Gazprom žaluje slovenskú firmu. Napadol aj českú a rakúsku firmu

Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom na ruskom súde zažalovala tri stredoeurópske podniky, vrátane českej energetickej firmy ČEZ a podniku Západoslovenská energetika (ZSE). Informovala o tom dnes agentúra TASS, podľa ktorej to vyplýva zo súdnych spisov.

26.04.2024 12:12
Gazprom Foto:
debata

Žaloby proti českej a slovenskej firme a rakúskej OMV Gazprom podal vo štvrtok. Žiadne ďalšie podrobnosti k prípadu neboli oznámené.

Predajna COOP Jednota 1 kopie Čítajte viac Šéf COOP Jednota: Biedronka prinesie ešte väčší tlak na slovenské potraviny, Kaufland nás napadol za reklamu o bačovi a honelníkovi

ČEZ vlani vo februári začal proti Gazpromu arbitrážne konanie z dôvodu krátenia dohodnutých dodávok plynu, od ruského giganta žiada náhradu škody za viac ako miliardu korún. Situácia okolo obchodu s plynom sa skomplikovala, keď ruské vojská vo februári 2022 vpadli na Ukrajinu a Európska únia v odvete prijala sériu protiruských sankcií.

Gazprom a niektoré ďalšie ruské spoločnosti sa tieto súdne spory snažia presunúť z medzinárodných arbitráží do Ruska, píše agentúra Reuters. Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom siete plynovodov. Kontrolu nad firmou má Kremeľ.

debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #Gazprom