V Nemecku je nezamestnaný takmer každý druhý Ukrajinec. A bude ich viac

Od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 sa počet Ukrajincov žijúcich v Nemecku zvýšil zo 156 000 na 1,24 milióna.

25.05.2024 11:00
robotníci Foto:
V Nemecku sa podarilo nájsť prácu len približne polovici Ukrajincov. (ilustračné foto)
debata

Miera zamestnanosti medzi utečencami z Ukrajiny na nemeckom trhu práce dosiahne päť rokov od ich príchodu 45 % a po uplynutí desiatich rokov sa zvýši na 55 %. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa v piatok (24. 5.) odvolala na výsledky simulačnej štúdie norimberského Inštitútu pre výskum zamestnanosti (I­AB).

Ukrajinci by tak dosiahli podobnú úroveň zastúpenia na trhu práce ako migranti, ktorí prišli do Nemecka v rámci utečeneckej vlny z roku 2015, najmä z krajín, ako sú Sýria a Afganistan. Podmienky pre nich však boli priaznivejšie, keďže trh práce dokázal v tom čase absorbovať viac nových účastníkov ako v súčasnosti, upozornil IAB. Podiel mužov bez rodinných väzieb, ktorí sa nemuseli starať o deti, bol vtedy takisto oveľa vyšší, zatiaľ čo veľkú časť utečencov z Ukrajiny tvoria matky s nezaopatrenými deťmi. V prospech Ukrajincov podľa IAB na druhej strane hovorí pomerne vysoká úroveň vzdelania.

Od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 sa počet Ukrajincov žijúcich v Nemecku zvýšil zo 156.000 na 1,24 milióna vrátane veľkého počtu žien a detí.

debata chyba
Viac na túto tému: #nezamestnanosť #Nemecko #pracujúci cudzinci #nezamestnanosť Ukrajincov