Minister Tomáš o Ficových plánoch: O peniaze z druhého piliera ľudia neprídu. Radšej ich investujme do slovenských diaľnic ako v USA

Na 13. dôchodky, ktoré tento rok v decembri v „plnej" výške dostanú všetci dôchodcovia, pôjde celkovo 830 miliónov eur. Takmer polovica z tejto sumy bude musieť byť hradená zo štátneho rozpočtu. S akými opatreniami v rámci konsolidačného balíčka príde štát, aby tieto peniaze získal?

18.05.2024 05:00
TB ministerstvo práce sociálnych vecí Erik Tomáš Foto: ,
Minister práce Erik Tomáš.
debata (60)
Minister práce Erik Tomáš v relácii Ide o pravdu hovorí o dôchodkoch aj II. pilieri
Video
Zdroj: TV Pravda

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas) v relácii Ide o pravdu priblížil, že štát na ľudí nechce uvaliť nové dane. Namiesto toho sa podľa neho vláda vydá cestou šetrenia či personálnych škrtov na ministerstvách. Tomáš v rozhovore okrem toho hovorí aj o tom, či sa majú ľudia obávať o svoje peniaze, ktoré majú v druhom pilieri.

Presadili ste 13. dôchodky. Ministerstvo financií navrhlo naplniť štátnu kasu po tom, čo na tieto dôchodky odíde pomerne veľké množstvo peňazí, zdaňovaním cukru či tabaku. Z toho sa to určite nepodarí vykryť. Predložíte nejaký vlastný plán, ako to verejné financie môžu zvládnuť tak, aby sme ich nezruinovali?

Vyzerá to tak, akoby sa na ministerstve práce presadil iba 13. dôchodok. Za prvého polroka vlády toho však bolo oveľa viac a na našom ministerstve sa nezaoberáme iba seniormi. Spustili sme veľký balík opatrení, ktoré majú pomôcť so zamestnávaním ľudí. Jedným z takýchto programov je Právo na prvé zamestnanie, ktorý je určený najmä pre mladých ľudí. Čo sa však týka 13. dôchodkov, tie si vyžadujú skutočne veľké náklady – celkovo ide o 830 miliónov eur na tento rok. Nejde však o celú sumu v porovnaní s predchádzajúcim rokom, pretože 300 miliónov eur už bolo rozpočtovaných na predchádzajúci malý 13. dôchodok. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť potom konštatovala, že minimálne 100 miliónov eur sa vráti do rozpočtu prostredníctvom DPH. Ak sa bavíme o čistom náraste nákladov, ide približne o 400 miliónov eur. Ide však stále o veľkú sumu, ktorú máme na tento rok už pokrytú. Časť bude hradená zo Sociálnej poisťovne, ale väčšia časť bude hradená transferom zo štátneho rozpočtu. Minister financií Ladislav Kamenický v tejto súvislosti predstaví konsolidačný balíček.

erik tomáš Čítajte viac Sú nové 13. dôchodky spravodlivé? Prepočítali, ktorá rodina si najviac polepší

Z čoho bude teda vykrytých tých 400 miliónov eur, ktoré budú na 13. penzie smerovať zo štátneho rozpočtu?

Na budúci rok budú výdavky na 13. dôchodky ešte vyššie ako tento rok. V rámci konsolidácie teda budeme musieť na pokrytie týchto výdavkov hľadať zdroje. Vydáme sa cestou šetrenia. Nikto nejde zvyšovať dane ľuďom a pokiaľ by sme zavádzali nové dane, tak pôjde o dane z nezdravých tovarov a služieb či mimoriadne dane pre bohatých. Dôležité však je, že pri konsolidácii nesmie dochádzať k znižovaniu sociálneho štandardu ľudí. Šetriť budeme aj v rámci štátnej správy. Premiér Robert Fico ohlásil škrty medzi zamestnancami v štátnej správe, ale prepúšťať budeme len nepotrebných ľudí, ktorí sú v nadstave. Aj na ministerstve práce sme našli prebytočných zamestnancov a už od začiatku sme zoškrtali 100 pracovníkov v riadnom pracovnom pomere a 100 dohodárov. Pokiaľ nám audit, ktorý aktuálne vykonávame, ukáže, že môžeme v škrtoch pokračovať aj ďalej, tak to urobíme.

Premiér Fico hovoril pred voľbami o konsolidácii maximálne na úrovni 0,5 percenta HDP. Dnes už hovorí minimálne o jednom percente, čo je potrebné z hľadiska dlhodobej udržateľnosti našich verejných financií. To znamená, že budete musieť načrieť ešte hlbšie do vlastných rezerv.

Keď som hovoril o prvých 200 zamestnancoch, mal som na mysli prvý polrok našej vlády. Nejde však iba o zamestnancov. Šetriť sa dá aj na iných procesoch či obstarávaniach. Áno, Robert Fico hovoril najskôr o šetrení na úrovni 0,5 percenta, teraz je to jedno percento a ja som rád, že sme takto ambiciózni. Zjavne nám dôveruje aj renomovaná ratingová agentúra Standard and Poor's, ktorá potvrdila rating Slovenska s pozitívnym výhľadom. Táto agentúra dôveruje nášmu konsolidačnému úsiliu. Nie je to však dôsledok nášho vládnutia, financie sme zdedili v katastrofálnom stave od minulej vlády.

Predseda KDH Milan Majerský Čítajte viac Spor o 13. dôchodky pokračuje. Majerský z KDH reaguje na ministra Tomáša a slová o parazitoch

Predseda vlády chce zmobilizovať všetky aktíva, ktoré má štát. Počíta medzi ne aj peniaze, ktoré sú uložené v druhom dôchodkovom pilieri. Ako chce tieto peniaze využiť?

Na ministerstve práce a sociálnych vecí sa zatiaľ nič nepripravuje ani neplánuje. Teším sa z toho, že sa podarilo dostať diskusiu na túto tému do racionálnej roviny. Keď pán premiér túto myšlienku, ktorá vôbec nie je nová, vyslovil, tak začala opozícia šíriť nezmysly o tom, že niekto ide siahnuť na úspory ľudí v druhom pilieri. V skutočnosti však zatiaľ ide iba o úvahu premiéra, či nevyužiť tie peniaze v druhom pilieri ako investície do Slovenska. Prečo by mali byť tieto peniaze investované v USA, ak môžu byť investované v slovenskej ekonomike napríklad na výstavbu diaľnic. Investovanie znamená to, že sa peniaze síce použijú na konkrétnu investíciu, ale ľuďom sa musia s primeraným výnosom vrátiť. Ľuďom tieto peniaze nikto nemôže zobrať aj preto, že druhý pilier je zakotvený v ústave. Aj predchádzajúca vláda Igora Matoviča uvažovala o takomto využití úspor, vtedy to bolo v súvislosti s nájomným bývaním.

60 debata chyba
Viac na túto tému: #penzie #Erik Tomáš #trináste dôchodky