Naši južní susedia k nám chodia na nákupnú turistiku. Prichádzajú sem za zľavami? Reťazce si všímajú maďarské ešpézetky

Časy, keď Slováci chodili za výhodnejšími nákupmi do Maďarska, sú preč. Karta sa obrátila a Maďari, ktorí neraz žijú aj stovky kilometrov od slovenských hraníc, čoraz častejšie vyrážajú za akciovými nákupmi na Slovensko. Striehnu na zľavy v obchodoch a pochvaľujú si aj kvalitu našich potravín a prístup predavačiek a predavačov, ktorí v pohraničných mestách perfektne ovládajú maďarčinu. Aspoň tak hlásia maďarské weby, ktoré si všimli, že Maďari častejšie nakupujú na Slovensku.

04.06.2024 05:00
debata (18)
Jozef Artim, ústredný riaditeľ Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory, hovorí o protestoch farmárov
Video
Zdroj: TV Pravda

Parkoviská pred obchodnými domami v prihraničných mestách sú plné áut s maďarskými poznávacími značkami, píše web G7. Podľa maďarského portálu si ľudia, ktorí k nám prichádzajú na nákupnú turistiku, domov odvážajú kufre plné potravín. To, že je o nákup potravín na našom území zo strany Maďarov skutočne nemalý záujem, potvrdzuje aj stránka na Facebooku pod názvom Szlovákiai bevásárlás (Nakupovanie na Slovensku), ktorá má už vyše 73-tisíc členov. Tí v skupine na sociálnej sieti dostávajú napríklad rady, ako, kedy a kde na Slovensku nakúpiť čo najvýhodnejšie.

Nákupným turistom z Maďarska sa takáto cesta oplatí, hoci neraz žijú aj 100 či viac kilometrov od hraníc so Slovenskom. Má to však jeden háčik. Na nákupy k nám cestujú len vtedy, keď obchody v pohraničných mestách ako Komárno či Veľký Meder ponúkajú rôzne akcie na potraviny či iné produkty. Ak sa k tomu pridá ešte aj fakt, že mnohí Maďari majú v slovenských obchodoch zaregistrované vernostné karty, cestu na Slovensko sa im oplatí absolvovať aj napriek tomu, že k nákupu si musia prirátať aj cenu za prejazdené kilometre v podobe tankovania pohonných hmôt.

Jednoduché triky, ako dosiahnete, aby čerstvé potraviny dlhšie vydržali Čítajte viac Maďari vraj robia veľké nákupy na Slovensku i v Rumunsku, aj keď sú tam potraviny drahšie. Číhajú totiž na zľavy

Čo hovoria naši obchodníci

To, že má čoraz viac Maďarov skutočne záujem o nákupy na Slovensku, nepriamo potvrdzujú aj niektoré obchody, ktoré majú svoje prevádzky v pohraničných mestách. Ako však upozorňuje web G7, cezhraničné nákupy na jednej či druhej strane nie sú ničím novým – ľudia jednoducho vždy chodili nakupovať tam, kde sa im to viac oplatí.

To potvrdzujú aj samotné obchody. „Predajne Tesco sú obľúbené aj u zahraničných zákazníkov a najmä obchody v prihraničných oblastiach často navštevujú občania susedných krajín, v Komárne predovšetkým z Maďarska," priblížila pre Pravdu hovorkyňa britského reťazca na Slovensku Mária Zerzanová. Zároveň však dodala, že nezvyčajný nárast návštev z Maďarska spoločnosť Tesco vo svojich predajniach nezaznamenala.

Maďarský portál G7 v tejto súvislosti píše o tom, že v pohraničných mestách sú populárne najmä predajne reťazca Kaufland. Reťazec s nemeckým vlastníkom pre Pravdu taktiež hovorí, že nákupná turistika v pohraničných oblastiach nie je ničím výnimočná, aktuálne si však vo svojich prevádzkach všímajú viac zákazníkov z Maďarska. „Momentálne môžeme potvrdiť, že vnímame zvýšenú frekvenciu zákazníkov v pohraničných oblastiach s Maďarskom," informuje hovorkyňa spoločnosti Lucia Vargová.

Sú ceny na Slovensku skutočne nižšie?

