Podmienky štátnej pomoci so splácaním hypoték sa čoskoro zmenia. Novú šancu dostanú aj tí, ktorých už úrady odmietli

Nastavenie vládnej pomoci s vyššími splátkami hypoték sa čoskoro zmení. Poslanci na jar tohto roku vypočuli kritikov a k zákonu o pomoci s vyššími splátkami hypoték pripravili novelu, ktorá bude účinná od júna. Tá do okruhu ľudí, ktorí môžu pomoc čerpať, zaradí aj tých, ktorí úver refinancovali, teda pôvodný úver splatili úverom z konkurenčnej banky.

26.05.2024 05:00
debata (2)
Ide o peniaze: Všetko o poplatkoch v bankách
Video
Odpovedá Matej Dobiš z portálu Finančný kompas.
Vypočujte si audioverziu článku - číta Lukáš, hlas umelej inteligencie.
Našli ste chybu? Dajte nám vedieť.

Refinancovanie hypotéky sa nezriedka deje napríklad pri výročí fixácie, keď prestávajú platiť pôvodné dohodnuté podmienky a banka klientovi určuje novú úrokovú sadzbu. Tá pri súčasnom stave hypotekárneho trhu môže byť výrazne vyššia, preto klient prirodzene môže hľadať výhodnejšiu ponuku v novej banke. Ľahko sa tak môže stať, že stále týmto úverom spláca nehnuteľnosť, v ktorej býva, no na novej zmluve nebol účel úveru zapísaný tak, aby klient pomoc podľa pôvodnej úpravy získal.

Priemerná pomoc od štátu bola 83 eur

Problém spôsobilo pravidlo, ktoré jasne vymedzuje, aký musí byť účel úveru, aby mohol klient pomoc od štátu čerpať. Súčasná legislatíva hovorí, že požiadať o pomoc s vyššími splátkami môžu iba takí dlžníci, ktorí majú v úverovej zmluve jednoznačne uvedené, že ich úver slúži na kúpu, rekonštrukciu, prípadne výstavbu bývania.

Práve táto podmienka je pre mnohých klientov bánk ten dôvod, pre ktorý nárok na pomoc od štátu nemajú. Refinancovanie hypotéky je situácia, keď klient svoj dlh prenáša do inej banky. Úver v novej banke už nie je určený na kúpu, rekonštrukciu alebo výstavbu. Účelom nového úveru je splatenie iných záväzkov, a v tom prípade klient stráca nárok na pomoc od štátu.

Práve pravidlo spojené s účelom úveru sa novelou mení. Pomoc sa bude týkať aj úverov, ktoré slúžia na refinancovanie pôvodného úveru, nie však bezúčelových, takzvaných amerických hypoték a ani hypoték, ktoré slúžia na konsolidáciu iných úverov. Konsolidácia sa používa v prípade, že má dlžník niekoľko menších úverov a na ich splatenie si vezme iný, väčší konsolidačný úver.

O pomoc tak budú môcť požiadať aj niektorí klienti, ktorí pôvodne na pomoc od štátu nárok nemali. Okruh ľudí, ktorí môžu čerpať pomoc, sa tak zvýši. V apríli ju získalo celkovo 7 895 ľudí. So žiadosťou o pomoc so splácaním sa tak na úrady práce môžu vrátiť aj ľudia, ktorí už dostali zamietavé stanovisko.

V tomto mesiaci štát žiadateľom vyplatil vo forme tejto pomoci celkovo viac ako 654-tisíc eur. V priemere sa tak výška vyplatenej pomoci pohybuje na úrovni necelých 83 eur. Vo februári, keď štát vyplatil prvé peniaze za mesiac január, bolo podporených žiadostí 3 658 a štát vyplatil celkovo 273-tisíc eur. Za dva mesiace sa teda objem žiadostí zdvojnásobil, no tieto čísla znamenajú, že o tento druh pomoci je malý záujem.

Erik Tomáš Čítajte viac Štát vyplatí ľuďom vyššie dávky. Zvýšia sa desiatky z nich, pozrite sa ktoré (prehľad)

Potvrdzujú to čísla Národnej banky Slovenska. Tie ukazujú, že nárok na túto pomoc bude mať v tomto roku 80-tisíc domácností. Ich počet sa počas roka zvyšuje postupne. Ak totiž bude klient prvýkrát platiť vyššiu splátku v auguste, zatiaľ o pomoc, samozrejme, požiadať nemohol, no v celkovom počte 80-tisíc domácností sa už objavuje.

Preto je zaujímavejšie pozrieť sa na rok 2023. V ňom malo nárok na pomoc vyše 49-tisíc domácností. Všetky tieto domácnosti si automaticky mohli vybaviť pomoc s hypotékami aj od januára, no túto možnosť evidentne nevyužili.

Nízky počet žiadateľov, ktorým štát vypláca pomoc, je čiastočne spôsobený aj tým, že vláda z pomoci pôvodne vylúčila práve ľudí, ktorí úver refinancovali. Účelom takého úveru totiž bolo splatenie iných záväzkov. Teraz práve títo ľudia dostanú od štátu šancu. O pomoc budú môcť požiadať aj ľudia, ktorí úver refinancujú do konca mája tohto roku.

Ľudia, ktorí prenesú svoj úver do inej banky už počas júna a neskôr, nárok na pomoc mať nebudú. Takíto klienti sa budú musieť rozhodnúť. Buď využijú lákavejšiu ponuku inej banky a úver prenesú, teda refinancujú, alebo sa budú uchádzať o pomoc od štátu.

Títo ľudia budú mať nárok na vyplatenie pomoci aj spätne od januára. O spätné vyplatenie ale treba požiadať do konca júla.

nakupovanie, online, e-shop Čítajte viac Koniec falošných zliav a vymyslených recenzií. Začne platiť nový zákon, ktorý ochráni nakupujúcich

Kto má na pomoc nárok?

Pomoc s vyššími splátkami hypotéky bola jedným z hlavných predvolebných sľubov strany Smer v kampani pred minuloročnými parlamentnými voľbami. Pre rok 2023 vláda pripravila kompenzáciu vo forme daňového bonusu, v roku 2024 už má pomoc formu pravidelnej mesačnej platby vo výške 75 percent z rozdielu medzi pôvodnou a novou splátkou. Maximálna výška pomoci je ale 150 eur mesačne. Maximum teda získa klient banky, ktorému splátka úveru stúpla o minimálne dvesto eur.

Na pomoc má nárok jednotlivec, ktorý spĺňa príjmový limit. Ten je určený ako 1,6-násobok priemernej mzdy. Ide teda o sumu 2 086,40 eura. To je pomerne štedrý limit. Väčšina obyvateľov Slovenska totiž nedosahuje ani priemernú mzdu. Príjmový limit je teda nastavený tak, aby ho spĺňala absolútna väčšina obyvateľov.

Tiež platí, že štát pomoc neposkytuje na takzvané investičné byty. Záujemca o dotáciu tak k žiadosti musí priložiť čestné vyhlásenie, že v nehnuteľnosti býva on, prípadne niekto z jeho blízkych.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #dotácia #hypotéka #refinancovanie #splátka hypotéky