Vláda musí šetriť, ministri schválili nové dane. Koľko si za svoje neresti od budúceho roka priplatíte?

Od budúceho roka by sme si za svoje neresti mali výrazne priplatiť. Slovensko totiž v roku 2025 čaká konsolidácia verejných financií na úrovni 1,4 miliardy eur. Vláda preto počnúc budúcim rokom plánuje zaviesť nové dane, ktoré zacielia na náš nezdravý životný štýl. Po novom by si mali priplatiť užívatelia elektronických cigariet a nikotínových vrecúšok. Viac si zaplatia aj milovníci sladených nápojov.

22.05.2024 18:00
debata (21)
Minister financií Ladislav Kamenický hovorí o konsolidačných opatreniach
Video
Zdroj: TV Pravda

Vláda tak na svojom zasadaní už schválila návrh zákona o dani zo sladených nápojov, ako aj návrh novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov. „Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a zadlženie Slovenska je návrh zákona súčasťou konsolidačných opatrení, realizáciou ktorých sa zabezpečia dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky,“ píše ministerstvo financií v texte dôvodovej správy k návrhu novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov.

Zacielené na vaping

Zdanenie náplní do elektronických cigariet, nikotínových vrecúšok či iných nikotínových výrobkov by podľa vládneho kabinetu malo na budúci rok do štátneho rozpočtu priniesť 15 miliónov eur. Daň sa však má v priebehu ďalších rokov zvyšovať. V roku 2026 by mala do štátnej kasy priniesť ďalších 126 miliónov eur a v nasledujúcom roku 2027 by malo ísť až o 180 miliónov eur.

Rezort financií na čele s ministrom Ladislavom Kamenickým sa pri tomto návrhu odvoláva na to, že spotreba nových, inovatívnych tabakových výrobkov postupne narastá a teší sa čoraz väčšej popularite najmä v mladších vekových skupinách. „Z dôvodu ich zatiaľ krátkej existencie na trhu nie je možné v súčasnosti na základe dostupných dôkazov tvrdiť, že ide o výrobky, ktoré sú menej škodlivé, a to najmä pri nízkych vekových kategóriách, pri potenciálnom riziku budúcich verejných výdavkov na zdravotnú starostlivosť spojenú s užívaním týchto produktov. Naopak, ich užívanie nie je často spojené s vedomím potenciálne existujúcich zdravotných rizík v širokej verejnosti,“ informuje rezort.

Jozef Mihál Čítajte viac Rodičovské príspevky v roku 2025: Zvýšia sa, Mihál prepočítal, o koľko a komu

Ministerstvo financií rovnako upozorňuje aj na to, že podľa údajov z eKasy spotreba alternatívnych nikotínových výrobkov od januára 2022 do decembra 2023 výrazne stúpla. Podľa rezortu vzrástol predaj elektronických cigariet medziročne o 200 percent a predaj nikotínových vrecúšok sa v tomto období zvýšil o 57 percent.

Rezort navrhuje, aby jeden mililiter náplne do elektronickej cigarety počnúc budúcim rokom zdražel o 20 centov. Zákon aktuálne umožňuje obchodníkom predávať flaštičky s obsahom najviac 10 mililitrov, čo by v praxi znamenalo, že cena e-liquidu (tekutiny) s takýmto objemom stúpne o dve eurá.

Ako by to mohlo celé v praxi vyzerať a koľko by si mohli užívatelia elektronických cigariet od budúceho roka priplatiť, nám priblíži niekoľko ilustračných prepočtov. Najnižšie ceny niektorých náplní do elektronických cigariet sa na našom trhu pohybujú na úrovni okolo 2,50 eura. Ak návrh novej dane prejde aj parlamentom, znamenalo by to, že si spotrebitelia za takúto 10-mililitrovú flaštičku s nikotínovou náplňou priplatia po novom až o 80 percent – jej cena by mohla stúpnuť na 4,50 eura. Na našom trhu s e-cigaretami sú u spotrebiteľov obľúbené aj prednaplnené jednorazové elektronické cigarety s objemom e-liquidu dva mililitre. Ak nová daň nadobudne platnosť, zákazník si za takéto zariadenie priplatí 40 centov. „Ak dnes prídete do obchodu, sú tam k dispozícii stovky príchutí e-cigariet," povedal už dávnejšie šéf rezortu financií Kamenický.

Obchodníci sú s návrhom nespokojní a upozorňujú, že ak návrh napokon nadobudne platnosť, pôjde o jednu z najvyšších daní v rámci Európskej únie (EÚ). „Čo sa týka výšky dane, teda 0,20 eura za mililiter, tak ide o jednu z najvyšších prvotne zavedených daní v EÚ. Je to iba začiatok, alebo sa to bude postupne zvyšovať ako daň na tabakové cigarety?" komentoval už predtým pre Pravdu Igor Mihál z obchodu e-smok.sk, ktorý patrí k najväčším predajcov elektronických cigariet u nás.

