Vláda pozýva cudzincov pracovať na Slovensko. Potrebujú však určité doklady, schválil kabinet

Žiadatelia o pracovné víza musia k žiadosti pri zamestnaniach, kde sa nevyžaduje doklad o vzdelaní, priložiť pracovnú zmluvu alebo, pokiaľ ide o kvalifikované povolania, aj doklad o vzdelaní. Vláda na stredajšom zasadnutí novelou nariadenia spresnila rozsah dokladov, ktorú sú pri jednotlivých povolaniach potrebné.

08.05.2024 15:58
vláda, rokovanie, saková, fico Foto: ,
Výjazdové rokovanie vlády v Dolnej Krupej, okres Trnava 24. apríla 2024.
debata (8)

„Navrhuje sa spresniť rozsah dokladov, ktoré štátny príslušník tretej krajiny prikladá k žiadosti o udelenie národného víza v súlade s predmetom a účelom tohto nariadenia vlády,“ uviedol rezort práce, sociálnych vecí a rodiny v dôvodovej správe k materiálu.

VLÁDA: Výjazdové rokovanie v Galante, Tomáš Taraba Čítajte viac Tarabovi prešiel kľúčový zákon. Chce ním „výpalníkom“ klepnúť po prstoch

Pracovná zmluva sa bude vyžadovať pri zamestnaniach, na ktoré sa nevyžaduje doklad o dosiahnutom stupni vzdelania alebo odbornej kvalifikácii. Ide napríklad povolania, ako upratovačka, chyžná, pomocný pracovník.

Pracovná zmluva a kópia dokladu o vzdelaní potrebného na výkon zamestnania alebo kópia dokladu o odbornej kvalifikácii potrebnej na výkon zamestnania bude potrebná, ak ide o zamestnanie vyžadujúce príslušný stupeň vzdelania alebo kvalifikáciu. V tomto prípade sa povinnosť týka napríklad špecialistov v rastlinnej výrobe, špecialistov v živočíšnej výrobe, spracovateľov hydiny, pekárov, spracovateľov mlieka či traktoristov.

Zároveň rezort práce navrhol precíznejšie vyjadriť záujem Slovenskej republiky udeľovať národné víza štátnym príslušníkom tretích krajín za podmienok a na účel podľa tohto nariadenia len v roku 2024.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #cudzinci #migranti