Len šesť krajín EÚ neposkytuje žiadne stimuly na nákup elektromobilov, Slovensko je medzi nimi

Len šesť krajín Európskej únie (EÚ) neposkytuje žiadne stimuly na nákup elektromobilov, Slovensko je medzi nimi. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Európskym združením výrobcov automobilov (ACEA), okrem neho ešte do tejto skupiny patria Belgicko, Bulharsko, Dánsko, Fínsko a Lotyšsko.

17.05.2024 10:30
polsko
Ilustračné foto.
debata (7)

Asociácia každoročne poskytuje komplexný pohľad na daňové výhody a stimuly pre elektrické vozidlá a nabíjaciu infraštruktúru v 27 členských štátoch EÚ, na Islande, v Nórsku, vo Švajčiarsku a v Spojenom kráľovstve.

robert kalinak fico nemocnica Čítajte viac Čo urobí atentát na premiéra s ekonomickým postavením Slovenska? Nápovedou môže byť smutná história katastrof v zahraničí

Ako pritom zdôrazňuje, pomoc s rozvojom elektromobility ako takej sa v jednotlivých krajinách značne líši. „Všetky členské štáty únie ponúkajú určitú formu daňových výhod (buď nadobudnutie alebo vlastníctvo) pre elektrické vozidlá, aj keď medzi systémami v jednotlivých krajinách existujú značné rozdiely a roztrieštenosť. Daňové výhody pre elektrické firemné autá sú menej rozšírené, má ich 17 členských štátov," konštatuje ACEA.

Len päť členských krajín ponúka zase stimuly pre infraštruktúru nabíjania, patrí k nim napríklad susedné Rakúsko ale aj Taliansko či Španielsko.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #dotácie #automobily