Penta ukázala, ako má vyzerať nový veľký projekt pri Dunaji. Stavať ho bude viac ako desaťročie, bude stáť stámilióny eur

Southbank, projekt spoločnosti Penta Real Estate, ktorý vznikne v Bratislave pri Dunaji, sa začne stavať v roku 2027. Vyplýva to z podrobnejších informácií, ktoré developer zverejnil preto, aby získal potrebné povolenia.

04.06.2024 18:11
debata (28)
Ide o peniaze: Ako čo najlepšie kúpiť či predať byt a čo je Domire.sk
Video
Odpovedá Ján Palenčár, prezident Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska. Premiéra 27. 1. 2024. / Zdroj: TV Pravda
Vypočujte si audioverziu článku - číta Lukáš, hlas umelej inteligencie.
Našli ste chybu? Dajte nám vedieť.

Projekt, ktorý vyrastie na petržalskej strane Dunaja medzi Mostom Apollo a Prístavným mostom, bude obsahovať kancelárske priestory a aj byty. Projekt znamená výstavbu približne 900 bytov a viac ako 112-tisíc štvorcových metrov plochy kancelárskych a obchodných priestorov, ktoré budú k dispozícii na prenájom. Súčasťou projektu bude aj takmer 3 500 parkovacích miest. Byty budú mať súhrnnú podlahovú plochu viac ako 97-tisíc štvorcových metrov.

Dominantou projektu bude veža, v ktorej budú byty, mala by mať tridsaťštyri podlaží. Celkovo budú byty v ôsmich budovách. Súčasťou projektu je aj päť administratívnych budov. Súčasťou projektu má byť napríklad aj materská škola, investor hovorí aj o parku a športovo-rekreačnej zóne pri Dunaji. „Nachádzať sa bude pod Mostom Apollo a slúžiť by mala ako verejný priestor pre organizáciu kultúrno-spoločenských akcií a na komunitné stretávanie sa. Verejný priestor v rámci riešeného zámeru sa bude rozprestierať na viacerých úrovniach, ktoré budú navzájom prepojené promenádou,“ upozorňuje investor.

Vizualizácia projektu Southbank.
+10

Dlhá výstavba

Celý projekt je beh na dlhé trate a samotná Penta počíta s tým, že komplex viacerých budov bude vo výstavbe viac ako desaťročie. Projekt by mal byť dokončený v roku 2041. Zatiaľ nie je jasné, koľko bude výstavba celkovo stáť, aktuálny odhad počíta so sumou 370 miliónov eur.

„Celkové náklady na realizáciu navrhovaného zámeru vzhľadom na pohyblivosť cien stavebných prác či cien technologických zariadení v závislosti od vybraných dodávateľov budú stanovené v neskorších štádiách procesu výstavby. Investičné náklady boli určené predbežne, na základe všeobecne uznávaných jednotkových cien pre jednotlivé činnosti,“ hovorí investor.

Penta túto časť mesta transformuje spoločne so spoločnosťou JTRE, ktorá v susedstve buduje projekt Nové Lido. Tieto dva projekty sú súčasťou takzvaného Celomestského centra Petržalka. Záujem o vznik týchto projektov podporilo aj mesto Bratislava v memorande o porozumení, ktoré primátor Matúš Vallo s investormi podpísal.

daňové priznanie, typ B Čítajte viac Zamestnanci zase zaplatia vyššie dane. A to potichu, štát sa zasiahnuť nechystá

Zámer má kritikov

Dá sa však predpokladať, že proces posúdenia vplyvov na životné prostredie nebude hladký. Aktivisti majú totiž výhrady k premene tejto časti mesta. V súvislosti s výstavbou v oblasti poslali primátorovi Vallovi otvorený list. V ňom tvrdia, že jedným z problémov je aj práve podpísanie memoranda. „Toto memorandum a s ním súvisiace aktuálne prerokúvané zmeny a doplnky Územného plánu Bratislavy poukazujú na to, že súčasné vedenie mesta pokračuje v predošlej deregulácii plánovania v prospech súkromného sektora a v netransparentnom rozhodovaní,“ píšu signatári listu. Tiež hovoria o tom, že projekty dostatočne nereagujú na klimatickú zmenu.

Práve preto je v súčasnosti nejasné, aké náročné povoľovacie procesy budú. Práve preto nie sú jednotlivé dátumy definitívne a koniec výstavby v roku 2041 je len odhad. Rovnako sa posúva aj začiatok výstavby. Penta pôvodne avizovala, že stavať sa začne už v roku 2026, aktuálne dokumenty teda tento dátum posúvajú na neskôr.

zlato, zlaté tehly Čítajte viac Koľko by ste získali, keby ste dali pred 20 rokmi 10 000 eur pod matrac alebo do zlata? Je to obrovský rozdiel

Keďže investor zverejnil podklady potrebné na posúdenie vplyvov na životné prostredie, venuje sa v nich aj prírodným podmienkam, ktoré aktuálne v lokalite sú. Investor v dokumentácii deklaruje, že časť existujúceho biotopu sa podarí zachrániť. Spomína napríklad biotop mäkkého lužného lesa.

Samotný investor pripúšťa, že výstavba v oblasti okolo Dunaja zasiahne lužné vŕbovo-topoľové a jelšové lesy, tiež lužné dubovo-brestovo-jaseňové lesy okolo nížinných riek. Stratu tohto biotopu sa podarí nahradiť len čiastočne. Výstavba sa tiež negatívne dotkne niektorých druhov žiab.

Na to, aby mohol vzniknúť projekt, sa musí zmeniť a doplniť územný plán. Na zmene sa aktuálne pracuje.

© Autorské práva vyhradené

28 debata chyba
Viac na túto tému: #byty #výstavba #Penta Real Estate #byty v Bratislave #southbank