Ekonomika začína vykazovať znaky prehrievania sa, platy rýchlo rastú, chýbajú pracovníci

Nevyhnutná konsolidácia verejných financií, ktorej potreba vychádza z vysokého rizika udržateľnosti verejných financií a z aktuálnych vysokých rozpočtových deficitov, by v tomto období mohla bolieť ekonomiku a jej obyvateľov menej, ako v predchádzajúcich krízových rokoch.

13.02.2024 14:56
Ján Tóth Foto: ,
Na snímke prezident Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) Ján Tóth.
debata (2)

Skonštatovala to Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) na sociálnej sieti. Konsolidácii nahráva podľa nich očakávaný postupne zosilňujúci rast ekonomiky, priaznivý trh práce, ako silne rastúce reálne mzdy a historicky veľmi nízka nezamestnanosť. „Pre ozdravenie verejných financií tak nastalo vhodné obdobie aj z pohľadu aktuálnej fázy ekonomického cyklu. Preto opätovne zapína fiškálne pravidlá aj Európska komisia,“ informuje rozpočtová rada.

krb, kozub, drevo, oheň Čítajte viac Kúrite drevom? Oheň ste možno zakladali celý život zle, odborník vysvetľuje, ako na to

Rast ekonomiky sa bude zrýchľovať až do roku 2026. Hlavným motorom bude podľa rady oživený svetový obchod, a tým pádom aj dopyt po našich tovaroch a službách. Spolu s robustným rastom spotreby a investícií by celkový rast ekonomiky mal dosahovať úroveň tesne pod 3 %. V tomto a nasledujúcich rokoch podľa RRZ opäť stúpnu reálne mzdy vďaka prudkému poklesu inflácie, stabilnému hospodárskemu rastu a vysokom dopyte po pracovnej sile. „Popri raste reálnych miezd očakávame aj pokles nezamestnanosti z minuloročných 5,9 % na historické minimum 5,3 % HDP, zvyšovať sa bude aj spotreba domácností,“ informuje rada.

Konštrukta-Defence Čítajte viac Slovenská pomoc Ukrajine patrí medzi najštedrejšie na svete. Pozrite si kompletný rebríček krajín

RRZ v súvislosti s potrebou konsolidácie opakovane pripomínala, aby sa nepremrhalo to obdobie ekonomického cyklu, kedy sa ekonomika dostala z fázy podchladenia, prípadne už smeruje k prehrievaniu. Pohľad na aktuálnu fázu hospodárskeho cyklu podľa nich ukazuje, že ekonomika začína vykazovať znaky prehrievania sa, najmä na trhu práce. Primeraná konsolidácia by tak mohla pomôcť ekonomiku stabilizovať.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #konsolidácia #verejné financie