Zmeny v nastavení 13. dôchodku a odchod do skoršej penzie. Poslanci rozhodnú o zmenách

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili druhý rokovací deň 12. schôdze diskusiou o návrhu novely zákona o sociálnom poistení. Jeho cieľom sú hlavne zmeny v nastavení 13. dôchodku. Rozpravu v druhom čítaní ešte neukončili a vrátia sa k nej, keď prejdú najbližšie terminované body.

18.04.2024 07:50
TB ministerstvo práce sociálnych vecí Erik Tomáš Foto: ,
Minister práce Erik Tomáš.
debata (2)

Koaličná poslankyňa Zdenka Mačicová (Hlas-SD) v závere dňa predložila k novele pozmeňujúci návrh, ktorým sa novým spôsobom upravuje nárok na vznik predčasného dôchodku.

Na základe novely nemá byť už 13. dôchodok sociálnou dávkou a od tohto roka sa stane novou dôchodkovou dávkou. Vyplácať sa má v decembri, a to vo výške priemernej mesačnej penzie pre každú skupinu dôchodcov. Nárok na 13. dôchodok majú mať poberatelia všetkých dôchodkových dávok, ktoré vypláca SP, ako aj tí, ktorým penziu vypláca útvar sociálneho zabezpečenia príslušného silového rezortu.

SR Jaguar Land Rover Elektromobily Výroba NRX Čítajte viac Koniec montážnej dielne Európy? Slováci opúšťajú pilier našej ekonomiky, inde im platia viac

Na štvrtok ráno (18.4.) majú poslanci terminované viaceré body. Začať by mali návrhom na zmeny v zložení výborov, voľbu overovateľa a vymenovanie náhradného člena stálej delegácie NR SR. Nasledovať bude séria návrhov z dielne podpredsedu vlády Petra Kmeca (Hlas-SD). O dovtedy prerokovaných bodoch by mali hlasovať tradične o 11. hodine.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #13. penzia