Záujem o chaty a chalupy výrazne klesol, majitelia ich začali rozpredávať

Rekreačné nehnuteľnosti ako napríklad chaty, chalupy alebo aj apartmány zažívajú pokles cien. Realitný expert Peter Kerestény z realitnej kancelárie RE/MAX Homecentre v Banskej Bystrici hovorí, že ich ceny poklesli v priemere o 10 až 15 percent. V rozhovore vysvetľuje, prečo sa ich majitelia zbavujú a ako sa hýbu ich ceny.

09.06.2024 05:00
debata (13)
Minister dopravy Ráž: Ako sa razia tunely v Číne
Video

Hovoríte, že ceny rekreačných nehnuteľností klesli v priemere o 10 až 15 percent. Prečo?

Určite najväčším dôvodom v poklese cien rekreačných nehnuteľností je množstvo ponúk na trhu. Konkrétne možno uviesť jeden zaujímavý príklad. Na nemenovanom inzertnom portáli sa v roku 2022 inzerovalo približne 1 700 ponúk rekreačných nehnuteľností a aktuálne v roku 2024 je to priebežne cca 2 600 ponúk. Je zrejmé, že ponuka ďaleko presahuje dopyt a následne prichádza tlak na ceny.

Ten pokles je oproti súčasnosti z akého roku? 2023 alebo 2022?

Pokles cien je hlavne v medziročnom porovnaní 2023/2024. Medzi rokmi 2022 a 2023 si chaty, chalupy, ale aj záhradné chatky ceny relatívne udržiavali a predávali sa.

piknik, chata, priatelia Čítajte viac Záujem o rekreačné nehnuteľnosti výrazne klesá, majitelia ich začali rozpredávať. V ponuke sú lukratívne miesta v zľavách

Aký typ rekreačnej nehnuteľnosti zlacnel najviac – malé chatky, veľké chalupy, drevené zruby alebo apartmány?

Najväčší pokles cien podľa môjho subjektívneho názoru bol pri starších rekreačných nehnuteľnostiach, ktoré si vyžadujú rekonštrukciu, a apartmánov v apartmánových domoch. Rekonštrukcie sa záujemcovia boja, keďže sa mnohokrát predraží.

Ktorého typu rekreačnej nehnuteľnosti sa ľudia zbavujú najviac?

Čo sa týka zbavovania rekreačných nehnuteľností, tam to úplne nedokážem bližšie špecifikovať. Každá nehnuteľnosť má svoj príbeh, dôvod, prečo ju pôvodný majiteľ kupoval, a mnohokrát sa situácia zmení a prichádza k predaju. Aktuálne je trh, resp. ponuka vyvážená pri nehnuteľnostiach ako sú záhradné chatky, chaty, chalupy, zruby a podobne.

Čo vám hovoria majitelia, keď k vám prichádzajú s tým, aby ste im našli kupca, prečo ich predávajú?

Najčastejším dôvodom predaja je časová a pracovná zaneprázdnenosť majiteľov. Rekreačné chalupy si vyžadujú pravidelnú údržbu a s ňou sú spojené aj neraz nie malé finančné výdavky. Predstava vyložených nôh pri pohári vína je fajn, ale nereálna. Mnohí majitelia ponúkajú svoje chaty, chalupy na krátkodobý prenájom a kupujú ich ako investíciu, ale aj prenájom má svoje negatíva.

V akých lokalitách najviac klesli ceny?

Najväčší pokles ceny je, samozrejme, pri nehnuteľnostiach, kde je nesprávne nastavená prvá predajná cena a potom je výsledok aj pokles ceny o 25 %. Ako príklad uvediem jednu nehnuteľnosť, ktorú sme predávali v Malachove pri Banskej Bystrici.

Peter Kerestény z realitnej kancelárie RE/MAX... Foto: Archív
Peter Keresteny Peter Kerestény z realitnej kancelárie RE/MAX Homecentre v Banskej Bystrici.

O koľko tam klesla cena?

Pôvodná cena bola nastavená na približne 300 eur za štvorcový meter, čo bola priemerná cena na trhu pri nehnuteľnosti v pôvodnom stave. Práve pôvodný stav, už ako som spomínal predtým, výrazne ovplyvnil dĺžku predaja a v konečnom dôsledku aj cenu, ktorá skončila nakoniec na 240 eurách.

Ktorá lokalita v Nízkych Tatrách je najviac vychytená? Donovaly, Staré Hory, Tajov či pri Chopku?

Čo sa týka „vychytenosti“ lokalít, určite medzi top lokality patria či už južné alebo severné svahy Chopku. Ich kredit môže ovplyvniť hlavne zmena klimatických podmienok a s ňou súvisiace skracovanie zimnej sezóny. Ja osobne som veľmi zvedavý a sledujem vývoj cien v obľúbených Donovaloch. Naša kancelária aktuálne pripravuje do ponuky dva apartmány a jeden dom, tak uvidíme, aký bude záujem. Medzi obľúbené a stále vyhľadávané lokality patria blízke Králiky, ale aj Malachov.

Ak niekto v súčasnosti uvažuje o kúpe nejakej chatky, mohol by ešte počkať s tým, že by ceny ešte viac klesli?

Z môjho pohľadu by som mal na poslednú otázku určite odpovedať – kupujte teraz. Ceny pri rekreačných nehnuteľnostiach, ktoré prišli do ponuky v priebehu roka 2024, sa stabilizovali a očakávam tam už skôr len mierne kozmetické úpravy v cenách rádovo okolo dvoch až troch percent.

© Autorské práva vyhradené

13 debata chyba
Viac na túto tému: #nehnuteľnosti #chalupy #chata #rekreácia