Musíte nájsť miliardy, odkazujú vláde rozpočtoví experti. Problém je, že vláda by mala šetriť pred voľbami

Vláde sa nepodarí naplniť konsolidačné ciele, ktoré si vytýčila, ak nepredstaví ďalšie opatrenia. Upozorňuje na to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) s tým, že v rokoch 2025 až 2027 zatiaľ chýbajú opatrenia za štyri miliardy eur. Experti na rozpočet hodnotia stav verejných financií už aj s ohľadom na to, že poslanci v parlamente schválili nové výdavkové limity, ktoré odrážajú požiadavky EÚ.

23.05.2024 05:00
debata (99)
Ide o peniaze: 10 rád ako sa starať o svoje financie zodpovedne
Video
Odpovedá analytik spoločnosti Swiss Life Select Slovensko Pavel Škriniar. / Zdroj: TV Pravda

Predstavitelia RRZ dlhodobo považujú európsku podobu výdavkových limitov za nedostatočnú vzhľadom na to, v akej situácii sa nachádzajú verejné financie na Slovensku. Rada upozornila, že nové pravidlo limitu verejných výdavkov nevyžaduje na rok 2024 žiadnu dodatočnú konsolidáciu. Ozdravovanie podľa týchto pravidiel sa začne až od roku 2025 a do roku 2027 bude potrebné prijať opatrenia v rozpätí od 2,3 miliardy eur až 4,3 miliardy eur. Rozsah konsolidácie je tak v intervale od 1,5 percenta HDP až 2,8 percenta HDP. Vláda pritom na rok 2025 plánuje konsolidáciu na úrovni 1,4 miliardy eur, teda jedno percento HDP. Experti teda naznačujú, že vláda by mala pridať. Ministerstvo financií zatiaľ ukázalo len minimum z pripravovaných ozdravných opatrení.

Čo bude s ozdravovaním?

RRZ vidí problém v tom, ako plán konsolidácie vyzerá. Vláda by totiž mala výrazne škrtať v čase, keď sa budú blížiť parlamentné voľby. Pomyselné príručky pre politikov hovoria, že nepopulárne bolestivé opatrenia by sa mali robiť na začiatku politického mandátu. Prípadná strata popularity vtedy nie je taká bolestivá, navyše v období pred voľbami sa teoreticky môžu ukázať pozitívne výsledky reforiem. Zároveň platí, že smerom k blížiacim sa voľbám nemajú vlády sklon šetriť. Podobne sa správa napríklad aj Robert Fico v pozícii premiéra. Pred voľbami v roku 2020 parlament schválil vyplácanie trinástych dôchodkov, a to aj napriek tomu, že rozpočet s týmito výdavkami nepočítal. Tieto trináste dôchodky potom politická garnitúra, ktorá nastúpila po roku 2020, obmedzila.

To, že by sa mala konsolidácia uskutočniť až v druhej polovici mandátu vlády, RRZ považuje za významné riziko. Problémy vidí aj v odbornej rovine. „Konsolidácia podľa nových pravidiel sa koncentruje najmä do rokov 2026 a 2027, čo predstavuje riziko pre jej realizáciu aj z hľadiska politického cyklu. Zároveň nové pravidlá nezaručujú plnohodnotné premietnutie spomalenia rastu výdavkov do trvalého ozdravovania verejných financií, nakoľko nedostatočne rozlišujú medzi trvalými a dočasnými opatreniami. Ide napríklad o zníženie príspevkov do druhého piliera, zrušenie dotácií na energopomoc, alebo dočasné zvýšenie daní,“ upozorňujú.

