Fico v parlamente o plánoch s úsporami penzistov: Zoberte peniaze a poďte investovať, dostane úrok 3 percentá

Vláda nechce brať ľuďom peniaze z ich účtov ani z druhého dôchodkového piliera. Naopak, chce im pomôcť k lepšiemu zhodnoteniu. Počas pravidelnej štvrtkovej Hodiny otázok v Národnej rade (NR) SR to vyhlásil premiér Robert Fico (Smer-SD).

02.05.2024 15:33
Robert Fico na nočnej zmene Foto: ,
Predseda vlády SR Robert Fico počas tlačovej konferencie po odpracovaní nočnej zmeny v závode ZKW Slovakia s. r. o. v obci Krušovce v okrese Topoľčany v stredu ráno 1. mája 2024.
debata (17)

Reagoval tak na otázku, ktorú položil poslanec Pavol Goga (Smer-SD): „Opozícia po strašení trojpercentným navyšovaním DPH prešla na strašenie občanov tvrdením, že im ide vláda ukradnúť druhý dôchodkový pilier. Môžete nám prosím priblížiť, aké má vláda v skutočnosti plány s druhým pilierom a aký postoj prevláda v tejto problematike v rámci Európskej únie?“

DOPRAVA: Kontrolný deň na križovatke D1xD4 Čítajte viac Postaví Slovensko diaľnice za dôchodkové úspory? Fico oprašuje nápad, ktorý už raz mal

Premiér odmietol tvrdenia o tom, že vláda ide zobrať ľuďom peniaze či siahnuť na ich vklady. „Naopak, my tým ľuďom chceme pomôcť. Pretože ak dnes má niekto peniaze v banke a má tam nejaký smiešny úrok, ktorým sa zhodnocujú jeho peniaze, štát má právo ponúknuť takémuto občanovi: Poď uvažovať inak. Zober si svoje peniaze a kúp si napríklad štátny dlhopis, ktorý použijeme potom na výstavbu diaľnic. A nedostaneš 1,5 %, ale dostaneš 3 %,“ priblížil Fico.

Podobný princíp chce vláda podľa neho uplatniť aj v prípade druhého piliera. Kritizoval, že prvé dôchodky aj s využitím tohto piliera sú nižšie ako tie, ktoré vypláca Sociálna poisťovne. „Musíme ponúknuť dôchodkovým správcovským spoločnostiam – poďte sa pozrieť na to, či radšej ako poslať peniaze na nejaký americký finančný trh nepoužijete tieto peniaze na Slovensku na financovanie obrovských infraštrukturálnych projektov a zhodnotíte tieto peniaze výraznejšie. Pretože vždy máte väčšiu istotu v Slovenskej republike, ako v amerických investičných trhoch,“ zdôraznil premiér.

Pri nedávnej diskusii o správe o fungovaní jednotného trhu EÚ sa podľa neho objavila veľká kritika toho, že obrovské množstvo európskych peňazí končí na trhoch v Spojených štátov amerických. Nemôžu sa potom použiť na financovanie veľkých infraštrukturálnych projektov v Európe. „Preto máme právo pýtať sa na Slovensku, či súhlasíme s tým, že miliardy, ktoré sú naakumulované v druhom dôchodkovom fonde, končia niekde na amerických finančných trhoch,“ dodal Fico.

17 debata chyba
Viac na túto tému: #Robert Fico #II. pilier