Naši južní susedia k nám však chodia nakupovať aj napriek tomu, že podľa čísel sú potraviny predávané na Slovensku v priemere drahšie ako tie, ktoré sa predávajú v maďarských obchodoch. Podľa Eurostatu platíme na Slovensku za potraviny a nealkoholické nápoje takmer 102 percent priemeru Európskej únie (EÚ), zatiaľ čo Maďari platia len 90 percent priemeru EÚ. To znamená, že naše potraviny by mali byť priemerne o 12 percent drahšie ako u našich južných susedov. Je to však údaj za rok 2022, pričom práve Maďari mali oveľa vyššiu potravinovú infláciu v roku 2023, no najnovšie dáta ešte nemáme.

Predajna COOP Jednota 1 kopie Čítajte viac Šéf COOP Jednota: Biedronka prinesie ešte väčší tlak na slovenské potraviny, Kaufland nás napadol za reklamu o bačovi a honelníkovi

Pre predstavu – v rámci celej EÚ zaplatíte za potraviny a nealkoholické nápoje najviac v Dánsku (120,8 percenta priemeru EÚ), Luxembursku (120,6 percenta) a na Malte (117,5 percenta). Najmenej, naopak, za tieto druhy tovarov zaplatia Rumuni (71,8 percenta) a susední Poliaci (73,3 percenta). Slováci tak v rámci krajín V4 platia za potraviny a nápoje bez alkoholu najviac, pretože Česi platia za tovary v tejto kategórii len 97,3 percenta priemeru EÚ.

Podľa maďarského webu G7 za nákupnou turistikou z Maďarska stojí vysoká DPH, ktorá je na úrovni 27 percent, či rekordná inflácia počas uplynulého polroka. Základná sadzba DPH na Slovensku je 20 percent, pričom na vybrané tovary a služby sa uplatňujú znížené sadzby vo výške 10 a 5 percent.

Platí však, že niektoré tovary sú na Slovensku predsa len lacnejšie. „Zo štatistík vyplýva, že Slovensko je skutočne drahšie, ale napríklad cigarety sú o 20 percent lacnejšie. Okrem toho ak nájdete potravinovú skupinu, ktorá je lacnejšia – pivo či mliečne výrobky – alebo môže byť na niektoré výrobky aktuálna zľava, môže to viesť k situácii, že aj napriek nákladom na pohonné hmoty sa Maďarom oplatí cestovať nielen z prihraničného územia," povedal analytik servera portfolio.hu Péter Szász.

Maďarom má pritom s cenami potravín pomáhať systém, ktorý už od júla 2023 monitoruje a umožňuje porovnávať ceny v obchodoch. Webová stránka Arfigyelo.gvh.hu sleduje ceny asi 60 položiek približne v 1 200 predajniach v krajine. Stránka monitoruje ceny potravín v šiestich reťazcoch. Záujem o podobný systém už avizoval minister financií Ladislav Kamenický (Smer). Jednou z možností je podľa financmajstra aj to, že by Slovensko mohlo hotové riešenie kúpiť priamo od Maďarska.

Orientačné porovnanie cien podobných potravín prináša rozdiely – niekedy sú lacnejšie slovenské, inokedy maďarské potraviny. Pre lepšiu predstavu – napríklad 1 liter polotučného mlieka ponúka maďarský porovnávač v rôznych obchodoch za najnižšiu cenu v prepočte 0,80 eura. Podľa dát zo Štatistického úradu SR stál jeden liter polotučného mlieka v slovenských obchodoch 0,64 eura. 10 kusov slepačích vajec kúpite v Maďarsku podľa spomínaného porovnávača v prepočte za 1 euro a na Slovensku za 2 eurá.

Biedronka. Čítajte viac Lidl a Biedronka u suseda viedli cenovú vojnu. Ľudia to pocítili na peňaženkách

Za 1 kilogram obyčajného chleba na Slovensku v apríli sme priemerne zaplatili 2,47 eura. Maďarský porovnávač ponúka biely chlieb s váhou 1 kilogram približne za 1 euro. Skutočne tak platí, že Maďarom sa za nákupmi na Slovensko oplatí vyraziť len v prípade zliav, keď sa môžu ceny v porovnaní s tými priemernými výrazne líšiť.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #Maďarsko #nákupy #ceny potravín