Čo sa týka nikotínových vrecúšok, ich cena by podľa návrhu mala od budúceho roka narásť o 10 centov za gram. V prípade 14-gramového plastového „puku" s nikotínovými vrecúškami, ktorý momentálne stojí 4,50 eura, by po zavedení novej dane zákazník zaplatil 5,90 eura.

Koľko si priplatíme za sladké nápoje?

Okrem náplní do elektronických cigariet či nikotínových vrecúšok by sme si mali podľa návrhu zákona, ktorý schválila vláda, od ďalšieho roka priplatiť aj za nealkoholické nápoje s pridaným cukrom či so sladidlami. V prípade, že návrh prejde celým legislatívnym procesom, už v roku 2025 by ste mohli v obchodoch platiť viac za balené sladené nápoje, sirupy či energetické nápoje, ktoré majú podliehať novej spotrebnej dani.

Ladislav Kamenický Čítajte viac Vláda plánuje zvyšovať dane a ušetriť štyri miliardy eur. Dotácie na elektrinu a plyn sa skončia

Podľa návrhu by malo ísť o nepriamu daň zo spotreby, ktorú budú platiť podnikateľské subjekty, ktoré realizujú prvé dodanie konkrétneho nápoja v tuzemsku. Zdanenie bude zahrnuté už v cene takéhoto nápoja. „Navrhuje sa zdaňovať prvé dodanie sladeného nealkoholického nápoja v tuzemsku, pretože z možných alternatívnych riešení umožňuje tento systém najlepší možný spôsob zohľadnenia cash flow dotknutých platiteľov dane,“ priblížil rezort financií v dôvodovej správe v rámci návrhu na zavedenie dane zo sladených nápojov.

Balený nápoj, ktorý je pripravený na konzumáciu a obsahuje pridaný cukor či sladidlá, by mal byť zdanený sadzbou 0,15 centov za liter. Čo sa týka energetických nápojov s vysokým obsahom kofeínu, na tie by sa mala vzťahovať vyššia sadzba dane – 0,30 centa za liter. Ak pôjde o balenú koncentrovanú látku, ktorá si vyžaduje ďalšiu prípravu napríklad prostredníctvom pridania vody, mlieka a podobne, sadzba dane sa v tomto prípade vyšplhá na 1,05 eura za liter či 4,30 eura za kilogram.

Rezort financií odhaduje, že toto opatrenie by v budúcom roku mohlo do štátneho rozpočtu priniesť vyše 79 miliónov eur. V roku 2026 by malo ísť už o 108 miliónov eur a v ďalšom roku 2027 pôjde o 110 miliónov eur. „Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a enormné zadlženie Slovenska je navrhovaný zákon súčasťou súboru konsolidačných opatrení, realizáciou ktorých sa zabezpečia dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky,“ doplnilo ministerstvo financií.

Nové dane sa budú vzťahovať iba na nápoje, do ktorých sa pridáva cukor. Návrh sa tak netýka napríklad ovocných džúsov či čerstvých štiav, ktoré majú prirodzene vysoký obsah cukru. Zdaňovať by sa nemali ani sladené mliečne nápoje či nápoje na rastlinnej báze. Daniari svoju pozornosť rovnako nebudú venovať ani liečivám vo forme nápoja s vysokým obsahom cukru, výživovým doplnkom alebo voľnopredajným šumivým vitamínovým tabletám či proteínovým nápojom s pridaným cukrom alebo so sladidlami.

A ako to teda bude celé vyzerať v praxi? Ak sa po tom, čo sa návrh zákona o dani zo sladených nápojov dostane do platnosti, vyberiete do obchodu po svoj obľúbený kolový nápoj, budete si musieť pripraviť o niečo viac peňazí ako doposiaľ. Liter takéhoto nápoja aktuálne stojí približne 1,40 eura a nová daň by jeho cenu zvýšila na 1,55 eura. Za dvojlitrovú fľašu s takýmto nápojom si už spotrebiteľ priplatí 30 centov.

Robert Fico, Robert Kaliňák, úrad vlády Čítajte viac S novým programom vlády prídu aj vyššie dane. Pozrite si, koho sa dotknú (+ prehľad)

Za svoj obľúbený energetický nápoj si priplatíte podobne. Ak si dnes pollitrovú plechovku s týmto nápojom kúpite napríklad za 1,49 eura, na budúci rok by ste už zaň mohli zaplatiť 1,64 eura. Energetické nápoje sa však často predávajú aj v 250-mililitrových plechovkách. V takomto prípade by ste si za jednu plechovku priplatili 7,5 centa.

© Autorské práva vyhradené

21 debata chyba
Viac na túto tému: #dane #Ladislav Kamenický #elektronické cigarety