V krajine kolabuje pre mrazy systém kúrenia, na mnohých miestach chýbajú aj voda a elektrina. Podobné poruchy hlásia z rôznych kútov krajiny.
Mrazy trhajú potrubia
V Rusku sa takmer každý deň stávajú vážne poruchy, v dôsledku ktorých ostávajú desaťtisíce ľudí v 20– až 30-stupňových mrazoch bez vody a kúrenia a často utrpia ťažké zranenia. Začiatkom januára zostalo pre prerušenie rozvodu kúrenia v Klimovsku pri Moskve týždeň bez tepla 170 domov, v ktorých žije 40-tisíc ľudí.
Nehody sa stávajú vo Vladivostoku, v Petrohrade, vo Voroneži, v Tambove, vo Vladimire a v ďalších regiónoch – od začiatku roka hlásia veľké havárie na vykurovacích sieťach už v polovici regiónov. O situácii v Rusku píše investigatívny web Važnyje istórii. Za hranicou životnosti môžu byť až dve tretiny inžinierskych sietí. Kremeľ namiesto do opráv investuje do vojny na Ukrajine.
„Vonku je mínus 18, doma mám 13 stupňov,“ sťažuje sa obyvateľka Orla na sociálnej sieti Vkontakte. Skoro ráno jej vychladli radiátory v byte. „Teraz je už vypínanie kúrenia tradíciou. Nikoho to nezaujíma,“ dodáva.
Niektorí chceli pre kolabujúci systém kúrenia vyjsť do ulíc. Obyvatelia Novosibirska už dokonca plánovali zhromaždenie, ale kancelária starostu to neschválila a označila to za ohrozenie „ľudských práv a základov ústavného poriadku“.
Peniaze na opravy sa rozkradli
Expert na bývanie, ktorý chcel ostať v anonymite, sa pre britský portál BBC vyjadril, že je za tým veľká miera korupcie. „Tí, čo kradli, jednoducho dúfali, že sa žiadna nehoda nestane,“ povedal pre spravodajský portál. Ako ďalej vysvetľuje, tam, kde na opravy nestačili regulované poplatky, miestni politici dúfali, že problém sa oddiali až na ich nástupcov vo funkcii.
Podľa odhadu odborníkov by oprava celej siete verejných služieb stála zhruba tri bilióny rubľov. Na porovnanie, vlani Kremeľ na vojnu minul vyše 13 biliónov rubľov, čo je 42 percent všetkých výdavkov federálneho rozpočtu. V roku 2024 dosiahnu vojnové výdavky podľa návrhu rozpočtu takmer 15 biliónov. V skutočnosti by oprava celého ruského systému verejných služieb stála zhruba štvrtinu vojenských výdavkov na jeden rok. Veľká časť peňazí z rozpočtu smeruje do vojny na Ukrajine a na opravy potrubia tak už neostávajú peniaze.