Náklady na teplo sa možno ešte prepočítajú, hovorí Saková. Začali platiť nové pravidlá pri jeho cenách

Ministerstvo hospodárstva je ochotné rozprávať sa o úprave rozpočítania nákladov na teplo. Na aktuálnu vyhlášku totiž prichádzajú podnety, ktoré o hovoria o jej nespravodlivosti. Uviedla to ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) po stredajšom rokovaní vlády.

29.05.2024 16:02
SR ÚV MH Fico Saková rokovanie kontrola TK BAX Foto: ,
Na snímke ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD) počas kontrolného dňa predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) na Ministerstve hospodárstva 13. mája 2024 v Bratislave.
debata (12)

„Sme ochotní sa o tom baviť. Na budúci týždeň v pondelok je dokonca naplánované stretnutie s jednotlivými správcami, ako aj s tými, ktorí rozpočítavajú teplo. Všetky nejasnosti a nespravodlivosti, ktoré nastali a sú oprávnené, by už určite na rok 2024 mali byť rozpočítané tak, že budú spokojní všetci,“ uviedla Saková.

UP Kúrenie, termostat Čítajte viac Vykurujete susedov byt zdarma? Doplácaniu za šírenie tepla medzi bytmi je koniec

Dodala, že aktuálne vyúčtovanie ľudia dostávajú ešte za vlaňajšok. Rozpočítava sa na základe vyhlášky, ktorú skoncipovala a podpísala vláda v roku 2022.

Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) na svojej webstránke uvádza, že tieto náklady sa aktuálne rozpočítavajú v pomere 60 % základná zložka podľa podlahovej plochy bytu a 40 % podľa nameranej spotreby. Podiel základnej zložky nemôže byť nižší ako 30 %. Rozdiel medzi bytom s minimálnou jednotkovou cenou za teplo na štvorcový meter celkovej plochy a bytom s maximálnou cenou na štvorcový meter by nemal prekročiť 2,5-násobka.

12 debata chyba
Viac na túto tému: #teplo #Denisa Saková