Ďalší test 4-dňového týždňa. Ľudia dostanú 100 % mzdy za 80 % pracovného času

V Nemecku sa v pondelok začal pilotný projekt, v rámci ktorého 45 firiem a organizácií otestuje štvordňový pracovný týždeň. Projekt iniciovala poradenská spoločnosť Intraprenör, ktorá spolupracuje s organizáciou 4 Day Week Global. TASR o tom informuje na základe správy portálu orf.at.

06.02.2024 15:50
Nemecko, fabrika, nemecký priemysel Foto:
Ilustračné foto.
debata (5)

Mimovládna organizácia 4 Day Week Global už koncept štvordňového pracovného týždňa priniesla do viacerých krajín. V Nemecku projekt monitoruje univerzita v Münsteri. Zúčastnené spoločnosti majú možnosť podeliť sa o svoje skúsenosti na stretnutiach, ktoré sa budú konať raz do mesiaca, ako aj prostredníctvom online konferencií.

Fico, parlament, šimečka, saková Čítajte viac Fico volá po kratšom pracovnom čase, Tomáš má jednu podmienku. Firmy nie sú nadšené, aj keď niektoré to skúšajú

Podľa spoločnosti Intraprenör by mal štvortýždňový pracovný týždeň zabezpečiť udržanie pracovného výkonu na 100 % pri 80 % pôvodného pracovného času s vyplatením plnej mzdy. Monitorovanie zo strany univerzity v Münsteri sa osobitne zameria na organizáciu práce a spokojnosť zamestnancov. Zaznamenávať sa bude aj úroveň stresu, napríklad meraním údajov o spánku zamestnancov.

Organizácie a spoločnosti, ktoré sa na projekte zúčastňujú, sú rozmiestnené po celom Nemecku. Najviac, a to 30 % z nich, má sídlo v najľudnatejšej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko. Viac ako polovica zúčastnených subjektov má od desať do 49 zamestnancov. Najsilnejšie zastúpeným odvetvím sú informačné technológie (14 %). V projekte sú však zastúpené aj remeslá a priemyselné podniky (po 6 %). Tieto odvetvia boli v štúdiách z iných krajín často nedostatočne zastúpené, poznamenala spoločnosť Intraprenör.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #4-dňový pracovný týždeň