Štvrť milióna eur k dôchodku navyše? Dá sa to, ale nemôžete otáľať

Kľúčové je najmä začať investovať, prekonať prvotnú bariéru, strach o vlastné peniaze a začať. Investovať totiž môže v podstate každý. To je jeden z odkazov Investičnej konferencie, ktorú zorganizovala televízia ta3.

27.01.2024 05:00
debata (2)
ta3: Maroš Ovčarik: Aký bude rok 2024?
Video
Zdroj: ta3

„V každej dobe treba investovať aj v tejto, napriek turbulenciám je dobré obdobie na investovanie. Najhoršie je neinvestovať,“ povedal v paneli Róbert Kopál, riaditeľ Asociácie obchodníkov s cennými papiermi (AOCP). Investovanie totiž môže peniaze ochrániť pred zdražovaním a budovať majetok smerom do budúcnosti. Človek, ktorí s relatívnym úspechom investoval počas desiatok rokov môže byť na dôchodku menej odkázaný na dôchodok od štátu.

Investičný horizont robí veľký rozdiel

Ak si ako príklad vezmeme pravidelnú mesačná investícia vo výške sto eur investovaná počas štyridsiatich rokov investovanú na kapitálovom trhu s priemerným ročným zhodnotením 6,7 percenta za rok, na konci tohto obdobia bude mať človek zhruba 236-tisíc eur. Pravidelným investovaním sto eur mesačne napríklad na začiatku pracovnej kariéry teda dokáže človek získať pri nástupe na dôchodok „navyše“ zhruba štvrťmilióna eur. Práve na túto sumu sa premenila postupne vložená suma vo výške 48-tisíc eur. Táto suma sa teda počas štyridsiatich rokov takmer späťnásobila.

Mesto, Bratislava, bývanie, byty, domy, Eurovea Čítajte viac Kto je na tom lepšie - Pražania alebo Bratislavčania? Porovnali sme, kto si vie kúpiť väčšie bývanie

Výnos na úrovni 6,7 percenta ročne, samozrejme, nie je ničím garantovaná a môžu prísť aj ťažké stratové roky. Takým bol napríklad rok 2022. Výnosnosť na úrovni 6,7 percenta ročne je ale dlhodobý priemer pri investovaní do akcií na horizonte od roku 1802.

To je absolútne iná suma, než sú čísla, o ktorých uvažuje veľká časť obyvateľov Slovenska. Prieskum spoločnosti Simplea uverejnený v lete roka 2023 ukázal, že polovica respondentov by pri nástupe na dôchodok bola spokojná s úsporami na úrovni desaťtisíc eur.

Preto jednou z najdôležitejších hodnôt, ktoré investor má, je čas. Podľa Kopála je čas pri investovaní cennejší ako samotné peniaze. Každý preváhaný rok môže znamenať stratu.

Strata jedného roka znamená, že hodnota majetku z ilustračného príkladu na konci bude o zhruba 16-tisíc eur menej. Ak investor stratí štyri roky, jeho majetok bude nižší až o viac ako 58-tisíc eur. Preto je dôležité začať s investovaním čo najskôr. Aj relatívne malá investícia môže priniesť zaujímavý výnos v prípade, že prostreidky zhodnocuje dostatočne dlho.

Juraj Forgács, generálny riaditeľ spoločnosti Fumbi a profesionál v oblasti virtuálnych mien, ale nesúhlasí s tým, že čas nevyhnutne bude pracovať v prospech investora. Platí to podľa neho iba v prípade, že rozvinuté ekonomiky budú vo všeobecnosti ďalej rásť. Ak nie, tak dlhý časový horizont môže pôsobiť proti cieľom investorov. Preto pre rozvinutý svet môže byť veľkým problémom pokles populácie. Západné ekonomiky podľa Forgácsa budú musieť akceptovať masívnu migráciu z rozvíjajúcich sa krajín, v opačnom prípade bude ubúdanie populácie problém.

„Tu sa hovorí o mantre, že čas je najlepší priateľ investora, no to platí len v prípade, že populačná pyramída sa vyvíja takým spôsobom, že môže ekonomika rásť. Ak v nejakom regióne populácia klesá, zužuje sa trh. V EÚ bude do roku 2050 asi o 40 až 50 miliónov ľudí v produktívnom veku menej. Pokiaľ chcem investovať v európskom regióne s tým, že ten trh bude rásť, musím počítať s migráciou v rozsahu desiatok miliónov ľudí, ktorá je veľmi ťažko zvládnuteľná,“ hovorí Forgács.

Investovanie je samozrejme dynamický ekosystém, každý nový deň je nová hrozba či nová príležitosť. Tí, ktorí sa v roku 2024 rozhodnú investovať, majú pred sebou významnú neistotu. Tú napríklad vnáša na trh to, že mnohé vyspelé krajiny čakajú voľby.

„Stopercentne vieme, že na trhu bude pomerne významná volatilita. Vo svete bude množstvo volieb. Ak sa nemýlim, voľby sa dotknú štyridsiatich percent populácie sveta, ktorá tvorí šesťdesiat percent hrubého domáceho produktu. V týchto krajinách je zároveň 80 percent trhovej kapitalizácie investícií, budú voliť významné regióny,“ povedal počas Investičnej konferencie televízie Maroš Ovčarík zo spoločnosti Partners Investments.

ta3: Kopál Ako môže vláda podporiť investovanie
Video
Zdroj: ta3

Istota v nehnuteľnostiach?

Špecifickú pozíciu má na Slovensku investovanie do nehnuteľností. Viac ako deväť z desiatich Slovákov býva v nehnuteľnosti, väčšina z nich nie je zaťažená hypotékou. Nehnuteľnosti teda obyvatelia Slovenska milujú, no pre mnohých ľudí nákup nehnuteľnosti nie je dostupný, prípadne kúpa nehnuteľnosti znamená vloženie všetkých peňazí na jednu kartu. Pre ľudí, ktorí by na kúpi potrebovali hypotéku je to dokonca investovanie takzvane na páku, to znamená, že takýto investor vkladá do nehnuteľnosti peniaze, ktoré nie sú jeho.

ruky, peniaze, kalkulačka, počítanie Čítajte viac Máte navyše tisícky eur a chcete ich zhodnotiť? Pozrite sa, na čom môžete zarobiť

Alternatívou je investovanie do realitných fondov. To je možné aj s niekoľkými desiatkami eur, nie sú potrebné desaťtisíce až stotisíce eur. Podielové fondy, v tomto prípade realitné fondy, umožnia investorovi investovať menšie prostriedky do veľkého množstva aktív, teda v prípade realitných fondov do rôznych druhov nehnuteľností. Môžu to byť rezidenčné budovy, kancelárie a aj obchodné domy. Týmto spôsobom sa rozkladá riziko a pravdepodobnosť výrazných strát sa znižuje.

Na tom je založené investovanie do podielových fondov. Podielový fond je majetok pozostávajúci najmä z cenných papierov a peňažných prostriedkov, ktoré sú v spoločnom vlastníctve investorov. Ich vlastnícke práva k majetku v podielovom fonde sú reprezentované podielovými listami a každému investorovi patrí časť majetku zodpovedajúca výške jeho investície.

Tento druh investovania má aj svoje nevýhody, no je to jeden zo spôsobov ako môže začať investovať každý.

© Autorské práva vyhradené

2 debata chyba
Viac na túto tému: #investovanie #konferencia #TV TA3