Viete, kedy budete odchádzať do dôchodku? Vypočítajte si to v kalkulačke

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť vytvorila novú dôchodkovú kalkulačku, v ktorej sa dozviete odhad vášho dôchodkového veku na základe budúceho vývoja dĺžky života, za predpokladu zachovania súčasnej legislatívy.

27.02.2024 16:11
UP Seniori Foto:
Ilustračná foto.
debata

Urobí tiež odhad vývoja pravdepodobnosti dožitia sa dôchodkového veku na základe roku narodenia a pohlavia. Podľa týchto istých kritérií odhadne vývoj priemerného počtu rokov života na dôchodku. Stačí navštíviť túto webovú stránku.

Jednou zo základných podmienok pre vznik nároku na starobný dôchodok je dovŕšenie dôchodkového veku. Podľa súčasnej legislatívy bude dôchodkový vek ľudí narodených v roku 1967 a neskôr stanovený v nadväznosti na vývoj strednej dĺžky života v starobe. „Určiť presný vývoj strednej dĺžky života na desaťročia dopredu nie je možné, naša kalkulačka preto počíta s aktuálnymi očakávaniami demografov. Zároveň však vyčísľuje dôchodkový vek aj v menej pravdepodobných scenároch vývoja strednej dĺžky života,“ vysvetľuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Ako však Rada pre rozpočtovú zodpovednosť upozorňuje, výpočty sú informatívne. „Presný dôchodkový vek bude určený v budúcnosti na základe údajov zverejnených Štatistickým úradom SR,“ dodáva rozpočtová rada.

debata chyba
Viac na túto tému: #RRZ