokov 2011/2012 a úrodou zo sezóny 2023/2024 bola pritom priemerná cena olivového oleja v Španielsku 320 eur za 100 kilogramov.

Ceny komodity výrazne rástli aj v Grécku a Taliansku, ktoré spolu so Španielskom pokrývajú až 60 percent svetovej produkcie olivového oleja. Za výraznými výkyvmi na globálnom trhu stojí slabá úroda olív, ktorú zapríčinili suchá a horúčavy. „Podľa údajov Medzinárodnej rady pre olivy, Španielsko dlhodobo produkuje približne 1,4 milióna ton olivového oleja ročne. V sezóne 2022/2023 však vyprodukovalo len približne polovicu. Na celosvetovom trhu teda došlo v sezóne 2022/2023 k poklesu produkcie o 20 pecent oproti predchádzajúcej sezóne," priblížil pre Pravdu analytik investičnej skupiny Proxenta Slavomír Frešo.

Podľa odborníka je problém to, že Španielsko očakáva podobne nízku produkciu olív aj v sezóne 2023/2024. To by znamenalo, že dva roky po sebe máme výrazne nižšiu celosvetovú produkciu oleja, a to má vplyv na rýchlejší rast jeho ceny od polovice minulého roka.

Prečo je tekutého zlata málo?

Podľa Medzinárodnej rady pre olivy klesli v porovnaní s januárom v apríli ceny komodity na burze o 21,3 percenta a dostali sa na úroveň 710 eur za 100 kilogramov. Začiatkom apríla sa výrobná cena olivového oleja v Španielsku dostala na úroveň 7,1 eura za kilogram, v porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka však stále ide o nárast o 36,1 percenta.

Napriek tomu, že sa ceny na svetových trhoch stále menia, obchody môžu výraznejšiemu zdražovaniu predísť napríklad tak, že si dopredu nakúpia dostatočné zásoby oleja. Podľa odborníka však tlak na rast cien bude pokračovať aj ďalej. „Ak nedôjde k výraznému otočeniu trendu s nárastom cien na komoditných trhoch, tlak na rast cien v obchodoch bude stále prítomný. Dá sa očakávať, že tento trend sa prejaví najneskôr v priebehu niekoľkých mesiacov," hovorí analytik Proxenty Frešo.

Odborník porovnáva trend s rastúcimi cenami oleja k tohtoročným rekordným cenám kakaa, ktoré na trhu spôsobili cenový šok a paniku. „U olivového oleja našťastie neprišlo k takému rýchlemu nárastu. Aj tu však existuje priestor na neskoršiu korekciu ceny, takže môže prísť k jej poklesu. Ale objem poklesu a jeho načasovanie sa nedá presne stanoviť. Impulzom na dlhodobejšie zníženie ceny olivového oleja môže byť buď zvýšenie produkcie, alebo prechod dopytu na iné typy olejov," dodal Frešo, podľa ktorého pri olivovom je k dispozícii viacero alternatív, ktoré môžu ľudia používať. Pri kakaových bôboch takéto alternatívy k dispozícii nie sú.

Príčiny zlej úrody olív, ale aj kakaových bôbov sú však rovnaké, za problémami s produkciou stoja extrémne výkyvy počasia spôsobené klimatickou zmenou. Ceny tekutého zlata, ako niekedy zvykne byť olivový olej nazývaný, tak vystrelili najmä kvôli prudkým zmenám počasia v stredomorských krajinách.

Medzinárodná rada pre olivy uvádza, že celosvetová produkcia olív bude tento rok na úrovni 2,3 milióna ton. Minulý rok bolo pritom vypestovaných 2,5 milióna ton olív a v roku 2022 až 3,4 milióna ton. Trhy tak už dva roky po sebe očakávajú, že celosvetový dopyt aj tento rok prevýši ponuku, čo bude vytvárať tlak na ceny olivového oleja.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #olivový olej