Automobilka v súvislosti s veľkým náborom hovorí o mimoriadne náročnej situácii na slovenskom pracovnom trhu. Aktuálne totiž platí, že naprieč všetkými sektormi ekonomiky chýba približne 100-tisíc kvalifikovaných zamestnancov, o ktorých je na trhu práce čoraz väčší záujem.

Problémy sa nevyhýbajú ani zamestnávateľovi, ktorý svojim pracovníkom ponúka výrazne vyššie priemerné mzdy, ako sú platy v celkom hospodárstve. „Vývoj v automobilovom priemysle so sebou prináša čoraz vyššie nároky na kvalifikovanú pracovnú silu. V našom odvetví ide najmä o ľudí s elektrotechnickým vzdelaním," povedal vedúci oddelenia HR Business Partner/Klientske centrum vo Volkswagene Slovakia Zlatko Uhlík.
Nedostatkové pozície
Podnik špecifikuje, že nových zamestnancov potrebuje v súvislosti s údržbou, nastavovaním a starostlivosťou o roboty, automatizačnú a manipulačnú techniku. Medzi požiadavky, ktoré na potenciálnych zamestnancov kladie, patrí ukončené stredoškolské vzdelanie s elektrotechnickým zameraním či ovládanie slovenského jazyka. „Všetci noví zamestnanci sa zaúčajú v moderných tréningových centrách v jednotlivých prevádzkach s technológiami, s ktorými sa následne stretávajú aj priamo na pracovisku," ozrejmila automobilka v tlačovej správe.
Spoločnosť v súvislosti s avizovaným náborom upozorňuje na dlhodobý nedostatok kvalifikovanej sily v tejto oblasti. „Situácia na trhu práce je v oblasti zamestnávania špecialistov na elektrotechnické a elektromechanické pozície v automobilovom priemysle mimoriadne napätá. Svedčí o tom aj záujem o túto prácu. Zatiaľ čo v roku 2023 firmy hľadali tieto pozície viac ako 8 000-krát, tak priemerný počet reakcií bol len päť uchádzačov o prácu,“ hovorí Martin Menšík, riaditeľ komunikácie a vzťahov Alma Career Slovakia, prevádzkujúceho portálu Profesia.sk.

Nepomáha ani to, že v súčasnosti je na našich úradoch práce evidovaných 144-tisíc nezamestnaných. „Miera nezamestnanosti sa aktuálne pohybuje pod štyrmi percentami, významnú časť však predstavujú dlhodobo nezamestnaní, ktorí sú bez návykov a disciplíny,“ vyhlásil nedávno minister práce Erik Tomáš (Hlas). Problémom totiž je, že približne polovica z nich patria k dlhodobo nezamestnaným.
Nadpriemerné platy
Podľa inzerátov na najväčšom pracovnom webe Profesia.sk, ktoré spoločnosť Volkswagen zverejnila, si napríklad technik nastavovania zariadení v spoločnosti zarobí minimálne 1 511 eur. Inzerát však spresňuje, že výsledný plat na tejto pozícii môže byť výrazne vyšší. Sľubuje priemernú mesačnú mzdu v prvom roku od 1 800 eur, v ktorej je už zarátané osobné a skupinové ohodnotenie, príspevok na dopravu či 13. a 14. plat.
Ako autoelektrikár môže človek hľadajúci prácu v najväčšej automobilke u nás zarobiť priemerne 2 150 eur. Ľudí s elektrotechnickým vzdelaním Volkswagen hľadá aj na pozíciu mechanika na oddelení údržby. Človek pracujúci na tejto pozícii môže priemerne zarobiť 1 800 eur v hrubom za mesiac.

V porovnaní s priemernými platmi v hospodárstve ide o nadpriemerné mzdy. To platí aj z dlhodobého hľadiska. Zatiaľ čo v roku 2023 bola podľa Štatistického úradu SR priemerná mzda na Slovensku 1 430 eur, priemerná mzda vo Volkswagene sa už pred dvoma rokmi vyšplhala na 2 273 eur.
Nemecká automobilka pôsobiaca na Slovensku sa okrem toho môže pochváliť aj tým, že spomedzi súkromných firiem zamestnáva najviac ľudí. V roku 2022 to bolo vyše 11-tisíc zamestnancov.