Mihál prepočítal, o koľko Fico obral budúcich dôchodcov v tomto roku. Sú to desiatky eur na hlavu

Premiér Róbert Fico sporiteľom len za rok 2024 vezme sumu približne 360 miliónov eur. Hodnotí situáciu s druhým dôchodkovým pilierom analytik Jozef Mihál. Podľa jeho slov posledný zásah do druhého dôchodkového piliera z Ficovej strany sa udial koncom roka 2023, kedy znížil sadzbu príspevkov na 4 %. Za celú dobu svojej vlády, teda od roku 2024 do roku 2027, vezme podľa analytika sporiteľom približne 1,2 miliardy eur.

29.04.2024 13:44
Jozef Mihál, Ide o pravdu, Foto:
debata (26)

„V druhom pilieri je nás vyše 1,8 miliónov sporiteľov. V priemere tak každý z nás len za rok 2024 príde o sumu okolo 200 eur a za celé 4 roky Ficovej vlády okolo tisíc eur," uviedol analytik Mihál.

Fico Čítajte viac Fico: Vláda plánuje mobilizáciu finančných zdrojov, ktoré má k dispozícii. Eurofondy sú nenahraditeľné

Zároveň tvrdí, že hrozia aj ďalšie scenáre. Vláda môže podľa jeho slov opäť znížiť sadzbu príspevkov alebo znova zavedie garancie do všetkých dôchodkových fondov, čo bude podľa Mihála garancia, že naše úspory nebudú zarábať.

Rovnako podľa neho hrozí, že Dôchodková správcovská spoločnosť bude musieť investovať do štátnych projektov na Slovensku, pri ktorých nebude výnosnosť na úrovni 10 % ročne, tak, ako to je dnes v indexových fondoch. „To, že Fico sa chystá znova otvoriť druhý pilier, beriem ako samozrejmosť, jeho fanúšikovia mu aspoň môžu preukázať svoju lásku tým, že z druhého piliera vystúpia a svoje úspory mu dobrovoľne odovzdajú," uzavrel analytik Jozef Mihál.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #dôchodok #II. pilier #sporenie