Súčasný stav slovenského stavebníctva je alarmujúci. Tak, ako ho poznáme, onedlho zmizne

Situácia v stavebníctve je pre nedostatok kvalifikovaných remeselníkov kritická. Stredné odborné školy so zameraním na stavebníctvo síce každoročne získavajú nových študentov, avšak väčšina absolventov po skončení štúdia odchádza pracovať do iného odvetvia. Zväz stavebných podnikateľov Slovenska (ZSPS) v pondelok informoval, že na Slovensku tvorí ich podiel až 90 %, v susednom Rakúsku už niektoré študijné odbory, napríklad pre murárov, zatvorili úplne.

29.01.2024 11:46
Pavol Kováčik Foto: ,
Pavol Kováčik.
debata (4)

Ak chce domáce stavebníctvo udržať krok s okolitými štátmi, podľa zamestnávateľov v uvedenej profesijnej organizácii sú potrebné urýchlené zásadné systémové opatrenia.

ZZ 1 Čítajte viac Príbeh otca a syna, ktorí majú farmu na južnom Slovensku, kde im Filipínci a ďalší cudzinci doja kravy

„Súčasný stav je skutočne alarmujúci. Hrozí nám, že slovenské stavebníctvo, tak ako ho poznáme, do niekoľkých rokov úplne zmizne,“ upozornil prezident ZSPS Pavol Kováčik. Považuje za nevyhnutné, aby sektor prešiel zásadnou transformáciou k priemyselnej stavebnej výrobe, ktorá zahŕňa aktívne využívanie veľkých dát, zapájanie automatizácie a robotizácie do výrobných procesov, prefabrikáciu či ďalšie aktuálne moderné trendy. „V opačnom prípade nielen že neudržíme krok so zahraničím, no zároveň ani nebudeme môcť motivovať mladých k štúdiu týchto odborov,“ varuje Kováčik.

Transformácia stavebníctva zároveň podľa ZSPS pomôže sektoru čeliť najvýznamnejším výzvam, ako sú urbanizácia, meniace sa požiadavky spotrebiteľov či dekarbonizácia budov. Novelizácia európskej smernice pre energetickú náročnosť budov totiž vyžaduje, aby od roku 2030 boli nové budovy úplne bezemisné. Všetky už existujúce budovy v rámci Európskej únie zároveň do šiestich rokov musia byť obnovené na štandard budov s nulovými emisiami. „Tie vyžadujú nielen klimaticky neutrálnu výstavbu a prevádzku budov, ale aj klimatickú neutralitu všetkých materiálov, stavebných výrobkov, prefabrikátov, technického a technologického vybavenia, a to už pri ich výrobe,“ vysvetlil Kováčik.

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea Čítajte viac Čo sa oplatí? Predávať, kupovať alebo čakať? Vysvetľuje expert na bývanie

Európski experti pracujú na návrhoch zmien vo vzdelávaní remeselníkov na podporu transformácie stavebníctva v súvislosti s rozvojom Priemyslu 5. 0, ktorý má zásadný vplyv aj na sektor stavebníctva. Zaostávanie sa prejavuje v nízkej produktivite stavebníctva, čo má za následok rýchlo rastúce náklady na bývanie, jeho nedostupnosť pre mladých, nízku odolnosť domácností voči výkyvom v cenách energií a v iných negatívnych dopadoch. Stavebníctvo stratilo svoju atraktivitu pre mladú generáciu, ktorá hľadá nové kariérne príležitosti.

Experti sa zhodli, že bude potrebné vypracovať nové učebné programy a viac prepojiť formálne vzdelávanie s novovznikajúcim kontinuálnym vzdelávaním. „Ak sa začne na adaptácií potrebných zmien v oblasti vzdelávania pracovať ihneď, prvých absolventov škôl s potrebnými, inovovanými, zručnosťami, vedomosťami a kompetenciami by sme mohli pre rozvoj stavebného sektora aktívne využiť najskôr v roku 2030,“ očakáva prezident ZSPS.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #práca #zamestnanie #cudzinci