Musíte znížiť rozpočtový deficit, odkazuje Medzinárodný menový fond do USA

Je potrebné, aby Washington znížil vysoký rozpočtový deficit, napriek tomu, že podporou domáceho dopytu prispieva k rastu svetovej ekonomiky. Uviedla to počas tohto víkendu prvá zástupkyňa výkonnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu (MMF) Gita Gopinathová. Informovala o tom agentúra Reuters.

21.04.2024 16:21
Joe Bide, stav únie Foto: ,
Americký prezident Joe Biden.
debata (1)

Gopinathová na jarnom zasadnutí MMF a Svetovej banky vo Washingtone upozornila, že deficit USA bude podľa odhadov fondu pokračovať v raste aj v nasledujúcich rokoch. „Vysoká úroveň schodku v USA na jednej strane podporuje dopyt a rast, čo má priaznivý vplyv na vývoj ekonomík v iných oblastiach sveta. Avšak tento rast zároveň posilňuje úrokové sadzby aj kurz dolára, čo zasa spôsobuje ďalším ekonomikám problémy,“ dodala.

2023 11 29 TK k pomoci s hypotekami Čítajte viac Kamenický a Tomáš čoskoro povedia, že z čoho zaplatia 13. dôchodky

MMF predpokladá, že rozpočtový schodok USA dosiahne tento rok 6,67 % hrubého domáceho produktu (HDP). V roku 2025 očakáva jeho ďalší rast na 7,06 % HDP, čo je dvojnásobok úrovne rozpočtového schodku z roku 2015. Vtedy dosiahol 3,5 % HDP. V tejto súvislosti Gopinathová uviedla, že MMF plánuje Spojeným štátom v najbližšom období opäť odporučiť, aby s cieľom znížiť vysoký deficit zvýšili príjmy z daní a zreformovali nákladné systémy sociálneho zabezpečenia a programu Medicare.

1 debata chyba