Rusi, ktorí po invázii utiekli do Turecka, sú nespokojní a odchádzajú inam

Rusi majú v Turecku problémy s predĺžením pobytu, sankciami a aj s vysokými životnými nákladmi.

25.05.2024 16:01
Turecko / Istanbul / Ekonomika / Foto: ,
Rusom sa v Turecku zvyšujú náklady aj kvôli veľkej inflácii, blížiacej sa 70 percentám.
debata (1)

Po invázii Ruska na Ukrajinu utiekli do Turecka desaťtisíce Rusov. Ale nezostali tam dlho. Pre byrokratické problémy s pobytom a vysoké životné náklady sa začali minulý rok presúvať do iných krajín.

Keď sa vo februári 2022 začala vojna, Turecko, člen NATO, sa stalo magnetom pre Rusov. Niektorí z nich boli proti invázii, iní sa snažili chrániť seba a svoje podniky pred západnými sankciami vrátane zákazu cestovania pre Rusov do veľkej časti Európy. Muži sa takisto báli, že budú povolaní do armády.

Tento mesiac však počet Rusov s povolením na pobyt v Turecku klesol na 96 000 zo 154 000 na konci roka 2022, ukazujú oficiálne údaje. Mnohí zamierili do Srbska a Čiernej Hory, ktoré patria medzi hŕstku európskych krajín, kde sú vítaní.

truck, kamión Čítajte viac Slovensko výrazne zvyšuje svoj export aj do Turecka. Môže to byť diera v plote, cez ktorú Rusko dováža tovary, ktoré nevie vyrobiť

Rusi sa rozhodli opustiť Turecko čiastočne pre problémy so získavaním povolenia na pobyt aj pre problémy v bankách v dôsledku sankcií. No zasiahli ich aj prudko rastúce životné náklady v krajine. Miera inflácie v Turecku minulý mesiac dosiahla 69,8 %.

Hoci Kremeľ nezverejnil žiadne údaje o odchode svojich občanov v súvislosti s vojnou, podľa Dánskej rady pre utečencov od invázie na Ukrajinu sa do zahraničia presťahovalo približne 800 000 ruských občanov.

Turecko, ktoré má dobré vzťahy s Moskvou aj Kyjevom, po invázii zachovalo pre Rusov bezvízový styk a nepripojilo sa k západným sankciám voči Moskve. Vtedajší turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu povedal, že ruskí oligarchovia a ich jachty sú vítaní, ale musia dodržiavať medzinárodné právo, aby mohli podnikať.

Mnohí ruskí prisťahovalci si zakladali alebo presúvali podniky do Turecka. Ale táto aktivita sa postupne ochladzuje. Údaje z obchodného registra ukazujú, že počet novozaložených spoločností s ruským kapitálom klesol v roku 2023 na 68 zo 140 v roku 2022.

Ruskí migranti sa tak najnovšie sťahujú do Srbska, Čiernej Hory a dokonca aj do krajín Latinskej Ameriky, ako sú Argentína a Brazília.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #vojna na Ukrajine #ruskí migranti #Rusi v Turecku