Putin potrebuje peniaze. Rozhodol sa preto konať, zasiahne elitu a pripraví nové dane

Ruská bohatá elita by mohla čeliť vyšším daniam z príjmu. Vyplýva to z návrhu, ktorý v utorok zverejnilo ruské ministerstvo financií. Zvýšené dane by sa dotkli len 3,2 % pracujúcej populácie Ruska, uviedol minister financií Anton Siluanov na internetovej stránke ministerstva.

29.05.2024 08:52
Vladimir Putin v Číne, Rusko, Moskva Foto: ,
Putin gestikuluje pri rozhovore so študentmi Charbinského technologického inštitútu v Charbine, severovýchodnej čínskej provincii Heilongjiang, 17. mája 2024.
debata (10)

Návrh, ktorý by pravdepodobne musel prejsť parlamentom a následne by putoval na podpis k vodcovi Vladimirovi Putinovi, prichádza v čase, keď Rusko naďalej míňa obrovské sumy peňazí na vojenskú kampaň na Ukrajine.

lng norsko terminal Čítajte viac Európska krajina je pripravená úplne vytlačiť Rusko. Rekordne zainvestuje do ťažby plynu a ropy

Návrh zahŕňa progresívnu daň z príjmov fyzických osôb a predstavuje zmenu kurzu od súčasnej paušálnej dane, ktorá bola zavedená v roku 2001. Návrh počíta s uvalením dane vo výške 13 % na príjmy do 2,4 milióna rubľov (asi 25-tisíc eur) ročne.

SR ÚV MH Fico Saková rokovanie kontrola TK BAX Čítajte viac Prišlo vážne varovanie o konci ruského plynu do EÚ, aj na Slovensko. Rakúska firma hovorí, čo môže nasledovať

Pre príjmy nad touto hranicou by platili stabilne vyššie daňové sadzby. Maximálna daň by bola 22 % pre ročné príjmy presahujúce 50 miliónov rubľov (asi 510-tisíc eur). Úroveň 2,4 milióna rubľov je podľa Siluanova asi trikrát vyššia ako priemerný plat v krajine.

Viac zdania aj firemné zisky, daň pôjde hore z 20 na 25 percent, píše Bloomberg. Celý nový daňový balík by mal v roku 2025 priniesť vyše 29 miliárd amerických dolárov, pričom viac ako polovica by mala prísť práve od firiem.

Bloomberg pripomína, že od roku 2022 má Rusko deficity, ktoré súvisia s výdavkami na vojnu. Na obranu a bezpečnosť dáva zhruba 7 percent, čo je najviac od čias studenej vojny z 80. rokov.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Vladimir Putin