Známa banka Goldman Sachs vydala predpoveď. Týka sa čierneho zlata a jeho konca

Vrchol dopytu po rope je stále vzdialený, tvrdia analytici Goldman Sachs, ktorí odhadujú, že nastane zhruba o desať rokov. TASR o tom informuje na základe správy portálu businesstimes. Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) so sídlom v Paríži v správe z októbra minulého roka uviedla, že snahy o prechod na čistú energiu sú dostatočne silné na to, aby globálny dopyt po rope dosiahol najvyššiu úroveň pred rokom 2030.

27.05.2024 17:20
Ropa Foto:
debata

IEA predpovedala, že podiel ropy, zemného plynu a uhlia na celosvetovej dodávke energií klesne do konca tohto desaťročia na 73 % z približne 80 %.

TB ministerstvo práce sociálnych vecí Erik Tomáš Čítajte viac Tomáš klepne po prstoch vyše sto tisícom „podnikateľov“. Na nové podmienky budú dozerať kontrolóri

Analytici Goldman Sachs však najnovšie tvrdia, že dopyt po rope stúpne viac a vrchol nastane neskôr. Podľa ich revidovanej prognózy dopyt po rope vzrastie do roku 2030 na 108,5 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) denne namiesto 106 miliónov barelov/deň v predchádzajúcom odhade. Vrchol dopytu po rope očakávajú v roku 2034 na úrovni 110 miliónov barelov za deň, po ktorom bude nasledovať dlhšia stagnácia do roku 2040.

Z regionálneho hľadiska budú za väčšinou rastu globálneho dopytu po rope rozvíjajúce sa trhy v Ázii.

Pri aktualizácii tohto výhľadu analytici vychádzali aj z údajov o nedávnej stagnácii predaja elektrických vozidiel (EV). Ak by tento scenár pokračoval, dopyt po rope by mohol ďalej rásť do roku 2040 a dosiahnuť približne 113 miliónov barelov/deň.

„Trh elektrických vozidiel čelí viacerým protivetrom. Na niekoľkých európskych trhoch sa znižujú dotácie a pokračujúca cenová vojna viedla k tlaku na zisky a pomalšiemu tempu nových investícií do EV,“ uviedli analytici Goldman Sachs v poznámke klientom.

debata chyba
Viac na túto tému: #Goldman Sachs