Rusko chystá škrty. Namiesto obmedzenia vývozu budú ťažiť menej ropy

Rusko sa v druhom štvrťroku tohto roka zameria na zníženie ťažby ropy namiesto obmedzenia jej vývozu. Oznámil to v piatok podpredseda ruskej vlády Alexander Novak.

30.03.2024 09:21
Ropa Foto:
Ilustračný obrázok, ropné potrubie.
debata (1)

Začiatkom tohto mesiaca Rusko oznámilo, že v druhom štvrťroku v koordinácii s niektorými členmi zoskupenia producentských krajín OPEC+ zníži svoju ťažbu a vývoz ropy o ďalších 471-tisíc barelov denne (1 barel = 159 litrov). Ruské ropné spoločnosti znížia ťažbu úmerne svojmu podielu na celkovej produkcii ropy v krajine, dodal Novak.

benzín, nafta, pohonné látky, benzínová pumpa, tankovanie, čerpačka, pumpa Čítajte viac Predpoveď analytikov: Zlacňovanie na slovenských pumpách by malo pokračovať

Škrty v exporte sa budú podľa neho postupne zmierňovať. V apríli tak Rusko zníži ťažbu o ďalších 350-tisíc barelov denne, pričom export sa zníži o 121-tisíc barelov. V máji sa ťažba dodatočne zredukuje o 400-barelov a vývoz o 71-tisíc barelov. V júni sa všetky škrty budú týkať už len ťažby.

Druhý najväčší svetový vývozca ropy v prvom štvrťroku nad rámec svojho predchádzajúceho záväzku obmedziť ťažbu spolu s ostatnými členmi OPEC+ znížil vývoz ropy a pohonných látok spolu o 500-tisíc barelov. Podľa banky JP Morgan, ak Rusko zavedie sľúbené škrty, produkcia ropy v krajine by mala do júna klesnúť na 9 miliónov barelov, čím by sa dostala na úroveň Saudskej Arábie. Rusko v súčasnosti produkuje približne 9,5 milióna barelov.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Rusko #ruská ropa