Koľko by ste získali, keby ste dali pred 20 rokmi 10 000 eur pod matrac alebo do zlata? Je to obrovský rozdiel

O zlate sa zvykne hovoriť, že pre ľudí, ktorí chcú uchovať hodnotu svojich peňazí, je bezpečným prístavom. Tento pojem znamená, že zlatu sa zvykne dariť práve vtedy, keď je vo svete ťažká situácia. Zlato bolo odjakživa symbolom uchovávateľa hodnôt, má jednoznačnú fyzickú podobu a je veľmi jasne uchopiteľné. Ak toto naozaj platí, tak vývoj cien zlata nám ukazuje, že prežívame skutočne ťažké obdobie.

30.05.2024 05:00
debata (18)
Ide o peniaze: 10 rád ako sa starať o svoje financie zodpovedne
Video
Odpovedá analytik spoločnosti Swiss Life Select Slovensko Pavel Škriniar. / Zdroj: TV Pravda
Vypočujte si audioverziu článku - číta Lukáš, hlas umelej inteligencie.
Našli ste chybu? Dajte nám vedieť.

„Zlato výrazne tlačí nahor dopyt tých krajín, ktoré sa snažia obmedziť svoju závislosť od amerického dolára. Robia to v súvislosti s vojnou na Ukrajine a obavou, že by USA mohli prípadne pristúpiť k zmrazeniu ich devízových rezerv, podobne ako zmrazili rezervy Rusku,“ hovorí analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

„Najviac zlata teraz nakupujú krajiny, ktoré v kontexte vojny na Ukrajine zaujali neutrálny postoj a mohli by sa dostať do sporu s USA. Tento rok šlo v prvom štvrťroku konkrétne o Čínu, Turecko, Indiu a Kazachstan,“ poznamenal Kovanda.

2023 11 29 TK k pomoci s hypotekami Čítajte viac Podmienky štátnej pomoci so splácaním hypoték sa čoskoro zmenia. Novú šancu dostanú aj tí, ktorých už úrady odmietli

Cena zlata sa tak počas minulého týždňa dostala na historické maximum vo výške 2 450 amerických dolárov za trojskú uncu. Jedna trojská unca je zhruba 31,1 gramu.

Pod rast ceny zlata sa podpisujú aj ďalšie faktory. „Jedným z nich je súčasný vývoj na finančných trhoch, kde zažívame neistotu ohľadne úrokových sadzieb, ktoré pravdepodobne zotrvajú nad priemerom posledných desiatich rokov. Vplyv na globálnu ekonomiku má tiež nevyhnutná rekalibrácia čínskej ekonomiky, čo sa pravdepodobne premietne do cien komodít a ovplyvní medzinárodné investičné toky aj dynamiku inflácie. Cenu zlata poháňa aj zvýšené geopolitické napätie vo svete vrátane vojny na Ukrajine, izraelsko-palestínskeho konfliktu a napätých obchodných vzťahov medzi USA a Čínou,“ upozorňuje Miroslav Ovčarik, Country manager Amundi na Slovensku.

Kúpiť zlato je spôsob, akým sa dajú peniaze zhodnotiť. Posledných dvadsať rokov ukazuje, že zlato dokázalo peniaze zhodnotiť.

Pred dvadsiatimi rokmi bolo za desaťtisíc eur možné kúpiť tridsať jednouncových mincí. Dnes by mali hodnotu 65-tisíc eur. Desaťtisíc eur, ktoré si človek v rovnakom čase zašil do matraca, má dnes hodnotu 6 300 eur.

Zlato dlhodobo nie je najlepšia voľba

Zlato už rekordy prekonávalo aj na jar tohto roku. Vtedy mu napríklad pomáhali obavy z toho, že sa nebude dariť americkému akciovému trhu. Akciám totiž neprospieva neistota a tá sa s blížiacimi sa prezidentskými voľbami zvyšuje. Rekord zlato prekonalo už v marci, jeho cena stúpa teda relatívne dlho.

Napriek tomu platí, že z dlhodobého hľadiska zlato nezhodnocuje peniaze lepšie ako iné druhy investícií. Dlhodobé štatistiky ukazujú, že najlepšie zhodnocujú peniaze akcie. Za uplynulých viac ako dvesto rokov dokázali zhodnotiť vložený majetok takmer o sedem percent, zlato iba o 0,6 percenta. Lepšie výsledky priemerne za rok od roku 1802 doručujú investorom aj dlhopisy či pokladničné poukážky. Horšie výsledky pre investorov zaznamenala napríklad držba meny dolár.

„Zlato má tvoriť maximálne od päť do desať percent portfólia. Jeho výhoda je, že málo koreluje s dlhopismi a akciami a v niektorých obdobiach má dobré zhodnotenie. Z dlhodobého hľadiska je oveľa lepšia investícia do podnikania – akcií. Kúpou akcií si kupujete podiel vo firme, ktorá vyrába produkty alebo poskytuje služby, ktoré sú v danej dobe na trhu žiadané. My síce nevieme, ktoré budú najvýnosnejšie o desať rokov, ale vieme, že stále budú potreby, ktoré ľudstvo bude potrebovať riešiť. Kapitál sa naleje do tých, kde bude najvyšší predpoklad možného úspechu v pomere k riziku,“ hovorí Dominik Hapl, analytik Across Private Investments.

