Raši podáva trestné oznámenie: Neznámy páchateľ si vytvoril fejkový profil a pýta od ľudí peniaze v jeho mene

Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši upozorňuje, že niekto v jeho mene pýta od ľudí peniaze. Varuje, aby nenaleteli a nič neplatili.

18.01.2024 11:58
Richard Raši Foto: ,
Richard Raši získal dokopy 141 234 krúžkov.
debata

Rašiho na falošný profil upozornil jeden z fanúšikov. Niekto v ministrovom mene od neho žiadal za sprostredkovanie finančnej pomoci poplatok vo výške 470 eur. Ide o nepravdivé a zavádzajúce údaje. Profil minister nahlásil sociálnej sieti facebook ako falošný.

Donovaly, lyže,  lyžovanie, sneh, zima, lanovka, vlek Čítajte viac Je lyžovačka na Slovensku len pre bohatých? Pozrite sa, koľko peňazí si na ňu musíte pripraviť

Po zistení, že cez falošný profil neznáma osoba žiadala v jeho mene fiktívne poplatky, rozhodol sa Raši podať trestné oznámenie na Generálnej prokuratúre. „Mám za to, že týmto spôsobom dochádzalo k zasahovaniu do mojich práv na súkromie, zachovanie cti a dobrej povesti. Osoby, ktorým je umožnené pristúpiť k uvedenému falošnému profilu, boli uvádzané do omylu v otázke majiteľa profilu. Zároveň pomocou tohto falošného profilu mne neznáma osoba vystupovala neoprávnene verejne v mojom mene,“ priblížil minister.

Podľa znenia trestného zákona, „kto úmyselne prostredníctvom elektronickej komunikačnej služby, počítačového systému alebo počítačovej siete podstatným spôsobom zhorší kvalitu života iného tým, že ho dlhodobo ponižuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jeho mene alebo dlhodobo inak obťažuje,… potrestá sa odňatím slobody až na tri roky.“ V prípade vytvorenia falošného profilu mohlo dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty niektorého z trestných činov v zmysle trestného zákona, najmä trestného činu nebezpečného elektronického obťažovania.

debata chyba
Viac na túto tému: #podvod #richard raši