Za rok 2023 sa postavilo skoro 21-tisíc bytov. Ide o druhý najlepší výsledok v dejinách Slovenska

Počas roka 2023 sa v SR dokončilo spolu 20.891 bytov, čo bol len o 3,3 % vyšší počet ako v roku 2022. Z dlhodobého hľadiska bola aktuálna výstavba dynamickejšia ako pred pandémiou, počty dokončených bytov o pätinu prevyšovali predpandemický priemer. Aktuálny počet dokončených bytov v roku 2023 predstavoval druhú najvyššiu hodnotu od vzniku samostatného Slovenska. Vyšší počet ako vlani bol len v roku 2020. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

05.03.2024 11:24
Bratislava, byt, byty, bývanie Foto:
Panoramatický výhľad zo 4. veže projektu Sky Park.
debata (2)

Naďalej bola najväčšia koncentrácia výstavby v regióne okolo hlavného mesta, viac ako štvrtina z bytov postavených v SR v roku 2023 bola práve na území Bratislavského kra­ja.

Z hľadiska regionálneho vývoja medziročne vzrástol počet dokončených bytov v polovici krajov SR, najdynamickejšie v Banskobystrickom kraji (takmer o polovicu) a v Bratislavskom kraji (o viac ako štvrtinu). V dlhodobom porovnaní bol vývoj v regiónoch pozitívny vo všetkých krajoch. Okrem Bratislavského kraja počty dokončených bytov výrazne prevyšovali hodnoty z rokov pred pandémiou.

Erik Tomáš Čítajte viac Rodičovský dôchodok v roku 2025: Už je známa suma, koľko dostanú dôchodcovia po novom

Súčasne v roku 2023 pokračovalo zaostávanie rozbehu výstavby. Začalo sa stavať len 18.000 nových bytov, o 13 % menej ako v roku 2022. Trend spomalenia vydávania stavebných povolení sa prejavil naprieč regiónmi Slovenska, pričom v Košickom kraji bol prepad do 40 % a v piatich ďalších do 22 %. Začiatok výstavby výraznejšie zrýchlil len v Prešovskom kraji.

Spomalenie novej výstavby sa prejavilo aj v porovnaní s predpandemickým obdobím. Začalo sa stavať o takmer 14 % bytov menej, pričom dynamický pokles (o viac ako 40 % evidovali) v Bratislavskom a Košickom kraji. Naopak, začiatok výstavby takmer o polovicu vzrástol v Prešovskom kraji.

V posledných troch mesiacoch roka 2023 sa v SR dokončilo 6870 bytov, čo predstavovalo najvyšší počet dokončených bytov v poslednom štvrťroku od roku 2010. Počet kolaudácií sa medziročne zvýšil o takmer 14 %, a súčasne bol o 13,8 % vyšší ako v priemere počas 4. štvrťrokov pred pandémiou. Dokončené byty v rodinných domoch síce prevažovali na bytmi v bytových domoch, ich podiel z celku s hodnotou 56 % bol však najnižší za posledných 12 rokov.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #bývanie #byty #výstavba