Zlato má viacero foriem

Rast ceny zlata automaticky vyvoláva záujem aj bežných ľudí o túto investičnú príležitosť. Bežní ľudia môžu kupovať zlato vo viacerých formách. K dispozícii je fyzické zlato a aj papierové zlato vo viacerých podobách.

Záujemcovia môžu nakupovať fyzické zlato, napríklad vo forme zlatých mincí alebo tehličiek. Ďalšou možnosťou je papierové zlato, teda zlaté ETF (exchange traded funds – pozn. red.) fondy, futures kontrakty alebo akcie spoločností ťažiacich zlato.

„Dôležité je ujasniť si, čo je vaším cieľom. Ak chcete krátkodobo špekulovať, tak môžu mať zmysel aj prepákované akcie ťažiarov zlata. Pokiaľ chcete diverzifikovať svoje papierové portfólio, tak papierové ETF zlato vám pomôže veľmi efektívne vybalansovať výkyvy cien ďalších zložiek portfólia,“ hovorí Diana Janošťáková, obchodná manažérka Golden Oak Trust.

Erik Tomáš Čítajte viac Štát vyplatí ľuďom vyššie dávky. Zvýšia sa desiatky z nich, pozrite sa ktoré (prehľad)

„Ak chcete dlhodobú poistku, ktorá si bude uchovávať svoju hodnotu, tak si kúpte fyzické zlato. Je anonymné, nikto nevie, či ho máte, alebo ho už nemáte, či ste ho stratili, alebo niekomu darovali. V takej jednouncovej minci máte v malom kúsku veľkú hodnotu, dnes už viac ako 2 240 eur. Ak nemáte k dispozícii takúto sumu peňazí, dnes už si viete do fyzického zlata aj sporiť, stačí vám pár desiatok eur mesačne,“ dodáva.

Podľa Janošťákovej je nákup fyzického zlata vhodný pre tých ľudí, ktorí si strážia súkromie. „Obrovskou výhodou takýchto fyzických zlatých mincí je, že sú anonymné – nikto nevie, či ich máte, nemáte, stratili ste ich, darovali. Výhodou najpredávanejších mincí je aj vysoká likvidita. Mince si viete kúpiť v rôznych spoločnostiach, ktoré predávajú investičné zlato, treba si poriadne pozrieť referencie, web stránku, či spoločnosť má aj kamennú pobočku, či má transparentné ceny a či vám garantuje spätný odkup zlata, ktoré vám predala. Dôležitá je tiež stanovená cena výkupu,“ hovorí Janošťáková.

Jednotlivé formy investície, samozrejme, so sebou nesú poplatky. Nákup zlata u sprostredkovateľa môže so sebou prinášať vstupný poplatok vo výške jednotiek percent z objemu investície. O čosi menší poplatok môže klient zaplatiť napríklad za uskladnenie fyzického zlata. Pri jednorazovom nákupe fyzického zlata zvyčajne zaplatíte za samotné zlato a v prípade, že ho chcete doručiť, tak aj za poštovné a balné. Ďalší poplatok môžu spoločnosti žiadať napríklad za prevzatie mincí.

nakupovanie, online, e-shop Čítajte viac Koniec falošných zliav a vymyslených recenzií. Začne platiť nový zákon, ktorý ochráni nakupujúcich

Relatívne nižšie môžu byť poplatky pri papierovom zlate, napríklad ETF fondy sa vo všeobecnosti považujú za relatívne lacný investičný nástroj.

„Pri fyzickom zlate musíme rátať nielen s poplatkom za nákup, ale aj s rozdielom medzi nákupnou a predajnou cenou. V prípade ETF sú tieto poplatky povedzme do jedného percenta z objemu investície a rozdiel je veľmi malý až zanedbateľný. V prípade fyzického zlata môže byť poplatok aj päť percent a k tomu ďalších 2,5 až 5 percent,“ dopĺňa Hapl.

„My uprednostňujeme investície do zlata formou ETF pred nákupom fyzického zlata. To je oveľa nákladnejšie na poplatky, úschovu a poistenie. Tiež má horšiu likviditu a je bez daňovej výhody po predaji,“ hovorí Hapl. Podľa neho nedáva zmysel držať zlato fyzicky, pretože jeho skladovanie znamená nemalé dodatočné náklady a držiteľ aj tak čelí riziku straty, prípadne krádeže.

Stále platí, že zlato by malo byť pre každého, kto chce budovať svoj majetok, skôr doplnok. „Investície do zlata sú zložkou investičného sveta, ktorá spadá pod alternatívne investície. Takáto investícia by mala dopĺňať portfólio akcií a dlhopisov zložené prioritne z ETF fondov. Ak už má investor vyriešené akcie a dlhopisy, tak by sa mal sústrediť aj na alternatívy a jednou z nich môže byť práve zlato,“ zakončil Hapl.

© Autorské práva vyhradené

18 debata chyba
Viac na túto tému: #zlato #cena