Platiť mobilom budeme bez terminálov. S digitálnym eurom sa zo smartfónu stane peňaženka

Letná dilema je vždy rovnaká. Dovolenkári na pláži riešia, koľko hotovosti si majú zobrať so sebou. Nejaké peniaze sú potrebné na drobné nákupy, zmrzlinu, obed, prípadne prenájom ležadla. Žiadny z drobných obchodníkov nemá terminál, každý z dovolenkárov teda musí pod uterákom schovávať viac či menej hotovosti. Ničím nie je chránená, dovolenkári sa musia spoliehať na to, že fyzická hotovosť niekam nezmizne.

13.05.2024 05:00
Európska centrálna banka / ECB / Foto:
debata (51)

To sa už čoskoro môže zmeniť. S digitálnym eurom sa úplne rovnako ako fyzická peňaženka bude dať použiť smartfón. Nebude potrebný žiadny terminál, telefón bude fungovať ako úplne bežná peňaženka. Európska centrálna banka postupne chystá digitálne euro. Denník Pravda pripravil odpovede na dôležité otázky o digitálnej mene, ktorú pripravuje Európska centrálna banka (ECB).

Čo je digitálne euro?

Digitálne euro je pripravovaná digitálna mena z dielne ECB, ktorá má byť doplnkom existujúcej štandardnej meny. Vznikol by tak ďalší platobný prostriedok, ktorý by používateľom umožnil platiť menou euro. Nešlo by teda o novú menu. Ak digitálne euro vznikne, bude sa dať voľne vymieňať za existujúcu spoločnú európsku menu.

IDE O PENIAZE - Kryptomeny a bitcoin
Video
Zdroj: TV Pravda

Vznikne naozaj digitálne euro?

To zatiaľ nie je isté. ECB v roku 2021 odštartovala dvojročnú výskumnú fázu. Tá sa skončila a v novembri minulého roka sa začala prípravná fáza, ktorá bude trvať dva roky. Po nej sa rozhodne, či digitálna mena z dielne ECB skutočne vznikne.

Pri štarte projektu digitálneho eura sa predpokladalo, že digitálne euro nevznikne skôr ako v roku 2025. Aktuálne je jasné, že ak digitálne euro vznikne, bude to ešte neskôr. „Súčasťou plánu je počas dvoch rokov pripraviť a schváliť potrebnú legislatívu, pravidlá fungovania, prípravu infraštruktúry a výber poskytovateľov. Na konci tohto obdobia sa rozhodne, či tento ambiciózny projekt postúpi do finálnej fázy. Ak sa tak stane, rozhodne sa aj o dátume samotného spustenia,“ hovorí Dušan Jurčák, výkonný riaditeľ platobných systémov a peňažnej hotovosti NBS.

peňaženka, peniaze, hotovosť Čítajte viac Ľudia s minimálnou mzdou v Luxembursku by patrili k najlepšie zarábajúcim na Slovensku. Minimálne zárobky u nás patria k najnižším v EÚ

Digitálne platby už existujú. Čím sa digitálne euro líši?

Kľúčový rozdiel je v tom, že na uskutočnenie platieb nebude potrebný žiaden terminál. Digitálne platby si tak budú posielať medzi sebou úplne bežní ľudia – napríklad aj kolegovia, ktorí idú spolu na obed.

Čo zatiaľ o digitálnom eure vieme?

Zatiaľ toho nie je veľa, keďže nie je definitívne jasné, či virtuálnu menu ECB spustí. Zatiaľ sú známe princípy, na základe ktorých mena vznikne. Zatiaľ je jasné, že digitálne euro bude fungovať bez ohľadu na to, či bude telefón, v ktorom je peňaženka, pripojený na internet. Tiež je jasné, že akceptácia tejto meny bude povinná a používanie tejto meny bude bezplatné.

Aký je rozdiel medzi digitálnym eurom a bitcoinom?

Veľký. Bitcoin je takzvaná decentralizovaná virtuálna mena. To znamená, že bitcoin funguje pomocou technológie blockchain. To je v zásade veľká a robustná databáza, kde sa zapisujú transakcie. Táto technológia umožňuje, že bitcoin nad sebou nemá žiadny orgán dohľadu, ktorý by bol podobný centrálnej banke. Zatiaľ nie je jasné, ako by digitálne euro fungovalo. Digitálna mena centrálnej banky funguje napríklad v Číne. Táto virtuálna mena nie je decentralizovaná a nefunguje pomocou technológie blockchain.

Ako bude vyzerať digitálna peňaženka?

V tomto prípade sa k slovu dostanú komerčné banky. Dušan Jurčák upozorňuje, že digitálnu peňaženku si budú občania otvárať práve v nich. Do tejto peňaženky bude možné urobiť hotovostný vklad, možný bude aj bezhotovostný prevod z bežného účtu. Digitálna peňaženka sa následne bude dať použiť pri platení. Transakcie budú okamžité. Digitálna peňaženka tiež umožní návrat prostriedkov na bežný účet.

SR Bratislava Premiér Doprava Kontrolný Deň BAX Čítajte viac Fico chystá predaj dlhopisov ľudom. Skúšal to aj Mečiar a aj iné krajiny. Ako by mohla vyzerať ponuka od štátu?

Ako je to so súkromím?

ECB prízvukuje, že bude dbať o to, aby digitálne euro chránilo súkromie používateľov. „Digitálne euro by bolo koncipované tak, aby zaručovalo vyššiu úroveň súkromia ako iné digitálne platobné prostriedky. Eurosystém by ľudí na základe ich platieb nemohol identifikovať. Transakčné údaje pri platbách v digitálnych eurách off-line by boli známe len platiteľovi a príjemcovi platby,“ hovorí o digitálnom eure ECB.

Práve obavy o súkromie platieb sú najväčšou obavou kritikov digitálnej meny. Obavy o súkromie používateľov vyvolávajú aj digitálne meny iných krajín. Špekuluje sa o tom, či digitálna mena nie je prostriedkom na sledovanie transakcií obyvateľov.

© Autorské práva vyhradené

51 debata chyba
Viac na túto tému: #ECB #euro #virtuálne meny