Benzín je drahý a zrejme ešte zdražie, nafta bude stále lacnejšia

Ceny benzínu sa budú v najbližších dňoch pohybovať mierne nad 1 eurom a 70 centami s rizikom ďalšieho rastu. Sú na najvyššej úrovni od konca septembra minulého roka.

14.04.2024 16:13
Slovnaft, tankovanie, pr Foto:
Na lacný benzín môžeme v najbližšom čase zabudnúť.
debata (5)

Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach bude zrejme pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Hlavne pri benzínoch predpokladajú analytici mierny nárast cien. Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, ceny benzínu sa budú pohybovať mierne nad 1 eurom a 70 centami s rizikom ďalšieho rastu. „Kolaps rafinačných marží pre vysoké dovozy a relatívne nízky dopyt chemického priemyslu však zrejme nedovolí v najbližšom čase posunúť sa nafte podstatne nad 1 euro a 60 centov,“ dodal Pánis.

Ako podotkol pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, ceny benzínu u nás sa aktuálne nachádzajú na najvyššej úrovni od konca septembra minulého roka. Boháček očakáva ešte možný ďalší ich rast. Následne by sa mohli ceny čiastočne stabilizovať. „Pri cenách nafty by mal byť vývoj pozvoľnejší a cena by sa mohla udržať v okolí súčasných úrovní s neskorším miernejším tempom rastu, ako pri cenách benzínu,“ doplnil Boháček.

Ceny benzínu na Slovensku podľa údajov Štatistického úradu SR v 14. týždni tohto roka opätovne vzrástli, keď sa Natural 95 oktánový benzín v priemere predával za 1,68 eura za liter (+3 eurocenty na liter). Cena 98-oktánového benzínu stúpla na 1,895 eura za liter (+ 2 eurocenty na liter). „Cena nafty sa medzitýždenne znížila o takmer 1 eurocent a jeden liter sme mohli v priemere natankovať za 1,566 eura za liter,“ dodal Boháček.

Ropa Brent sa po väčšinu uplynulého týždňa obchodovala nad 90-dolárovou métou a WTI nad 85-dolárovou hladinou, čo v oboch prípadoch predstavuje najvyššie úrovne od októbra minulého roka. V piatok dokonca Brent nachvíľu pokoril 92 dolárov a WTI 87 dolárov po správach, ktoré naznačovali, že Irán by mohol bezprostredne zaútočiť na Izrael v odvete za zbombardovanie svojho konzulátu v Sýrii.

Cena ropy sa podľa Pánisa udržuje na najvyšších úrovniach v tomto roku. Hlavným faktorom tohto vývoja ostáva podľa neho geopolitická situácia a rastúce otázniky a neistoty okolo jej najbližšieho vývoja.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #ceny pohonných hmôt #ceny benzínu #ceny nafty