RRZ navyše očakáva, že sa vláde bez ďalšieho úsilia nepodarí dosiahnuť rozpočtové ciele. „Bez prijatia dodatočných opatrení deficit do roku 2028 neklesne pod 5,6 percenta HDP. Dôsledkom by bol dynamický nárast hrubého dlhu až na 70,5 percenta HDP v roku 2028,“ hovorí RRZ. Vláda deklaruje, že do roku 2027 zníži deficit verejných financií na úroveň troch percent HDP a avizuje zníženie úrovne dlhu na 62,3 percenta HDP. Prognóza RRZ je tak výrazne pesimistickejšia. RRZ počíta s tým, že dlh bude v roku 2027 o takmer päť percentuálnych bodov HDP vyšší.

nakupovanie, online, e-shop Čítajte viac Koniec falošných zliav a vymyslených recenzií. Začne platiť nový zákon, ktorý ochráni nakupujúcich

Problém s limitmi

RRZ to pripisuje aj kontroverzii, ktorá vznikla okolo výdavkových limitov. Slovensko už výdavkové limity v minulosti schválené malo. RRZ ich prepočítala už pre rok 2023 a výpočet zahŕňal aj ďalšie roky. Štvrtý kabinet Roberta Fica bol presvedčený, že pôvodné výdavkové limity nie sú preň záväzné. „Podľa našej právnej analýzy vyšlo, že keď je nová vláda, musia byť schválené nové výdavkové limity,“ povedal vo februári minister financií Ladislav Kamenický. Taktiež vyhlásil, že podľa neho existujúce výdavkové limity nie sú v súlade s európskymi pravidlami. Vláda teda pripravila výdavkové limity v novej podobe. Tie ale na vládu v roku 2024 nekladú žiadne ďalšie požiadavky.

Predchádzajúce výdavkové limity by podľa RRZ boli výrazne efektívnejšie. „Pôvodné limity by vyžadovali rovnomerne rozloženú konsolidáciu počas rokov 2024 až 2027, ich splnenie by v strednodobom horizonte viedlo do roku 2027 k zníženiu deficitu na úroveň 3,8 percenta HDP a k spomaleniu nárastu hrubého dlhu oproti aktuálnemu výhľadu o 4,8 percenta HDP na hodnotu 62,3 percenta HDP. Dlhodobá udržateľnosť verejných financií by sa tak posunula do pásma stredných rizík,“ upozorňujú experti z RRZ. Aktuálne sú verejné financie v pásme vysokého rizika.

robert kalinak fico nemocnica Čítajte viac Čo urobí atentát na premiéra s ekonomickým postavením Slovenska? Nápovedou môže byť smutná história katastrof v zahraničí

Vláda o šetrení hovorí

Minister financií Ladislav Kamenický, samozrejme, šetrenie avizuje. Konsolidačný balík na rok 2024 obsahoval napríklad zvýšenie zdravotných odvodov, bankovú daň a aj ďalšie opatrenia, ktorých je celkovo osemnásť. Pre rok 2025 plánuje minister financií predstaviť konsolidačné opatrenia v celkovej hodnote 1,4 miliardy eur. Zatiaľ nie je jasné, ako budú tie konsolidačné opatrenia vyzerať. Doposiaľ ministerstvo financií ukázalo a vyčíslilo len dve opatrenia. Prvým je zavedenie dane zo sladených nápojov a druhým je zavedenie dane z nikotínových výrobkov. Obe opatrenia ale tvoria iba zlomok z celkovej sumy, o ktorú chce rezort financií verejné financie ozdraviť.

Ak chce vláda do roku 2027 naozaj znížiť deficit na úroveň troch percent HDP, bude potrebovať masívne opatrenia. Pre rok 2025 vláda počíta s konsolidáciou na úrovni jedného percenta. Podľa RRZ bude musieť konsolidačné úsilie vlády narastať a pre dosiahnutie cieľovej úrovne deficitu bude v roku 2027 potrebné ozdravenie až na úrovni 2,6 percenta HDP. To je viac ako dvojnásobok toho, čo Kamenický avizuje pre rok 2025. Tento predpoklad navyše počíta s tým, že už v roku 2025 vláda ušetrí 1,2 percenta HDP, nielen jedno.

© Autorské práva vyhradené

99 debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #konsolidácia #verejné financie #Rada pre rozpočtovú zodpovednosť