Nemecko by odchod z EÚ stál stovky miliárd eur a milióny pracovných miest

Prípadné vystúpenie z Európskej únie by spôsobilo Nemecku vážnu hospodársku krízu a trvalú stratu prosperity obyvateľstva. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa v nedeľu odvolala na výsledky štúdie kolínskeho Inštitútu pre výskum nemeckej ekonomiky (IW).

19.05.2024 14:31
Olaf Scholz Foto: ,
Nemecký kancelár Olaf Scholz
debata (8)

Výskumníci z kolínskeho inštitútu odhadli, že päť rokov po prípadom odchode Nemecka z EÚ možno očakávať pokles reálneho hrubého domáceho produktu (HDP) o 5,6 %, teda približne 690 miliárd eur, a zánik približne 2,5 milióna pracovných miest. To by zhruba zodpovedalo stratám pridanej hodnoty v hospodárstve v dôsledku pandémie koronavírusu a energetickej krízy po ruskom útoku na Ukrajinu.

robert kalinak fico nemocnica Čítajte viac Čo urobí atentát na premiéra s ekonomickým postavením Slovenska? Nápovedou môže byť smutná história katastrof v zahraničí

Zvrátiť európsku integráciu chce v Nemecku opozičná strana Alternatíva pre Nemecko (AfD). Podľa ich názoru by EÚ mala byť len hospodárskym a záujmovým zoskupením voľne prepojených štátov. Strana sa v prieskumoch verejnej mienky pohybuje na druhom mieste s podporou približne 17 % voličov.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #ekonomika #EÚ #Nemecko #odchod