Národná banka skontrolovala počet falošných bankoviek. Za rok sa zdvojnásobil, najviac sa falšujú 50 a 100 eurovky

V minulom roku bolo na území Slovenskej republiky zadržaných 1697 kusov falzifikátov eurových bankoviek. Oproti roku 2022, kedy ich bolo zadržaných 771, to bol viac ako dvojnásobok. Z celkového množstva bolo v hotovostnom peňažnom obehu zadržaných 940 kusov (55,4 %). Vyplýva to z každoročnej Správy o výskyte falzifikátov eurových platidiel, ktorú v pondelok zverejnila Národná banka Slovenska (NBS).

29.01.2024 11:59
Peter Kažimír / Národná banka Slovenska / Foto: ,
Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír.
debata

„Počet falzifikátov eurových bankoviek sa medziročne zvýšil, ale celkovo môžeme konštatovať, že je stabilný a v porovnaní s inými krajinami eurozóny relatívne nízky,“ zhodnotila centrálna banka. Najväčší podiel tvorili v roku 2023 falzifikáty nominálnej hodnoty 50 a 100 eur.

ENERGETIKA: Plyn Čítajte viac Ceny elektriny a plynu stále padajú. Sú nižšie ako prednedávnom

Kvalita zadržaných falzifikátov je podľa NBS prevažne dobrá. Napriek tomu je ich možné odhaliť aj bez použitia technických pomôcok, ak sa prijímaniu peňazí venuje dostatočná pozornosť. „Falzifikáty sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek použitím jednoduchého testu, ktorý spočíva v skúške hmatom – pohľadom – naklonením,“ priblížila banka s tým, že tento test je bližšie opísaný na internetovej stránke Európskej centrálnej banky (ECB) aj jednotlivých národných centrálnych bánk.

V roku 2023 bolo na území Slovenska zadržaných tiež 3414 falzifikátov eurových mincí, čo je o 32,3 % viac ako v roku 2022. Najväčší podiel tvorili falzifikáty v nominálnej hodnote 2 eurá (93,4 %). Všetky falošné eurové mince boli zadržané v peňažnom obehu.

Z hľadiska kvality vyhotovenia ide podľa NBS v prevažnej miere o falzifikáty s dobrou a veľmi dobrou technickou úrovňou vyhotovenia. Preto je pre verejnosť pomerne náročné ich odhaliť, najmä ak sa prijímaným minciam nevenuje dostatočná pozornosť.

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea Čítajte viac Čo sa oplatí? Predávať, kupovať alebo čakať? Vysvetľuje expert na bývanie

„Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie podozrivých mincí je jednoduchý magnet. Euromince nominálnych hodnôt 1 a 2 eurá majú magnetický stred a ich skúšku je možné uskutočniť priložením magnetu k stredu podozrivej mince a následne porovnať úroveň jej magnetizmu s pravou mincou,“ vysvetlila centrálna banka. Dôležité je sledovať tiež celkový vzhľad a farbu podozrivej euromince. Pri minciach v nominálnej hodnote 2 eurá je v prípade podozrenia vhodné venovať pozornosť aj nápisu na hrane.

debata chyba
Viac na túto tému: #bankovky #Národná banka Slovenska